Autor Subiect: Luati la (Faceti) autostop (ul) ?  (Citit de 1647 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline boga81

Re: Luati la (Faceti) autostop (ul) ?
« Răspuns #10 : 04.Aug.2019, 07:58:47 a.m. »
Am facut autostop, am luat la autostop, acum folosesc si bla bla cand nu am masina la dispozitie sau nu am nevoie de masina. Am mers de 5 ori cu blabla pana acum, 5 soferite am "nimerit" la orele la care am vrut eu :)

Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

  • Duster 1.5 Blue dCi 4x4 SL Orange, chill as f*ck / ex SX4 1.6 4x4 Navi a.k.a. Suzuka - MAD Springs Lift-Kit, K&N Filter, powered by obdtunig: Life begins at 4.000 rpm
 

Offline toma

Re: Luati la (Faceti) autostop (ul) ?
« Răspuns #11 : 05.Aug.2019, 08:54:58 a.m. »
Am facut autostopul, nu-l mai fac. Ba mint, mai sunt cazuri foarte rare, pe la baza muntelui, cand ultimii kilometri ai unui traseu se suprapun cu ceva drum forestier sau asfaltat si unde ma bucur de fiecare data cand se gaseste un binevoitor motorizat care sa scurteze suferinta bocancilor.

De luat la autostop luam foarte mult cu vreo 15 ani in urma cand bateam tara in lung si-n lat in interes de serviciu: babutele sunt pline de povesti care ajuta sa se scurga kilometri mai usor. In plus, imi placea nespus bucuria din ochii lor cand le spuneam ca nu trebuie sa-mi dea nimic (ti se strange inima cand le vezi cu banutii aia putini mototoliti in mainile muncite o viata-ntreaga). Evident luam si fetele dragute - deh, necasatorit si prost. Intre timp am rezolvat jumatate din probleme ... si sunt casatorit.

In ultimii ani nu am mai luat pe nimeni necunoscut, nici cand merg singur cu atat mai putin cand sunt cu familia in masina. Mi-e frica. Exceptie sunt cazurile din primul paragraf: mai iau muntomani pe care-i simt ca sunt in aceeasi stare de spirit ca mine la final de traseu.

Ultima data cand am luat pe cineva in masina este o poveste usor amuzanta: mergeam in Lefkada la o plaja retrasa care este accesibila pe drum neasfaltat sau cu barca de pe mare. De la asfalt pana la plaja sunt cam 3 km (maxim 5) dar praful ridicat de masini si soarele arzator al Greciei fac drumul un calvar daca-l parcurgi pe jos. Si in timp ce discutam cu sotia si ne intrebam cine naiba ar merge pe jos in astfel de conditii, apar in praf doua siluete, el si ea, inalti, blonzi si albi ca faina, evident nordici (suedezi aveam sa aflam mai tarziu) si care dupa cum isi tarau picioarele si dupa fetele daramate de oboseala pareau mai degraba ca au traversat Sahara, nu ca au au plecat de aproximativ 30 de minute de la masina. Ni s-a facut mila de ei, am oprit fara sa ne faca semn si i-am invitat in masina. Au ramas uimiti, ne-au privit neincrezatori: schimbau priviri nedumerite si usor speriate. Totusi, se pare ca nici eu nici sotia nu aratam a criminali in serie iar boarea de aer conditionat care le gadila fetele prin geamul semideschis i-a convins pana la urma sa se urce pe bancheta din spate. Am povestit cu ei pana am ajuns la plaja si la despartire erau deja mult mai relaxati. Ce ti-e si cu astia traiti in civilizatie  :P
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 
The following users thanked this post: hugbear, rexkrokiDAU

Offline lucianer

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8024
  • Thanked: 252 times
  • Gen: Bărbat
  • Daihatsu Terios, 1.5 16V 105 CP Benzinar/GPL
Re: Luati la (Faceti) autostop (ul) ?
« Răspuns #12 : 06.Sep.2019, 10:59:49 p.m. »
In istoricul meu de sofer( din '95) am luat o singura data o pereche de studenti,(prin 2006)din Alba Iulia pana in Cluj. Atunci bateam tara in lung si'n lat cu marfa catre magazinele  Metro.

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Go Terios!!!:)
 

Online ntire2000

Re: Luati la (Faceti) autostop (ul) ?
« Răspuns #13 : 06.Sep.2019, 11:13:44 p.m. »
Azi am luat o bunaciune (maxim 20 de anisori) care s-a riscat sa-mi faca semn cu toata tevatura aparuta dupa cazul Caracal (eram singur în masina si am moaca de infractor - nebarbierit).
Fata cuminte, venea la inspectoratul scolar sa vada cum e cu catedra ei de biologie ca luni încep cursurile.
Am dus-o 15 km si am refuzat-o galant când a vrut sa-mi dea 10 lei; ce naiba, trecut de prima tinerete când mai prind eu asa ceva?  :-))

PS: Imi pare rau ca n-am învatat mai mult la materia aia.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline lucianer

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8024
  • Thanked: 252 times
  • Gen: Bărbat
  • Daihatsu Terios, 1.5 16V 105 CP Benzinar/GPL
Re: Luati la (Faceti) autostop (ul) ?
« Răspuns #14 : 06.Sep.2019, 11:16:29 p.m. »
Bah chiar, mare problema dupa treaba asta cu Caracal. Din ambele parti trebuie sa fie o teama maxima.

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Go Terios!!!:)
 

Offline NicNic

Re: Luati la (Faceti) autostop (ul) ?
« Răspuns #15 : 07.Sep.2019, 08:32:41 a.m. »
Si eu am plimbat un pusti, cu varsta putin peste 20 de ani.
Doar vreo 5 kilometri. Prin Dobrogea eram.

Am mai spus ca evit sa iau pasageri ocazionali/autostopisti, din cauza ca pierd timpul si nici nu imi place sa strang lucrurile puse la indemana pe scaunul din dreapta ...
Dar mergand zilele trecute prin Dobrogea, pe drumuri judetene unde intalnesti o masina pe contrasens odata la 20 de km, iar de depasit pe acelasi sensnici nu poate fi vorba, am vazut o persoana tanara, imbracata decent (pantaloni negri si camasa alba, incheiata pana la gat), facandu-mi semne de oprire. In mijlocul Dobrogei, la intersectie de drumuri judetene.
Am oprit, l-am preluat si l-am dus cale de vreo 4-5 km.

Din vorba cu el, am inteles ca era un tanar din zona Focsani-ului, care incerca si el sa vada cum e viata la manastire. Ca nu are alta perspectiva in Romania... La 20 de ani!

Despre ce naiba mai canta atunci Voltaj, ?
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline Paulo

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 84
  • Thanked: 15 times
  • Gen: Bărbat
  • Orice iti poti inchipui devine real
    • Bucuresti
Re: Luati la (Faceti) autostop (ul) ?
« Răspuns #16 : 13.Oct.2019, 12:24:02 p.m. »
Azi am luat o bunaciune (maxim 20 de anisori) care s-a riscat sa-mi faca semn cu toata tevatura aparuta dupa cazul Caracal (eram singur în masina si am moaca de infractor - nebarbierit).
Fata cuminte, venea la inspectoratul scolar sa vada cum e cu catedra ei de biologie ca luni încep cursurile.
Am dus-o 15 km si am refuzat-o galant când a vrut sa-mi dea 10 lei; ce naiba, trecut de prima tinerete când mai prind eu asa ceva?  :-))

PS: Imi pare rau ca n-am învatat mai mult la materia aia.

Poze ?  :D
  • S Cross 2017 All Grip 1.4 Passion