Autor Subiect: AutoNet service Bucuresti - Giulesti  (Citit de 253098 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

razak

  • Vizitator
Re: AutoNet service Bucuresti - Giulesti
« Răspuns #20 : 21.Aug.2009, 10:39:12 p.m. »
Partnerul meu a fost lasat la ei Miercuri dimineata si a fost gata vinerea cealalta, deci in total 8 zile lucratoare.

A ta era dezechipata si indreptata azi :) cred ca luni intra la pregatire de vopsitorie
 

Offline vreasc

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 80
  • Gen: Bărbat
Re: AutoNet service Bucuresti - Giulesti
« Răspuns #21 : 26.Aug.2009, 09:39:56 a.m. »
ce inseamna in bani revopsire totala? ma intereseaza si pe mine. ms anticipat :D
 

Offline ..::Khaos::..

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5819
  • Thanked: 3 times
  • Gen: Femeie
  • ..::SX4: love at first sight!::..
Re: AutoNet service Bucuresti - Giulesti
« Răspuns #22 : 26.Aug.2009, 09:53:48 a.m. »
Orientativ, eu am vopsit 3 usi si a costat ~1600 lei. (la B&S) E drept, au avut si de remediat niste zgarieturi...
SX4 1.6 GS 4WD Sunlight Copper named YOSHI :x

 

Offline woe

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 219
  • Thanked: 6 times
  • Gen: Bărbat
  • Viata-i scurta si dup-aia mori..
    • Bucuresti
Re: AutoNet service Bucuresti - Giulesti
« Răspuns #23 : 26.Aug.2009, 05:01:43 p.m. »
Am facut la Grand Vitara revizia de primii 14600 km la Autonet Giulesti dealer Suzuki. Schimbat ulei motor (Mobil 1 5Wx30 sintetic made USA cumparat de mine separat), ulei diferential de la dansii, filtre de aer si ulei, tras de fiare pe dedesubt, deruginizat si gresat elemente de suspensie/directie, butuce roti de la 10AM la 12 AM (pe factura manopera de 4h). Am cateva foto, o sa le pun mai incolo, cand le scot. Pret aprox. 350 lei filtre+ulei diferential + 400 lei manopera (+200 ron ulei propriu). Cam 950 ron. Sau chiar 1000. Destul de scump pt. ce au facut.

Impesii: doar 3 elevatoare (in zona de mecanica, mai aveau si alte ateliere - vopsitorie, s.a.), doar cativa mecanici (cam 6) din care toti pareau cu pluta, mai putin un flacau care parea un fel de monitor (toti aveau sub 35 ani). Cand am fo eu reparau la matizuri si cielo.

Intrebare la gigel care schimba ulei: cat ulei intra in asta?

Impresie generala lasata de amatorism. Neplacut. Si despre service-ul acesta am citit doar de bine, mi-e frica sa ma gandesc cum o fi la altele.

Ma gandesc cu ingrijorare la ce ma pot astepta deca am un incident de trafic. N-am observat sa faca/stie sa faca vreo diagnoza cu vreun calculator. Poate la a mea nu s-o face, ca nu pare un computer de bord destept.

Mai bine mergeam la Szeged.

Filtrele + ulei pot sa le schimb si eu si ma costa o treime de pret plus 1,5 ore de munca.

Ehh, Romanica.

Offline Iahim

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 345
  • Gen: Bărbat
  • Suzeta Splash 1,2
Re: AutoNet service Bucuresti - Giulesti
« Răspuns #24 : 26.Aug.2009, 05:18:24 p.m. »
Eu am fost astazi la ei si am fost multumit, am experienta de la alte doua reprezentante Suzuki din Bucuresti. Din punctul meu de vedere au fost foarte amabili, m-am dus fara programare si in maxim o ora eram rezolvat cu una din trei probleme + test in trafic cu mecanicul care s-a ocupat de fier. Pentru celelalte doua 'mici' probleme am promisiune ca se va rezolva intr-o luna... :fluier:
 Intre orele de manopera facturate si cele reale sunt intotdeauna diferente. Este bine ca ti-ai manifestat dezamagirea, poate cine trebuie citeste postul tau si va lua masuri de imbunatatire a diagnozei si a preturilor de lista.

Toate bune,
Mihai
 

razak

  • Vizitator
Re: AutoNet service Bucuresti - Giulesti
« Răspuns #25 : 26.Aug.2009, 06:45:06 p.m. »
La fel am zis si eu de manopera insa la masina lucreaza 2 persoane in 2 ore, dupa un calcul simplu 2*2=4 cat ti-au facturat.

Acum daca ne facem singuri reviziile spunem adio la garantie, simplu ca buna ziua :)

EU am fost azi sa-mi montez eleronul la Swift si pentru o problema de garantie, 40 ron in total cu tot cu reducerea de membru!

Cand am facut vizita aia gratuita masina a fost pusa pe tester suzuki si verificat absolut tot ce tine de masina, ecu, electrica!

Urmeaza sa duc suza la vopsitorie, schimb bari si ce mi-o mai trece prin cap :D
 

Offline WayOfLife

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2846
  • Gen: Bărbat
  • Fuffy POWER! - 0724.19.64.19
Re: AutoNet service Bucuresti - Giulesti
« Răspuns #26 : 26.Aug.2009, 07:03:05 p.m. »
Am facut la Grand Vitara revizia de primii 14600 km la Autonet Giulesti dealer Suzuki. Schimbat ulei motor (Mobil 1 5Wx30 sintetic made USA cumparat de mine separat), ulei diferential de la dansii, filtre de aer si ulei, tras de fiare pe dedesubt, deruginizat si gresat elemente de suspensie/directie, butuce roti de la 10AM la 12 AM (pe factura manopera de 4h). Am cateva foto, o sa le pun mai incolo, cand le scot. Pret aprox. 350 lei filtre+ulei diferential + 400 lei manopera (+200 ron ulei propriu). Cam 950 ron. Sau chiar 1000. Destul de scump pt. ce au facut.

Impesii: doar 3 elevatoare (in zona de mecanica, mai aveau si alte ateliere - vopsitorie, s.a.), doar cativa mecanici (cam 6) din care toti pareau cu pluta, mai putin un flacau care parea un fel de monitor (toti aveau sub 35 ani). Cand am fo eu reparau la matizuri si cielo.

Intrebare la gigel care schimba ulei: cat ulei intra in asta?

Impresie generala lasata de amatorism. Neplacut. Si despre service-ul acesta am citit doar de bine, mi-e frica sa ma gandesc cum o fi la altele.

Ma gandesc cu ingrijorare la ce ma pot astepta deca am un incident de trafic. N-am observat sa faca/stie sa faca vreo diagnoza cu vreun calculator. Poate la a mea nu s-o face, ca nu pare un computer de bord destept.

Mai bine mergeam la Szeged.

Filtrele + ulei pot sa le schimb si eu si ma costa o treime de pret plus 1,5 ore de munca.

Ehh, Romanica.

Salut!
In primul rand as dori sa iti urez bine ai venit in club si clasicul milion de kilometri fara probleme.In al doilea rand as dori sa iti multumesc pentru feed-back-ul tau fie el pozitiv sau negativ pentru ca doar asa ne putem imbunatati calitatea serviciilor oferite si putem modifica structura noastra pentru a putea multumi pe toata lumea.
In al treilea rand sa o luam sistematic:
Pretul pieselor pentru masinile produse in Japonia este mai mare decat al celor produse in Ungaria.O sa se modifice acest lucru cat de curand speram noi.
Legat de chestia cu manopera ca a durat 2 ore fizic si pe factura apar 4 ore: Cateodata mecanicii capata indemanare si reusesc sa faca din ce in ce mai repede anumite operatii plus de asta normativul este pentru o singura persoana pe cand la masina lucreaza si cate 2 sau 3 oameni pentru a termina cat mai repede ce au de facut.Ar fi aberant sa stai 4 ore fizic doar pentru roti tocmai de aceea se lucreaza pe echipe.

Legat de elevatoare: Avem 3 elevatoare de mecanica + 3 locuri libere pe electrica in momentul de fata in stanga unde este si receptia.Imediat in stanga receptie avem stand de geometrie. Dupa punctul de constatare Allianz de pe dreapta mai avem o hala mai mare unde sunt inca 6 elevatoare dar acum se incep renovarile acolo si trebuiesc si ele reconditionate.
Autonet este fost dealer Daewoo (dealer Daewoo din 1998) de aceea ai vazut matiz si cielo..Si datorita acelor masini s-a ridicat Suzuki si deocamdata nu putem renunta la acesti clienti.Estimez ca in maxim 2 ani sa fim exclusiv pe suzuki!
Parerea mea legat de obtinerea datelor tehnice este ca mai bine te informezi la coordonatorul de service si nu la mecanic deoarece mecanicul e posibil sa fie proaspat angajat sau chiar ucenic.Nu stiu sincer la cine te-ai adresat dar o sa aflu si o sa revin cu detalii.
Imi pare rau ca ti-ai facut o parere proasta despre noi si sper sa putem sa ne revansam cumva.Oricum pregatim inca o surpriza pentru Suzukisti asa ca tineti aproape.Imi pare rau ca nu am fost acolo sa incerc sa te ajut cu detalii.
Incercam pe cat putem sa progresam si sa ne imbunatatim calitatea serviciilor intr-un timp cat mai scurt.Cei care ne-au vizitat de la inceputuri (se stiu ei care) au vazut cum era atunci si vad cum este acum.Totusi, din martie 2009 pana acum eu zic ca ne-am schimbat cat de cat in "mai bine".Acum ramane sa vedem si ce spuneti voi.

Iti urez toate cele bune
Mihai
4 roti:Do not fear, 'cause the SWIFT is here! Suzuki Swift 1.3 GS Superior White WIP!Nume de cod: White Fury!
2 roti: DHS Climber 2642 Full Suspension
 

Offline Razvan

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 926
  • Thanked: 35 times
  • Gen: Bărbat
  • Happiness is not a destination. It's a Way of Life
Re: AutoNet service Bucuresti - Giulesti
« Răspuns #27 : 26.Aug.2009, 07:16:54 p.m. »
Ieri am sunat si eu la Autonet pentru a-mi comunica un pret pentru revizia de 30.000 sau 2 ani. Raspunsul a fost 200 euro in care intra si schimb de lichid frana si ambreiaj. Mult, foarte mult. Plus ca dupa ce m-am uitat in cartea tehnica a masinii nu se schimba lichidul de frana ci doar se completeaza daca e cazul
Vitara Passion Hybrid 2WD
BMW G310GS
Mobil 0744.338.792
 

razak

  • Vizitator
Re: AutoNet service Bucuresti - Giulesti
« Răspuns #28 : 26.Aug.2009, 07:38:47 p.m. »
la 2 ani se schimba lichidul de frana ;)

La Reno costa 1200 ron revizia de 30.000 , nu mai aberati ca e mult, ati scapat de vechea dacie baieti!

mai imi zicea mie cineva ca i se pare enorm 130 ron setu de placute, dar el compara cu placute de nova la 30 ron ... avem masini NOI si comparati va rog costul reviziilor numai cu celelalte masini NOI , nu cu ce aveam, ca asa am dat si eu 35 ron pe placute frana spate la golf si 110 ron pe discuri ...
 

Offline Razvan

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 926
  • Thanked: 35 times
  • Gen: Bărbat
  • Happiness is not a destination. It's a Way of Life
Re: AutoNet service Bucuresti - Giulesti
« Răspuns #29 : 26.Aug.2009, 07:41:11 p.m. »
E mult in comparatie cu dealeri din tara
la 2 ani se schimba lichidul de frana ;)

Conform  cartii tehnice nu se schimba
« Ultima Modificare: 26.Aug.2009, 07:44:35 p.m. de Razvan »
Vitara Passion Hybrid 2WD
BMW G310GS
Mobil 0744.338.792