Autor Subiect: Apel pentru ajutor - operatie tumoare cerebrala  (Citit de 9482 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline rexkrokiDAU

Re: Apel pentru ajutor - operatie tumoare cerebrala
« Răspuns #50 : 07.Iul.2018, 09:02:54 a.m. »
Într-adevăr vești bune, convalescență ușoară.  :)

Offline hippo

« Răspuns #51 : 07.Iul.2018, 09:10:30 a.m. »
Sanatate multa!
  • Saab 900 coupe turbo stage 1 227 CP 346 NM si ocazional scross 1.4 turbo allgrip,
PUNK’s not dead

Offline jante.otel

« Răspuns #52 : 07.Iul.2018, 09:20:47 a.m. »
E misto ca gasesti atatia oameni care sunt alaturi de tine @yeti...
Sa speram ca asta va va face sa treceti mai usor peste perioada grea de incercari in care sunteti acum.
Multa sanatate doamnei tale si bafta tie!
  • S-Cross
jante.otel@yahoo.ro

Tel: 0799354972

Offline ASZ

« Răspuns #53 : 07.Iul.2018, 07:58:04 p.m. »
Multa sanatate doamnei, @yeti !!!
Vitara 1.6 Passion Allgripp Turquoise -

Offline enicky

« Răspuns #54 : 07.Iul.2018, 08:45:19 p.m. »
  Da, pana la urma nu-i chiar asa ! Ai avut vesti, si inca bune ! Poate pentru tine nu erau nouati, dar pentru noi sunt !  Eu am  doua cunostinte,  operati similar cu sotia ta, care au avut ceva sechele(d-aia te-am intrebat in p.m.) dupa operatie. Unul a avut probleme cu mana+vorbire, altul cu picior si asta temere o aveam. Cei doi si-au revenit in totalitate in scurt timp.
  Vezi, tehnologia si-a spus cuvantul, chirurgul n-a lucrat in "orb" dupa o harta si astfel se evita urmarile neplacute  postoperatorii.
  Ok, nici perfect n-ar avea cum sa se simta dupa o operatie pe... creier(nu pe mana sau abdomen!), e clar ca are nevoie de o perioada de refacere si liniste !
   Dar faptul ca n-a fost afectata nicio functie vitala, aste este cel mai important.
    Noi ii dorim insanatosire grabnica !  :good:
Cat despre tratamentul de urmat in tara, sper sa ai o tangenta cat mai redusa cu sistemul nostru de sanatate, sistem in care am "intrat" ocazional zilele astea si care mi-a lasat un gust taaaaare amar. Dar asta este alt subiect....
  • Suzuki Vitara NewCool 4WD 1,6 benzina

Offline yeti

« Răspuns #55 : 13.Iul.2018, 03:27:34 p.m. »
Update
  • Opel Mokka Cosmo 1.4 benzina turbo 140CP 6MT 4x4 Red Velvet BFGoodrich G-grip allseason2 (fost Suzuki Vitara Cool 1.6 benzina 120CP 2WD 5MT Superior White Michelin CrossClimate)
Vitara 
Mokka

The following users thanked this post: gabineg, shpeedy, hippo, toma, Girbil

Offline enicky

« Răspuns #56 : 13.Iul.2018, 05:28:12 p.m. »
   In sfarsit !!! Bravooo !!! :good: :good:
  • Suzuki Vitara NewCool 4WD 1,6 benzina

Offline boga81

« Răspuns #57 : 14.Iul.2018, 07:45:50 a.m. »
Bravo yeti! Super vesti!!!!! Drum bun si insanatosire grabnica!

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk

• SX4 1.6 4x4 Navi a.k.a. Suzuka - MAD Springs Lift-Kit, K&N Filter, powered by obdtunig: Life begins at 4.000 rpm

Offline yeti

« Răspuns #58 : 03.Aug.2018, 12:13:40 a.m. »
Suntem acasa de doua saptamani. N-am mai scris pe aici, pentru ca n-am mai avut ceva relevant de mentionat. OK, faptul ca sotia mea se simte fizic bine, ca a avut o evolutie excelenta dupa operatie, asta este inca de subliniat.
Faptul ca am ajuns in RO si am inceput sa ne lovim de (mai corect spus sa ne loveasca) oameni si sisteme, nu este deloc relevant. Era de asteptat, eram caliti, stim cu totii cum este in "tara in care traitul ne ocupa tot timpul" si nu merita sa mai tocesc tastatura pentru asta. Doar ca azi, tara lui "_ _ _ _  _ _ _" * a depasit orice limita a orice vreti voi. La concret, sotia a mers la medicul oncolog ca sa obtina reteta compensata pentru un medicament (valoare necompensata 3500ron). Bomba a explodat la incercarea de emitere a retetei pe baza cardului de sanatate, cand sistemul a raspuns:Persoana nu este asigurată. Socul, echivalent cu cel din ziua in care sotia a aflat de tumoare. De neimaginat in conditiile in care ea are declaratiile ANAF depuse din luna Mai (nu ca cei care au asteptat 31 Iulie) si a facut plati CAS in avans, tocmai cu gandul sa nu aiba vreo problema in perioada aceasta. Este exact ce ne trebuia acum, cand Luni trebuie sa inceapa radioterapia iar medicamentul este obligatoriu de asociat cu procedura. Si radioterapia se face tot pe baza de card de sanatate (draku stie cat costa fara). Problema nu este plata medicamentului si a tratamentului, caci trebuie murit cu "ei" de gat (adica sa moara doar "ei") ca sa se rezolve cu asigurarea, dar riscam sa amanam tratamentul. Iar cum suntem la limita timpului admis dupa operatie, doarece am pierdut o saptamana din alte cauze tot ale sistemului de sanatate, orice zi intarziere este critica, posibil nerecuperabila. Asa ca azi am pus pe jar tot ce-am putut din cunostinte si relatii ca sa rezolvam in timp - mai avem doar o zi (Vineri) pana Luni. Iar ce-am aflat este socant de absurd: platile (contributiile) sunt incasate de ANAF, iar ANAF n-a facut transferul de bani si informatii catre CASMB. Si sa vedeti acum cum o femeie cu capul spart si cu moralul oricum doborat de starea in care se afla de 3 luni, trebuie ca maine sa mearga, in persoana, la CASMB cu un vraf de hartii ca sa-si obtina dreptul tavalit de un sistem [condus de] incompetetnt[i.]

* Completati voi literele, iar eu imi asum orice rapundere pentru publicarea lor.
  • Opel Mokka Cosmo 1.4 benzina turbo 140CP 6MT 4x4 Red Velvet BFGoodrich G-grip allseason2 (fost Suzuki Vitara Cool 1.6 benzina 120CP 2WD 5MT Superior White Michelin CrossClimate)
Vitara 
Mokka

Online toma

« Răspuns #59 : 03.Aug.2018, 12:48:21 a.m. »
Succes in rezolvarea in timp util a acestei probleme!

Imi pare nespus de rau ca reusita medicala de pana acum este insotita de astfel de mizerii in locul unei atmosfere propice unei convalescente linistite si a continuarii tratamentului fara griji suplimentare celor inerente.

Din respect pentru sotia ta, pentru tine si pentru situatia grea prin care treceti consider ca nu locul pentru a face politica.
Avem pentru asta topic dedicat.
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel

The following users thanked this post: hippo