Autor Subiect: Apel pentru ajutor - operatie tumoare cerebrala  (Citit de 11031 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline enicky

Re: Apel pentru ajutor - operatie tumoare cerebrala
« Răspuns #40 : 27.Iun.2018, 11:30:29 p.m. »
Ca sa mai destindem atmosfera.
   Mi-a "sarit" in ochi poza..??!! Adica sigla de pe volan si celelalte...

Multa sanatate doamnei !
  • Suzuki Vitara NewCool 4WD 1,6 benzina

Offline yeti

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 1488
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti, Sector 3
« Răspuns #41 : 28.Iun.2018, 12:02:00 a.m. »
   Mi-a "sarit" in ochi poza..??!! Adica sigla de pe volan si celelalte...

Eh! Iata cine are ochiul vigilent. :clap:
Aceasta reactie o [tot] asteptam de cand am scris “sa mai destindem atmosfera”.

E’adevarat ca dintre voi, colegii de forum, nu toti aveati cum intelege șarada mea.
Pentru cei care nu sunt la curent cu istoricul meu pe forum, dezlegarea saradei este ca eu nu mai am Vitara de un an si jumatate. Logic vine acum intrebarea “Da’ atunci a cui este masina?”. Aici am sa pun misterul la loc si n-am sa spun decat ca este a unui membru al forumului!!!
  • Opel Mokka Cosmo 1.4 benzina turbo 140CP 6MT 4x4 Red Velvet BFGoodrich G-grip allseason2 (fost Suzuki Vitara Cool 1.6 benzina 120CP 2WD 5MT Superior White Michelin CrossClimate)
Vitara 
Mokka

The following users thanked this post: enicky

Offline gabineg

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 10387
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
« Răspuns #42 : 28.Iun.2018, 08:07:38 a.m. »
Asta e a doua sarada! Prima a fost oferta de a transporta un colet in locul bagajului propriu... :-/
« Ultima Modificare: 28.Iun.2018, 05:36:13 p.m. de gabineg »
  • SX4 by Giugiaro

Offline yeti

• Global Moderator
  • Hero Member
    • Bucuresti, Sector 3
« Răspuns #43 : 28.Iun.2018, 09:29:23 a.m. »
De apreciat exercitiul tau de logica, @gabineg . :)
Totusi, in Germania am ajuns amandoi (eu si sotia) cu avionul. Iar oferta de transport pentru un bagaj de max 20kg a ramas neutilizata.
  • Opel Mokka Cosmo 1.4 benzina turbo 140CP 6MT 4x4 Red Velvet BFGoodrich G-grip allseason2 (fost Suzuki Vitara Cool 1.6 benzina 120CP 2WD 5MT Superior White Michelin CrossClimate)
Vitara 
Mokka

Offline enicky

« Răspuns #44 : 28.Iun.2018, 10:19:26 a.m. »
    Initial am crezut ca are 2gps-uri, dar mi-am dat seama ca are waze pe unitate si in spatele oglinzii cred ca e o camera.
  • Suzuki Vitara NewCool 4WD 1,6 benzina

Offline gabi males

« Răspuns #45 : 28.Iun.2018, 10:53:01 a.m. »
Pana la intoarcere, o poza facuta la mai putin de 24 ore de la incheierea operatiei
Multa, multa sanatate sotiei si...cat mai multa putere ambilor, sa puteti trece cu bine peste aceasta incercare a vietii!
« Ultima Modificare: 28.Iun.2018, 10:57:02 a.m. de toma »
  • Suzuki Baleno 1,2 GLX

Offline yeti

• Global Moderator
  • Hero Member
    • Bucuresti, Sector 3
« Răspuns #46 : 07.Iul.2018, 02:34:15 a.m. »
A trecut ceva vreme fara sa-mi dau seama ca pe aici am lasat niste asteptari. Zicala “no news, good news” si-ar fi gasit locul si aici, dar parca e mai bine cand si povestim cevse intampla.
Asadar, dupa operatie a avut o evolutie foarte buna. In primul rand si foarte important, nu i-a fost afectata nici o functie motoare, senzoriala sau cognitiva. Asta este meritul experientei chirurgului, dar si a tehnologiei avute la dispozitie.
La consultatiile cu chirurgii din tara toti ne-au spus ca la extragerea tumorii vor fi afectate vorbirea si partial vederea cu ochiul stang. Au zis si ca in mare masura aceste defecte ar fi recuperabile in timp.
Cei de aici n-au exclus nici ei un impact asupra vorbirii, dar n-au lasat situatia pe mana sortii. Inainte de operatie, pe langa scanarea RMN standard, i-au facut sotiei si o investigatie “RMN functional”. Cu acest tip de investigatie au identificat centrii si traseele neuronale care s-au activat in timp ce i s-au dat niste cuvinte sa formeze cu ele propozitii. Acelea fiind zonele de creier responsabile de vorbire, chirurgul le-a evitat/ocolit atunci cand a patruns in adancime spre tumoare. Cert este ca imediat dupa trezirea din anestezie a putut sa vorbeasca coerent si nu a pierdut nimic din memoria cuvintelor.
A doua realizare a operatiei a fost extragerea completa a tumorii cu minima invazie in tesuturile bune inconjuratoare. Pentru asta, operatia s-a efectuat intr-o sala cu RMN intraoperativ, care permite ca pacientului sa i se faca scanari succesive chiar pe masa de operatie. Astfel chirurgul verifica pe parcurs progresul operatiei si poate controla cat a decupat si cat mai are de avansat minimizand invazia in tesutul bun adiacent. Iar operatia o inchide dupa ce se verifica pe imagini ca a decupat tot ce si-a propus. In operatia clasica se fac scanari RMN inainte, se opereaza tumoarea folosindu-se imaginile facute anterior decupand cu o marja de siguranta, se inchide operatia si se apoi se verifica la RMN. In functie de extinderea marjei de siguranta pot fi afectate unele capacitati functionale ale creierului. Mai exista neuronavigatia, in care operarea “la ochi” este inlocuita de ghidarea gen GPS dupa niste “harti” facute cu aparatul RMN.

M-am lungit cu explicatiile tehnice (sunt inginer, ce sa fac :) ) si am deviat de la subiect. Deci, sotia mea si-a revenit rapid dupa operatie, fara nici o afectiune fizica sau mentala, fiind acum total pe picioarele ei. Taietura operatiei s-a inchis si ea fara probleme. Mai sufera totusi impactul operatiei avand ocazional dureri de cap, ameteli si stari de indispozitie, dar sunt din ce in ce mai reduse ca intensitate si mai rare. Sta inca in spital pentru monitorizare si face fizioterapie, mai mult pentru sustinere caci de recuperare nu mai este cazul.
Acum asteptam rezultatul analizei tumorii, pe care o echipa de medici (chirurg, neurolog, oncolog, si nu mai stiu care) o va discuta si va decide un plan terapeutic oncologic adiacent operatiei. Tratamentul il vom urma ulterior in RO.
Externarea este prevazuta saptamana viitoare. Si vom veni acasa calatorind pe sol, caci zborul cu avionul inca nu este recomandat.

Vitara 
Mokka

The following users thanked this post: hippo, aleksanders, toma, Girbil

Offline toma

« Răspuns #47 : 07.Iul.2018, 02:47:24 a.m. »
Vesti cu adevarat bune @yeti !!!

Multa sanatate sotiei si tie multa putere pentru a-i fi alaturi in continuare sa-i oferi sprijinul fizic dar mai ales psihic de care are nevoie.

Cu greu imi pot imagina emotiile prin care ati trecut...

Imi pare bine ca ati reusit sa ajungeti la clinica la care v-ati propus si ca doamna a putut beneficia de tratamentul necesar la standarde moderne. Pe langa explicatiile "tehnice" ale procedurii chirurgicale sunt curios cum vi s-a parut interactiunea la nivel uman cu personalul medical si auxiliar.

Toate cele bune si succes in continuare!  :good:
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel

Offline fireburn

« Răspuns #48 : 07.Iul.2018, 06:59:56 a.m. »
Felicitari @yeti!

Vestile sunt extraordinare  :good:
Ne bucuram toti ca s-a rezolvat cu bine.
Transmite-i sotiei sanatate si recuperare grabnica.

Offline gabineg

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 10387
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
« Răspuns #49 : 07.Iul.2018, 07:07:40 a.m. »
Multa sănătate doamnei, recuperare deplina si drum bun spre casă!
  • SX4 by Giugiaro