Autor Subiect: Revizia 30000 km sau 2 ani  (Citit de 16209 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline zippy

Re: Revizia 30000 km sau 2 ani
« Răspuns #10 : 03.Oct.2019, 04:31:19 p.m. »
Autonet Giulesti: 847 lei cu uleiul meu (140 lei la 4litri).
Total distractie: 987 lei.
Desfasurator:
  • Ignis MF
 

Offline f.cristi

Re: Revizia 30000 km sau 2 ani
« Răspuns #11 : 05.Oct.2019, 10:23:53 a.m. »
Nici nu ma pot uita...

Offline Soimu

Re: Revizia 30000 km sau 2 ani
« Răspuns #12 : 05.Oct.2019, 01:29:30 p.m. »
Cam "intzepaciosi" cei de la Autonet...dar daca le merge, f. bine!....tot clientii sunt de vina, ca sunt buluc acolo, si dau,  ca altfel, daca s-ar rari probabil ca ar lua masuri de ajustare chiar ei!

La ceilalti, chiar daca am dat pe benzina 100 lei si am petrecut pe drum vreo 3 ore(dus/intors), factura la prima revizie (1 an/15.000 km) a fost de 503 lei...si tratament prietenos si "ochiul stapanului" pe masinutza!
  • 2018 SWIFT 1.2 PASSION 90 CP 2WD si 2018 IGNIS 1.2 GLX AllGrip
 

Offline f.cristi

Re: Revizia 30000 km sau 2 ani
« Răspuns #13 : 06.Oct.2019, 12:45:38 p.m. »
Cam "intzepaciosi" cei de la Autonet...dar daca le merge, f. bine!....tot clientii sunt de vina, ca sunt buluc acolo, si dau,  ca altfel, daca s-ar rari probabil ca ar lua masuri de ajustare chiar ei!
Nu sunt singurii care sar calul. Gandeste-te ca sunt judete sau chiar zone unde exista doar un singur dealer Suzuki.
Oricum, am constatat ca cei care sar calul cu preturile se afla in zonele extreme are adresabilitatii (si ale puterii de cumparare a populatiei  :)). In zona de varf, hai ca mai inteleg, dar in partea de jos nu are nicio logica economica.

La ceilalti, chiar daca am dat pe benzina 100 lei si am petrecut pe drum vreo 3 ore(dus/intors), factura la prima revizie (1 an/15.000 km) a fost de 503 lei...si tratament prietenos si "ochiul stapanului" pe masinutza!
Va spun peste vreo luna daca mai e valabil.

Offline f.cristi

Re: Revizia 30000 km sau 2 ani
« Răspuns #14 : 14.Nov.2019, 12:01:19 a.m. »
Revizia de 2 ani/17k km - 460 lei la Royal Pitesti fata de 630 revizia 1 in alta parte. Nu s-a schimbat filtrul de polen (se schimba la 2 ani si il schimbasem la revizia 1 la 6k km) si nici lichid de frana. Super ok oamenii, am avut cu cine discuta; le-am dat cheile si mi-am vazut de treaba.
Din pacate trebuie schimbate (din nou) amortizoarele spate (cica mai au vreo 60% din nu stiu ce). Fusesera schimbate (sau nu ?  :D) acum 1 an in alta parte cu ocazia celebrei campanii...

Offline duculetu

Re: Revizia 30000 km sau 2 ani
« Răspuns #15 : 14.Nov.2019, 09:03:11 a.m. »
Indiferent de banuti, ce este important este sa fi multumit. Eu am facut revizia a doua in alt loc si am fost foarte multumit, dar daca nu aveam deja drum - cred ca tot in Bucuresti o faceam.
Ieri, la intalnirea Suzuki din Bucuresti, o doamna spunea ca nu stiu ce dealer i-a cerut 3000ron pentru roata de rezerva cu tot cu kit si cric, deci se pare ca la Suzuki, exista cerere. Sa nu mai zic ca Jimny-urile or sa ajunga sa se dea peste pretul de lista.
 

Offline FritzVonSpritz

Re: Revizia 30000 km sau 2 ani
« Răspuns #16 : 19.Ian.2021, 05:40:14 p.m. »
Se apropie termenul pentru revizia a 2-a la Ignis-ul meu (in a 2-a jumatate a lunii Februarie) si am dat niste telefoane sa aflu ce si cum
Pentru ca initial am sunat la Redtor Oradea, unde am facut si Verificarea de 1.000 km si Revizia I, mi-a spus mecanicul la care o duceam ca el nu mai lucreaza la Suzuki si si alti colegi au plecat.....Deci, nu mi-a putut recomanda pe nimeni
Totusi am sunat sa aflu un pret aprovimativ si mi s-a spus aprox. 750 lei
M-am hotarat sa sun si la alte reprezentante Suzuki din zona si am aflat asa :
Cluj: Premium Cars:850 lei
Baia Mare: ATP Motors 850-900 lei
Laudatul pe site Royal Motors Pitesti 600-650 lei  plus 50 lei inspectie caroserie  :-?
Deva: Autohaus Huber: Initial mi-au spus 550-600 lei, dar m-au rugat sa trimit si copie dupa talon, sa vada exact ce trebuie: Cost 640 lei - fara filtrul particule (habitaclu) care se schimba la Revizia 1, sau la cererea mea (adevarul e ca l-as schimba, imi intra in masina mirosuri sau  fum daca merg dupa dieseluri, filtru pe care l-am schimbat la Revizia anterioara). Referitor la filtru asta, ce marca mi-ati recomanda, sa il cumpar eu si sa mi-l monteze unde am sa fac Revizia 2?  Am cautat pe internet Mann, dar se pare ca pt modelul meu nu se fabrica, asa ca astept si alte solutii in afara celui original care imi pare "subtirel"
Multumesc!
  • Suzuki Ignis GL 2018, Ex-Nissan Micra Hatchback 2005
Daca ai o masina, te bucuri de 2 ori: cand o cumperi si cand o vinzi....
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14334
  • Thanked: 3361 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Revizia 30000 km sau 2 ani
« Răspuns #17 : 19.Ian.2021, 06:03:13 p.m. »
Asta pare a fi singurul cu carbon activ. Cauta dupa cod sa vezi de nu găsești mai ieftin in alta parte.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline FritzVonSpritz

Re: Revizia 30000 km sau 2 ani
« Răspuns #18 : 19.Ian.2021, 06:14:43 p.m. »
Asta pare a fi singurul cu carbon activ. Cauta dupa cod sa vezi de nu găsești mai ieftin in alta parte.

Multumesc, asta l-am vazut si eu, dar nu stiu ce marca e asta, Corteco, nu imi spune nimic. Iar cand caut dupa codul OEM ma duce la originale,......
  • Suzuki Ignis GL 2018, Ex-Nissan Micra Hatchback 2005
Daca ai o masina, te bucuri de 2 ori: cand o cumperi si cand o vinzi....
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14334
  • Thanked: 3361 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Revizia 30000 km sau 2 ani
« Răspuns #19 : 19.Ian.2021, 06:31:58 p.m. »
Dacă te uiți in attachment, produc filtre pentru Mercedes, Audi, Opel si Suzuki. Numai ca te costa cu transport cat ai dat pe camera. :)
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: FritzVonSpritz