Autor Subiect: Probleme instalatie electrica stopuri, semnalizare  (Citit de 370 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline -alex-

Probleme instalatie electrica stopuri, semnalizare
« : 21.Feb.2024, 11:32:35 p.m. »
Nu se mai aprind toate cele 3 stopuri pe frana si nici semnalizarea dreapta spate nu mai merge, am verificat becuri, cabluri si sigurante de sub bord sunt bune. Deasemena contactul usii de la sofer nu-l mai vede in bord ca usa deschisa /inchisa. Are cineva o schema pentru circuitul de iluminare spate sau stie cineva cu certitudine daca la stopurile pe frana se mai folosec relee clasice? Am veriificat si toate cele 3 stopuri par sa aiba fire diferite adica nu-s legate in paralel poate cineva sa confirme/infirme, adica stie cineva daca toate cele 3 becuri au plusul comun? Suzuki 2016 benzina,
  • Vitara 1.6 benzina, All Grip
 

Online ntire2000

Re: Probleme instalatie electrica stopuri, semnalizare
« Răspuns #1 : 22.Feb.2024, 12:32:28 a.m. »
Din descrierea ta pare o problema foarte naspa.
Sincer, nu stiu daca o sa ai noroc sa gasesti un electrician auto care sa fie capabil sa gaseasca defectul.
Prima data ar trebui sa verifici cablajele, sa nu ai ceva ros de soareci/sobolani (eu gasesc destul de frecvent tot felul de produse de patiserie sub capota pe suportul amortizorului, am ceva vecin rozator care-si face provizii) sau pur si simplu izolatie crapata prin care a patruns apa.
Pentru problema ta ar trebui sa te duci într-o reprezentanta, fara prea mari sperante...dar totusi... poate ai noroc de un meserias.

PS: nu prea sunt lamurit... ce cabluri ai verificat?  :-?
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline -alex-

Re: Probleme instalatie electrica stopuri, semnalizare
« Răspuns #2 : 22.Feb.2024, 07:49:48 a.m. »
la soricei m-am gandit si eu, am dat plasticile de la praguri la o parte si pe unde s-a mai putut asa am verificat vizual. Am scos lampile spate am verificat prezenta GND care-i ok, nu vine plusul asta-i sigur, am verficat sigurante, contact frana, nu pot sa verific din spate pana sub bord la sigurante continuitatea firelor pentru ca nu am acces. Poate este cineva care pricepe mai bine decat mine. Eu suspectez BCM-ul, cred ca toate comenzile trec prin acesta si apoi subt transmise mai departe
  • Vitara 1.6 benzina, All Grip
 

Offline tac

Re: Probleme instalatie electrica stopuri, semnalizare
« Răspuns #3 : 22.Feb.2024, 08:09:58 p.m. »
Pentru toate 3 stopuri de frana nefunctionale ai verificat contactul de la pedala de frana?
Pentru 1 buc bec semnalizare ai verificat/curatat/arcuit contactele pe care calca becul?
  • Vitara 1.6 Spirit 2WD benzina
 

Offline -alex-

Re: Probleme instalatie electrica stopuri, semnalizare
« Răspuns #4 : 22.Feb.2024, 11:09:51 p.m. »
Da, am verificat ca la batrana dacie, cu bec sau cu multimetru tot ce se putea fara sa desfac toata masina. Cabluri vizual cat s-a putut, socluri curate lamele ok, mufe curate pini ok, contact pedala bun, sigurante bune. Sper sa-mi pot face timp sa dau afara modulul cu sigurante si relee de sub bord a.i. sa pot testa continuitatea firelor si functinalitatea releelor
  • Vitara 1.6 benzina, All Grip
 

Offline Laurentiu

Re: Probleme instalatie electrica stopuri, semnalizare
« Răspuns #5 : 23.Feb.2024, 09:57:24 a.m. »
Sper sa-mi pot face timp sa dau afara modulul cu sigurante si relee de sub bord ...
Sigurantele din compartimentul motor, le-ai verificat?
P.S. Vezi ca instalatia electrica este impartita pe ramuri: ramura dreapta si ramura stinga; fiecare e cu sigurantele ei.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline -alex-

Re: Probleme instalatie electrica stopuri, semnalizare
« Răspuns #6 : 25.Feb.2024, 12:24:27 a.m. »
Mister rezolvat, sub consola centrala unde este si selectorul rotativ o mufa nu era la locul ei, banuiesc ca n-a fost bine pusa la loc dupa reglajul franei de mana si s-a desprins in timp. Firele galbene 4 la numar sunt pt stopuri unul vine de la panoul de sigirante 3 se duc in spate la becurile de stop, firele roz sunt contactele de pe usi, iar cele 2 verzi sunt pt. semnal dreapta spate la fel unul vine de la sigurante si celalalat se duce in spate,
  • Vitara 1.6 benzina, All Grip
 
The following users thanked this post: kellogs

Offline bekxy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1329
  • Thanked: 379 times
  • Gen: Bărbat
  • SX4 S-Cross '16 Spirit 1.4 4WD 6MT
    • Bucuresti
Re: Probleme instalatie electrica stopuri, semnalizare
« Răspuns #7 : 25.Feb.2024, 09:36:55 a.m. »
Wow! Cine a descoperit buba?
  • Suzuki SX4 S-Cross 2016 Spirit 1.4 Boosterjet 4WD 6MT
 

Offline -alex-

Re: Probleme instalatie electrica stopuri, semnalizare
« Răspuns #8 : 25.Feb.2024, 07:49:22 p.m. »
Eu. Si tot eu am reglat si frana de mana in urma cu 1.5 ani inainte de ITP. Inainte de patania asta am mers cam tare pe un drum cu piatra sparta... vibratie la greu, rotile de iarna la 2.3bari  la 15 grade probabil au ajuns la 2.5 bari presiune marita, drumul a fost suficent de prost incat a trebuit sa desumflu rotile la 2 bari sa pot ajunge la destinatie fara sa rup masina  deci se cam leaga...
  • Vitara 1.6 benzina, All Grip