Autor Subiect: Folosire masina FARA cardan  (Citit de 745 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline rexkrokiDAU

Re: Folosire masina FARA cardan
« Răspuns #10 : 11.Apr.2024, 11:11:31 p.m. »
Cu referire la subiectul topicului, nu contează dacă e Auto sau Sport. :)


https://www.globalsuzuki.com/allgrip/

Offline GoneFishing

Re: Folosire masina FARA cardan
« Răspuns #11 : 12.Apr.2024, 09:53:36 a.m. »
Cu referire la subiectul topicului, nu contează dacă e Auto sau Sport. :)


https://www.globalsuzuki.com/allgrip/

Din cate am citit si sper ca am inteles bine, in modul AUTO 4x4 se activeaza automat in anumite situatii deci pentru testele mele era cea mai buna optiune si singura de altfel :) Asa cum am mentionat, a fost bine pentru ca am testat pe asfalt curat.
In modul Sport eu banuiesc ca ai inca tractiune pe ambele punti deoarece "In this mode traction control intervention is weakened instead, this is so that acceleration response is improved, so you can turn corners with much more ease." + "In this mode, the system locks the torque distribution between the front and rear wheels, providing equal torque to all four wheels. The traction control system applies braking to wheels that are spinning without traction."

Orice alte corecturi/clarificari sunt binevenite.
  • SUZUKI VITARA 1.4 BOOSTERJET LUXUS, AT, AllGRIP, 2019
- fost proprietar de Dacia Doker, Toyota Land Cruiser 150, Audi A6, Mercedes V-Klasse, Toyota C-HR Hybrid.
- cu siguranta niciodata prostit pentru a 2-a oara de SUZUKI ;>)
 

Offline SPIRIDUSHU

Re: Folosire masina FARA cardan
« Răspuns #12 : 12.Apr.2024, 12:45:22 p.m. »
Salutare ! Daca imi amintesc bine minte si cumva bat campii sau vorbesc prostii, la Vitara puteai adauga sistemul 4x4 ulterior deci cred ca merge si invers adica sa-l scoti. Scapi de-o grija si aici ma refer la partea electronica. O faci 2x4 si aia e. Poti sa umbli apoi la selector ca nu-l va mai recunoaste. Dar asta ar trebui facut din softul masinii.  E doar o idee, nu sunt deloc sigur ca se poate sau e indicat dar ma gandeam ca oricum e cu tractiune doar fata acum si electronica stie ca ai 4x4, in situatii mai ciudate sa nu se comporte ciudat.
  • New Vitara 1.6 ddis, Luxus
 

Offline GoneFishing

Re: Folosire masina FARA cardan
« Răspuns #13 : 12.Apr.2024, 01:24:25 p.m. »
Salutare ! Daca imi amintesc bine minte si cumva bat campii sau vorbesc prostii, la Vitara puteai adauga sistemul 4x4 ulterior deci cred ca merge si invers adica sa-l scoti. Scapi de-o grija si aici ma refer la partea electronica. O faci 2x4 si aia e. Poti sa umbli apoi la selector ca nu-l va mai recunoaste. Dar asta ar trebui facut din softul masinii.  E doar o idee, nu sunt deloc sigur ca se poate sau e indicat dar ma gandeam ca oricum e cu tractiune doar fata acum si electronica stie ca ai 4x4, in situatii mai ciudate sa nu se comporte ciudat.

Nu e cazul in situatia mea :) dar da, poate vor altii sa aiba dureri de cap cu "meseriasii" din service-urile dealerilor care fac cursuri degeaba :))
  • SUZUKI VITARA 1.4 BOOSTERJET LUXUS, AT, AllGRIP, 2019
- fost proprietar de Dacia Doker, Toyota Land Cruiser 150, Audi A6, Mercedes V-Klasse, Toyota C-HR Hybrid.
- cu siguranta niciodata prostit pentru a 2-a oara de SUZUKI ;>)