Autor Subiect: Port USB - pin rupt/indoit  (Citit de 8930 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ntire2000

Re: Port USB - pin rupt/indoit
« Răspuns #10 : 28.Mar.2019, 08:18:37 p.m. »
Acu mi-am dat seama ce s-a intamplat defapt: a iesit bucata de plastic din centru portului, a cazut mai jos (statea pe pini) si cand am bagat cablu s-a produs "incidentul".

ca sa nu se mai întâmple iar "incidentul", la remontare poate ai posibilitatea sa o pui rasucita cu 180%.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline ElPolloLoco

Re: Port USB - pin rupt/indoit
« Răspuns #11 : 28.Mar.2019, 10:28:46 p.m. »
Am reusit sa scot socket-ul din bord. E prins in niste cleme de plastic, am bagat mana prin spatele bordului prin partea cu volanul, am apasat pe ele si a iesit usor. Cablu care intra in el este suficient de lung, iese cativa centimetri in afara.
"Magaria" se desface prin apasarea a celor 2 cleme de pe exterior.
In interior arata ca in imagine.
Portul USB este cu unghi de 90 de grade ... eu am cumparat 4 , da drepte  :-S.
Ma duc maine la cineva care are statie cu aer cald si un port cu unghi de 90 si l-am rezolvat. Am si eu niste scule de lipit...da mai serioare si nu vreau sa dezlipesc trace-urile.
In concluzie, nu dati banii pe "prostii" la reprezentanta.

 
  • New Vitara
 
The following users thanked this post: ASZ, ntire2000, toma

Offline ntire2000

Re: Port USB - pin rupt/indoit
« Răspuns #12 : 28.Mar.2019, 11:37:20 p.m. »
da, la asta cu mufa cu pini la 90 de grade nu m-am gândit nici eu, cu toate ca era oarecum logic.
oricum bafta cu reparatia, pasul cel mai important l-ai facut, ai reusit sa-l demontezi fara "damage".
si meriti multumiri ca ai împartasit experienta si altora, chiar nu merita sa dai peste 350 de lei pentru o interventie de genul asta când poti sa o faci cu pretul unui bax de bere.   :D
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline aavii

Re: Port USB - pin rupt/indoit
« Răspuns #13 : 29.Mar.2019, 10:54:26 a.m. »
Am reusit sa scot socket-ul din bord. E prins in niste cleme de plastic, am bagat mana prin spatele bordului prin partea cu volanul, am apasat pe ele si a iesit usor. Cablu care intra in el este suficient de lung, iese cativa centimetri in afara.
"Magaria" se desface prin apasarea a celor 2 cleme de pe exterior.
In interior arata ca in imagine.
Portul USB este cu unghi de 90 de grade ... eu am cumparat 4 , da drepte  :-S.
Ma duc maine la cineva care are statie cu aer cald si un port cu unghi de 90 si l-am rezolvat. Am si eu niste scule de lipit...da mai serioare si nu vreau sa dezlipesc trace-urile.
In concluzie, nu dati banii pe "prostii" la reprezentanta.
Sa inteleg ca in mufa intra un cablu USB si apoi iese iar usb?
  • Suzuki Vitara S grade
 

Offline ElPolloLoco

Re: Port USB - pin rupt/indoit
« Răspuns #14 : 29.Mar.2019, 11:03:29 a.m. »
Intra un cablu patrat cu 4 pini si iese USB. O sa mai pun niste imagini in seara asta.
  • New Vitara
 

Offline bisti

Re: Port USB - pin rupt/indoit
« Răspuns #15 : 29.Mar.2019, 11:10:00 a.m. »
Oricum, e de apreciat ca producatorul nu a lipit cablul acela pe placa. Era infinit mai greu sa dezlipesti cablul ca sa poti avea acces la schimbarea mufei de pe placa.

Totusi, e de neinteles de ce o piesa neconcludenta (tot ansamblul acela putea fi inlocuit cu un cablu care avea atasat la capat o mufa USB mama) costa 70 de euro.

Pretul nu cred ca este dublu/triplu fata de cat costa la fabricant, ci de vreo 10 ori mai mare.
 

Offline ElPolloLoco

Re: Port USB - pin rupt/indoit
« Răspuns #16 : 29.Mar.2019, 11:28:50 a.m. »
Sunt facute sa se strice si sa se vanda cat mai multe. Daca iti cereau 70 de euro pe un cablu USB te prindeai imediat de smecherie. Dar asa, o "componenta misterioasa", incapsulata in plastic, rotunda, cu "acoperitor de gaurica"TM  integrat.... e altceva. 
  • New Vitara
 
The following users thanked this post: Arual

Offline ntire2000

Re: Port USB - pin rupt/indoit
« Răspuns #17 : 29.Mar.2019, 11:39:22 a.m. »
Pretul nu cred ca este dublu/triplu fata de cat costa la fabricant, ci de vreo 10 ori mai mare.
e o expresie româneasca get-beget: apa, aerul si fraierul.  :)
vorba unuia, dupa ce ca v-ati luat cel mai ieftin suv de pe piata mai aveti si pretentii.

@conach, spune-ne la final cât te-a costat toata distractia.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline Leutz

Re: Port USB - pin rupt/indoit
« Răspuns #18 : 29.Mar.2019, 11:50:49 a.m. »
Tovarasi, va prindeti greu ca Suzuki nu mai vinde de mult produse, ci … servicii  :dknw:.

Doar nu credeati ca indienii sunt atat prosti.
  • SX4 AWD MT 2.0 - 2007 / Outlander AWD CVT 2.4 - 2019
 

Offline kellogs

Re: Port USB - pin rupt/indoit
« Răspuns #19 : 29.Mar.2019, 02:47:36 p.m. »
Pentru cei mai neindemnatici cu pompa de fludor - https://www.ebay.com/itm/USB-3-0-Female-to-Female-Extension-Extender-Coupler-Adapter-Panel-Mount/121636324462?hash=item1c5217046e:g:g8MAAOSwEeFVQMRG

sau echivalent. Mai sunt si altele. Doar grija la dimensiuni, desi nu cred sa nu intre.
simulatoare TPMS, pentru Suzuki si nu numai - https://spooftpms.com