Autor Subiect: Mers in treapta I-a fara acceleratie  (Citit de 2173 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline smiley

Mers in treapta I-a fara acceleratie
« : 14.Mai.2019, 02:03:25 p.m. »
Alta mica dezamagire si anume:

Masina asta, nu stie sa mearga in treapta 1 fara sa calci acceleratia, merge in suturi ... :))
« Ultima Modificare: 13.Iun.2019, 08:07:04 p.m. de yeti »

Vitara Passion AllGrip 2018 1.4 Boosterjet White
Opel Astra H 2004 1.4 XEP
 

Offline kellogs

Re: Re: Dezamagiri Suzuki New Vitara
« Răspuns #1 : 14.Mai.2019, 03:39:48 p.m. »
Alta mica dezamagire si anume:

Masina asta, nu stie sa mearga in treapta 1 fara sa calci acceleratia, merge in suturi ... :))

Interesant. A mea merge pana in a 3-a inclusiv la relanti, mai sus nu am incercat. In general o folosesc asa in urcare pe drumuri neasfaltate. Dar e diesel  :fluier:
simulatoare TPMS, pentru Suzuki si nu numai - https://spooftpms.com
 

Offline smiley

Re: Re: Dezamagiri Suzuki New Vitara
« Răspuns #2 : 14.Mai.2019, 03:55:29 p.m. »
Problema e ca nu-si da seama ca e "in viteza" sa mentina un 1100 rpm sau ceva astfel incat sa nu dea sa moara si sa smunceasca

Vitara Passion AllGrip 2018 1.4 Boosterjet White
Opel Astra H 2004 1.4 XEP
 

Offline oxygen2k8

Re: Re: Dezamagiri Suzuki New Vitara
« Răspuns #3 : 14.Mai.2019, 09:38:38 p.m. »
1.6 aspirat nu are nici el problema descrisa de colegul smiley
  • Suzuki New Vitara 1.6L 120HP 2018
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14344
  • Thanked: 3373 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Re: Dezamagiri Suzuki New Vitara
« Răspuns #4 : 14.Mai.2019, 09:49:20 p.m. »
Ba merge si in marsarier fara sa apesi pedala de accelerație...
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline enicky

Re: Re: Dezamagiri Suzuki New Vitara
« Răspuns #5 : 15.Mai.2019, 01:00:17 p.m. »
Masina asta, nu stie sa mearga in treapta 1 fara sa calci acceleratia, merge in suturi ... :))
   Asta nu e dezamagire, este lipsa de cuplu  ! Daca iti doreai asa ceva, iti luai diesel :). Nu poti compara 158 cu 320(daca nu gresesc), date care sunt afisate(pe langa consum, capacitate cilindrica, etc.), deci nu poti spune ca n-ai stiut.
   Motoarele de 1,6 merg in marsarier si fara acceleratie, dar doar cu o persoana si debraind usor. Am reusit odata sa plec si cu aIa dar ridicand fooarte incet piciorul de pe ambreiaj, dar alte ori mi-a "murit". E bine ca la tine a mers si in "suturi", dar sa-ti pui centura sa nu te lipesti de parbriz. :-))
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline smiley

Re: Re: Dezamagiri Suzuki New Vitara
« Răspuns #6 : 15.Mai.2019, 01:06:19 p.m. »
Dar eu nu ma refer aici ca nu pleaca, pleaca si inainte si inapoi fara sa accelerezi , eu zic de conditiile in care mergi in trafic greu si vrei sa mergi in treapta 1 cu viteza minima deci fara sa accelerezi deloc.

La batranu opel tot de 1.4 non turbo, mergea rotund si frumos in conditiile astea, doar ca nu cobora turatia pana la relanti cum face zuza, statea la ~1000 rpm. Deci nu-i vb de cuplu ci de ECU care nu prea stie ce sa faca in conditiile astea :)

Later edit: De cuplu si de cum "trage" sunt suuuper multumit (220 nm de la 1500 rpm are)

Vitara Passion AllGrip 2018 1.4 Boosterjet White
Opel Astra H 2004 1.4 XEP
 

Offline Zota_Dragos

Re: Re: Dezamagiri Suzuki New Vitara
« Răspuns #7 : 15.Mai.2019, 01:12:39 p.m. »
Alta mica dezamagire si anume:

Masina asta, nu stie sa mearga in treapta 1 fara sa calci acceleratia, merge in suturi ... :))
La 1.4 turbo AT Allgrip 2019 știe și merge rotund, fără smucituri.
In marșarier la fel.
Daca ai manuala e normal sa smucească, treapta 1 nu e făcută decat ptr plecarea de pe loc. Doar daca ai motor cu cuplu mare îți va merge fara smucituri.
Daca ai AT
Mergi la.service,ptr că merge corect pe AT și în treapta 1.

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk
 

Offline enicky

Re: Re: Dezamagiri Suzuki New Vitara
« Răspuns #8 : 15.Mai.2019, 01:13:13 p.m. »
  Ok. am priceput.
Bre, dar hai sa ne intelegem, viteza I este doar pt. plecarea de pe loc(scoti din viteza si rulezi pe liber) si eventual urci cu ea(sau mud & snow), in rest, relantiul fiind reglat la turatie mica nu-ti permite rulajul fara sa-i dai putin gaz. Pe vremuri relantiul era pe la 9-1000, dar acum e pe la 600. Asa ca, nicio sansa. :)
   Sa ne luam si noi d-astea cu stopuri mari, se pare ca merg mai bine. :)
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline smiley

Re: Re: Dezamagiri Suzuki New Vitara
« Răspuns #9 : 15.Mai.2019, 01:46:28 p.m. »
Zota la service nu merg, nu consider ca asta ar fi defect, e cum zice si enicky, relantiul e foarte jos si cand o lasi in viteza nu il tine mai sus intr-o zona "sigura" , tot la 600 vrea sa se duca si regulatorul de turatie e agresiv putin :))

Enicky vroiam sa evit invartitu in mamaliga si calcat de ambreiaj, nu de alta dar avem 2 colegi aici cu ambreiaje duse , vreau sa il menajez :))

Vitara Passion AllGrip 2018 1.4 Boosterjet White
Opel Astra H 2004 1.4 XEP