Autor Subiect: Swift: Revizia 180000 Km sau 12 ANI  (Citit de 4154 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline viataiviata

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti
Swift: Revizia 180000 Km sau 12 ANI
« : 08.Iul.2020, 10:49:05 p.m. »
Va salut!


Sunt posesorul unui Suzuki Swift 1.3 benzina,2008 si cred ca urmeaza sa merg la service pentru urmatoarea revizie.
Masina o am de un an de zile, imediat dupa ce am cumparat-o am mers cu ea la un mecanic care parea pasionat de ceea ce facea, recomandat de catre un prieten, s-a ocupat el absolut de tot, l-am platit, totul a fost ok cu gandul in minte ca voi merge constant la el.A plecat in strainatate. Cum nu am habar despre nimic ce inseamna revizii si probleme tehnice la masini, avand carnet doar de un an de zile, si neavand foarte mare incredere in oamenii din anumite service-uri, fiindca am auzit tot felul de lucruri negative, am zis sa va cer ajutorul voua si sa merg pe vibe...
Asadar, intr-un an de zile, am depasit 10.000 km si urmeaza sa fac revizia insa nu stiu, pur si simplu, ce sa fac...sa merg la un service autorizat Suzuki( sau aveti vreo recomandare?) in Bucuresti unde sa se ocupe ei de absolut tot, stiind ce sa foloseasca, sa nu stau paznic pe acolo, sa se faca treaba treaba, sa platesc si sa plec sau sa cumpar eu piesele, sa aleg ce calitate vreau, sa cum par ce-i mai scump fiindca e si mai bun? si sa merg la orice service care accepta sa vin eu cu pisele( aveti vreo recomandare) ,oricare, sa ma sacrific pentru cateva minute,ore, cum ca as avea aptitudini de paznic sa ma asigur ca piesele 'bune' cumparate de mine sunt chiar montate si nu schimbate cu chinezarii coreene sh , pentru ca apoi piesele mele sa fie vandute pe olx? :) Am auzit ca se fac tot felul de smecherii, ca te ard la bani si ca exista riscul sa strice si masina. Nu stiu, poate sunt mituri, poate exagera omul, nu stiu, dar poate aflu de la voi. :)

Ce implica o revizie totala dupa 10.000 km? Cate elemente/produse/ se folosesc? Ulei de motor, filtre(cate), bujii..etc? Exista cel mai bun ulei de motor, cele mai bune filtre sau macar ceva satisfacator?Voi cum procedati? Ce brand-uri folositi?

Daca puteti dona fragmente din timpul vostru liber si imi puteti raspunde, eventual sa ma si ajutati, v-as multumi anticipat! :)  :pardon:

  • Suzuki Swift 1.3
 

Offline teutzue

Re: Swift: Revizia 180000 Km sau 12 ANI
« Răspuns #1 : 08.Iul.2020, 11:05:31 p.m. »
Salut si bine ai venit pe forum!

In general, cele ce trebuie schimbate sunt mentionate in manualul masinii. Exista un grafic care indica ce piese trebuie verificate/schimbate la un interval de km/timp.

In privinta recomandarii unui service, las loc colegilor care sunt din Bucuresti :).

Cati km are masina ta?
  • Suzuki S-Cross 1.6 Premium Allgrip benzina 2013, 120cp; Mitsubishi Colt 1.1 Invite benzina 2007, 75 cp; Mitsubishi Colt 1.5 Ralliart 2009, 150 cp
 

Offline viataiviata

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti
Re: Swift: Revizia 180000 Km sau 12 ANI
« Răspuns #2 : 08.Iul.2020, 11:19:33 p.m. »
O sa caut manualul si o sa verific.Cheers
Are aproape 86000 km.
  • Suzuki Swift 1.3
 

Offline gabi males

Re: Swift: Revizia 180000 Km sau 12 ANI
« Răspuns #3 : 08.Iul.2020, 11:24:11 p.m. »
Îți pot recomanda Interauto Tech, la intrarea în Bragadiru. Îl cunosc foarte bine pe proprietar și am încredere în serviciile oferite.
  • Ex-Suzuki Baleno 1,2 GLX,acum Suzuki Vitara 1,4, allgrip,AT,luxus,2019
 
The following users thanked this post: NicNic, viataiviata

Offline rexkrokiDAU

Re: Swift: Revizia 180000 Km sau 12 ANI
« Răspuns #4 : 08.Iul.2020, 11:56:39 p.m. »
@viataiviata există topic dedicat pentru fiecare revizie. Spor la citit manualul mașinii și forumul.

Offline viataiviata

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti
Re: Swift: Revizia 180000 Km sau 12 ANI
« Răspuns #5 : 12.Iul.2020, 11:07:49 p.m. »
Va salut!


Am mai deschis un topic acum cateva zile dar cineva l-a blocat.Poate ramana asta macar.

Urmeaza sa fac revizia asadar am intrat pe un website pe care l-am gasit tot aici pe forum, am cerut o oferta pentru tot ce tine de o revizie, au un fel de messenger si scrii cu ei in timp real, iar ei mi-au facut urmatoarea oferta:

-Ulei Suzuki ORIGINAL 5W-30 API SM bidon de 4 litri - 313ron (aici m-a certat ca nu trebuia bagat 10W-40 de la Polytron, ceea ce am acum)

-Filtru ulei ORIGINAL Suzuki - 52,23ron

-Filtru aer ORIGINAL Suzuki  - 69,19ron

-Filtru polen ORIGINAL Suzuki  - 66,50ron

Acum, dilema mea ar fi urmatoarea: ce reprezinta acel ORIGINAL Suzuki?Indica faptul ca e piesa originala facuta de cei de la Suzuki in Japonia,ori Madagascar,dar de Suzuki, si nu chinezarii sau vietnamezarii, din cate am inteles de la consultantul de vanzari?
Deasemenea, se justifica pretul fata de produsele de la Mann ori alte brand-uri?

Am incercat sa caut si pe Google dar nu prea am gasit informatii care sa ma lamureasca.

Multumesc mult pentru raspunsuri, daca o sa fie.

  • Suzuki Swift 1.3
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14350
  • Thanked: 3379 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Swift: Revizia 180000 Km sau 12 ANI
« Răspuns #6 : 13.Iul.2020, 06:22:50 a.m. »
Moderator: Primul topic ti-a fost blocat pentru ca nu ai respectat art. 3.1 din Regulament. Acum ai revenit cu al doilea topic.
Le-am comasat pe amândouă intr-un topic apropiat întrebărilor tale.


Masina ta are 12 ani si ar trebui sa faci Revizia de 12 ani sau 180000 km. Daca in manual nu apare acesta revizie, ar trebui sa fie similară cu cea de 6 ani sau 90000 km. La Suzuki periodicitatea reviziilor se reia dupa 6 ani.

In ceea ce priveste marca "original" Suzuki, e vorba de consumabile agreate de fabricant produse de firme cu reputație si pe care Suzuki isi pune sigla, le face obligatorii in perioada de garantie si le recomandă ulterior.

Ai mai multe posibilitati:

1. Te duci la reprezentanta si faci revizia cu piesele si manopera lor (pret cel mai mare)
2. Cumperi tu consumabilele originale si mergi cu ele la reprezentanta.
3. Cumperi tu consumabilele originale si mergi cu ele la un service autorizat.
4. Cumperi consumabile OEM care au aceleasi specificatii sau mai bune cu cele originale si mergi la reprezentanta.
5. Cumperi consumabile OEM si mergi la un service autorizat (pret cel mai mic)

Mai citeste si topicele celelalte pentru revizii si vezi cam ce-au facut celalti colegi in situatii similare.

Eu, de exemplu, având masina cam la fel de veche cu a ta, merg pe varianta 4.

« Ultima Modificare: 13.Iul.2020, 06:41:20 a.m. de gabineg »
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: viataiviata