Autor Subiect: Difuzoare after-market 160-165mm  (Citit de 12174 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline adixplod

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 30
  • Thanked: 8 times
  • Gen: Bărbat
  • "Aceste cuvinte ma doare !"
    • BUCURESTI
Re: Difuzoare after-market 160-165mm
« Răspuns #50 : 10.Ian.2019, 04:39:51 p.m. »
Salut . Are cineva idee la un Vitara Passion an 2017 , unde gasesc mufele pentru tweetere pe usile fta ?
Am inteles ca la varianta asta de echipare ar fi pretrase pentru un eventual upgrade ...
Am scos plasticul unde sunt pozitionate , acela triunghiular dar nu este nici o mufa audio ... doar cablurile si mufa pentru reglajul electric al oglinzilor ...
Ma poate lamuri cineva ?
Mi ar fi dd mare ajutor pentru ca as vrea sa i pun niste tweetere .
Multumesc anticipat !
  • SUZUKI VITARA PASSION
VITARA PASSION 4WD 1.6 BENZINA
 

Offline aavii

Re: Difuzoare after-market 160-165mm
« Răspuns #51 : 10.Ian.2019, 05:33:59 p.m. »
Incearca sa pleci de la difuzorul de midi/bass. De obicei tweeterul stock e legat in paralel si cu un condensator pe el ( ce tine loc de filtru). Daca vrei sa adaugi tweetere banuiesc ca oricum o sa iti iei un sistem care oricum o sa aibe un filtru la care oricum nu folosesti firele originale.
Deci ce incerci mai exact sa faci?
  • Suzuki Vitara S grade
 

Offline 9iuli

Re: Difuzoare after-market 160-165mm
« Răspuns #52 : 15.Iul.2021, 11:02:30 p.m. »
Am montat pe fata un set de boxe Focal.Am ramas uimit cat de mult sa schimbat claritatea sunetului.Sunt foarte multumit
  • Vitara Cool Hybrid 1.4 Allgrip
Hey it's me @ no stress!
 

Offline ntire2000

Re: Difuzoare after-market 160-165mm
« Răspuns #53 : 15.Iul.2021, 11:04:10 p.m. »
La ce pret le-ai luat si de unde?
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline 9iuli

Re: Difuzoare after-market 160-165mm
« Răspuns #54 : 15.Iul.2021, 11:22:26 p.m. »
De pe Amazon, 53 Euro + vreo 14 euro inelele adaptoare(sunt de swift dar sunt la fel si pentru vitara)
  • Vitara Cool Hybrid 1.4 Allgrip
Hey it's me @ no stress!
 
The following users thanked this post: ntire2000

Offline enicky

Re: Difuzoare after-market 160-165mm
« Răspuns #55 : 17.Iul.2021, 12:15:59 p.m. »
Am montat pe fata un set de boxe Focal.Am ramas uimit cat de mult sa schimbat claritatea sunetului.Sunt foarte multumit
   Din cate stiu, cool-ul meu n-a avut tweetere, iar tu ai luat coaxiale pe doua cai si atunci e normal sa creasca mult calitatea sunetului.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline 9iuli

Re: Difuzoare after-market 160-165mm
« Răspuns #56 : 17.Iul.2021, 04:15:02 p.m. »
Am montat pe fata un set de boxe Focal.Am ramas uimit cat de mult sa schimbat claritatea sunetului.Sunt foarte multumit
   Din cate stiu, cool-ul meu n-a avut tweetere, iar tu ai luat coaxiale pe doua cai si atunci e normal sa creasca mult calitatea sunetului.
Ai dreptate,nu aveam nici un tweeter in masina.
Nu stiu cum era prima data cu difuzoarele originale dar acum cand fac balans fata/spate este si o diferenta foarte mare si la puterea sunetului care e mult mai puternic pe fata,am sa fac si un video.
Oricum intentiones sa montez si pe spate inca un set de boxe ca pe fata.
  • Vitara Cool Hybrid 1.4 Allgrip
Hey it's me @ no stress!
 

Offline enicky

Re: Difuzoare after-market 160-165mm
« Răspuns #57 : 17.Iul.2021, 05:44:49 p.m. »
Ai dreptate,nu aveam nici un tweeter in masina.

Oricum intentiones sa montez si pe spate inca un set de boxe ca pe fata.
  Uite, iti "vand" o idee(valabila pentru oricine nu are difuzoare de "inalte") care mie mi-a venit ulterior si m-ar fi scutit de niste bani, dar "da Doamne mintea romanului a de pe urma" cica ar fi zis evreul si nu cred ca gresea, deci :

tweeterele vin montate din fabrica in triunghiurile de plastic de deasupra fetei de usa,( probabil le-ai demontat la insonorizare) si au in interior un locas special cu doua gauri unde se monteaza difuzorul. Cele care le ai tu pe masina n-au aceasta "amenajare" in interior, dar aici difuzoarele se pot monta folosind o banda(o bucata) de material folosit la insonorizare, care este foarte aderent si le va tine ferm in acel spatiu. Acel triunghi nu are insa o zona "sita" prin care sa iasa sunetul, dar ii poti face tu gauri cu un spiral de 0,5-1mm si gata.
 
  Deci iti poti cumpara Focal(sau alta marca) cu tweetere separat(si filtre) si sa le montezi pe fata, iar pe spate sa le montezi pe cele care le ai acum pe usile-fata. Astfel se obtine sunetul optim-posibil, exact in varianta OEM, dar cu difuzoare net superioare  !
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip