Autor Subiect: TABLA TINICHGERIE SUZUKI IGNIS 2017  (Citit de 3066 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Cristi R

TABLA TINICHGERIE SUZUKI IGNIS 2017
« : 02.Apr.2018, 04:15:35 p.m. »
Buna ziua stimati posesori de Suzuki Ignis 2016-2018 !!

Am revenit cu un nou subiect zic eu destul de interesant. Sambata am trecut la rotile de vara si in sfarsit mi-am vazut si eu masina cu jentile de aliaj. Nu mai stiu dar in celelalte probleme in care am mai discutat aici cineva a spus ca tabla si sistemul de izolatie al tablei si caroseriei lui Suzuki in general nu prea sunt stralucite. E ....pot sa va spun ca odata cu schimbarea rotilor am aruncat si un ochi critic asupra acestui aspect si confirm faptul ca izolatia caroseriei impotriva coroziunii nu este facuta chiar OK. Masina pe dedesupt prezinta mari pete de lipsa in special de antifon acolo unde te astepti mai putin tabla ramanand protejata doar de grund si cel mult de scapari de vopsea in culoarea masinii. Deci daca este lasata neprotejata asa cum am constatat eu ....din experienta mea in domeniu in cam 5-7 ani sigur vor aparea pete de rugina vizibila la aripi ( conturul rotilor =) precum si la imbinarile intre tabla si plastic pe la barele fata spate. Nu mai zic si de lonjeroane care sunt asa subtirele ca ma mir ca tin jucaria pe roti.
Acum sa va spun si solutia adoptata de mine. In primul rand datorita costurilor si faptului ca am fost putin luat cam pe nepregatite voi solutiona aceasta problema in 2 etape din care prima etapa deja s-a consumat.
1. Spalare la presiune si curatare luna pe dedesupt. Apoi cu ajutorul a 2 spray-uri de grund si a 3 de Emaur negru lucios de Policolor am reusit in prima faza vopsirea eficienta in 2 straturi a habitaclelor rotilor - adica aripi contraaripi oale de arc si amortizoare. Timp de lucru 4-5 ore cu un cric bun care ridica 500 mm si 3 tone forta.
2. Etapa a doua dupa Pasti va consta intr-o noua spalare la presiune apoi achizitionarea a 5 spray-uri cu grund si a 8 spray-uri cu Emaur negru lucios si voi face si podelele si lonjeroanele eventual si toba a doua ca tot e pe acolo.

Cost estimat etapa 1 si 2 cam 500 lei. ( Etapa 1 a fost cam 120 lei) da a ramas magazinu policolor de pe Mosilor fara marfa cand m-am dus io acolo.

Mai am o nebunie ...vreau sa-i aprind si lampa ceata dreapta unde am constatat ca-i lipseste doar un soclu de pec de 12v si firele implicite. Nu stiu de unde as putea face rost de un soclu de acest tip...am gasit pe la Craiova dar sa vad.

Va salut respectuos pe toti posesorii de Ignis,
Cristi R
  • Suzuki Ignis 2017
 
The following users thanked this post: kellogs

Offline emil_greus

Re: TABLA TINICHGERIE SUZUKI IGNIS 2017
« Răspuns #1 : 02.Apr.2018, 04:33:46 p.m. »
Cred ca e o idee f. buna si in mod sigur rau nu are cum sa faca.

Daca se poate, poti pune niste poze de sub masina si din zonele la care te referi?

Eu am Vitara, dar banuiesc ca e acceasi poveste. Inca ma gandesc la o solutie(de exemplu ma gandeam sa aplic niste vaselina pe punti, lonjeroane si in general de sub masina; sau as pulveriza niste WD40 peste tot, dupa ce as ridica masina pe un elevator)

Daca alti colegi au alte idei, ii rog sa impartaseasca.
« Ultima Modificare: 02.Apr.2018, 04:48:29 p.m. de emil_greus »
 

Offline Cristi R

Re: TABLA TINICHGERIE SUZUKI IGNIS 2017
« Răspuns #2 : 03.Apr.2018, 11:22:15 a.m. »
Salut respectuos Emil,

M -am gandit si eu la varianta cu WD40 pe care ai mentionat-o tu si este Ok dar as prefera sa fac asta eventual ca o asigurare suplimentara dupa ce voi aplica vopseaua mea. Stii trebuie sa te gandesti foarte bine inainte fiindca daca pulverizezi wd40 nu vei mai putea neam sa aplici vopsea acolo decat dupa degresare ceea ce la o suprafata mare cum este cea de sub masina mi se pare greu.

Voi incerca si niste fotografii cand voi ajunge la etapa a doua fiindca acum habitaclurile rotilor sunt atat de negre de la vopseaua Emaur negru lucioasa incat mi-a fost imposibil sa realizez niste poze concludente fiindca bineinteles ideea cu pozele mi-a venit dupa ce am terminat treaba....mintea romanului....
Oricum pe lonjeroane am vazut intreruperi de antifon exact cum cara ei caroseriile cu ceva carucioare cum era inainte la vechile Dacii. Deci punctele de sprijin ale caroseriei au ramas neantifonate si aproape neprotejate chiar cu vopsea ceea ce mi s-a parut cam aiurea pentru o masina in 2017. Adica sa ramana portiuni intregi de caroserie maximum la grund....

In fine da voi face poze ca sa nu se spuna ca vorbesc aiurea. Nu stiu daca ai mai citit dar aceasta este cam a doua problema pe care o am ....prima fiind cu suspensiile spate in care chiar Suzuki au recunoscut defectul dar a carui solutie de reparatie eu am refuzat-o. Am preferat arcurile de la MAd care m-au ajutat mai mult.

Apropo de suspensii daca ai sa mai citesti aici pe Forum ai sa vezi ca si Vitara este oarecum deficitara la suspensia spate, unii proprietari pe care eu ai consider avizati plangandu-se ca cu 3 persoane si un minim de bagaje in spate cam da cu tampoanele....

Cu stima,
Cristi R
  • Suzuki Ignis 2017
 

Offline f.cristi

Re: TABLA TINICHGERIE SUZUKI IGNIS 2017
« Răspuns #3 : 03.Apr.2018, 02:20:41 p.m. »
Va apreciez pe cei care mai aveti timp si, mai ales, rabdare, chef sa mai bibiliti masinile asa. Eu, la 40 si un pic de ani, nu mai am pofta de asa ceva.
Pana acum cativa ani asa eram si eu, saream pe orice punct de pe caroserie, pe orice gainat de pasare  :) , lustruiam bordul, ma bagam pe sub masina etc. Dar mi-a trecut  :-)).
Consider ca sunt multe lucruri mai importante decat sa lustruiesti masina toata ziua, sa indrepti peretii, sa lacuiesti lemnul....cum ar fi sa stai mai mult cu familia, cu copii, se iesi in lume, sa te relaxezi s.a.m.d. Era o vreme cand acordam mai mult timp si importanta unor astfel de activitati decat familiei; si m-am trezit ca a crescut copilul si eu nu stiu cand. Poate la pensie mai merge... Si-asa viata e scurta si plina de probleme.

Offline enicky

Re: TABLA TINICHGERIE SUZUKI IGNIS 2017
« Răspuns #4 : 03.Apr.2018, 09:07:41 p.m. »
Va apreciez pe cei care mai aveti timp si, mai ales, rabdare, chef sa mai bibiliti masinile asa. Eu, la 40 si un pic de ani, nu mai am pofta de asa ceva.
       Adica, eu sunt ceva mai tanar decat tine?! E o veste buna pt. mine ! Si mai ies si in lume. :)
 Acum revenind la subiect(asta cred ca n-am spus-o nici in jurnal), dupa ce am cumparat masina, la cateva zile mi-a venit ceasul si cotiera, moment in care, in service fiind, le-am cerut sa ridice masina pe rampa pt. a studia posibilitatea antifonarii.
   Podeaua Vitarei, am constatat atunci, este acoperita de niste "aparatori" de plastic, doua la numar, de-o parte si de alta a cardanului, de-a lungul intregii suprafete si practic trebuie sa demontezi tot ca s-o acoperi (podeaua) cu material anticoroziv. In plus, contraaripile sunt protejate integral cu aparatori de plastic, astfel noroi, apa, piatra nu ajunge la tabla.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline armand

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti
Re: TABLA TINICHGERIE SUZUKI IGNIS 2017
« Răspuns #5 : 04.Apr.2018, 09:42:20 a.m. »
salutare!

din pacate nici eu nu am destul timp, desi mi-ar face placere sa ma ocup personal de ea. Imi puteti recomanda un loc in Bucuresti unde pot face ambele proceduri contra cost?
- izolare de rugina
- izolare fonica

sunt interesat si de preturi estimative pentru un vitara.
optional as vrea sa ii pun si cauciuc pe marginea usilor dar nici acolo nu ma pricep.
  • ..
 

Offline enicky

Re: TABLA TINICHGERIE SUZUKI IGNIS 2017
« Răspuns #6 : 04.Apr.2018, 10:51:44 a.m. »
  Vezi aici.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Cristi R

Re: TABLA TINICHGERIE SUZUKI IGNIS 2017
« Răspuns #7 : 04.Apr.2018, 01:42:29 p.m. »
Va salut respectuos pe toti prietenii de aici !! >:D<
Adica io-s cel mai batran dintre voi ??? :dknw: Am 50 de ani doar si nici copilaria nu mi-am trait-o chiar daca am 4 operatii de piatra la rinichi !!  :-))
Eh am stat si io cu familia pana a inceput nevasta sa ma bata la cap ca poate mai am si alte treburi asa ca ...mi-am gasit ...la varsta asta altceva oricum merge da mai greu. :-j Si ganditi-va ca acum o luna am facut si Koleos-ul cadru motor, cadru diferential si basculele ... :good:
Un tinichigiu auto care e amic cu mine si lucreaza la Meridian Renault spunea ca razboiul cu rugina este pierdut cand masina a iesit pe poarta fabricii dar acum desi stim ca pierdem pana la urma razboiul sa castigam macar cateva batalii. Si cum cea mai buna aparare este atacul am zis sa fiu eu primul la podeaua si tabla de Suzuki daca la Koleos cadrul motor s-a atacat deja. imi pare rau ca la ala facusem poze si le-am sters ca un papagal ce ma aflu.
Enicky as vrea sa-ti atrag cu toata prietenia atentia ca acele scuturi de plastic care le-ai observat pe dedesupt nu protejaza tabla chiar asa de bine. Cand ai mers toata iarna pe zloata, sare, clorura si alte substante daunatoare tablei te asigur ca le vei gasi pe acestea intre scuturi si podea sigur si mai mult decat atata chiar daca o speli greu reusesti sa cureti si acolo deci mizeria va stagna atacand usor usor tabla care daca e lasata neprotejata ca la Ignisul meu .... nu face prea bine.
Desi si mie imi vine destul de greu sa ma bag pe sub ea si sa o tot bibilesc la varsta mea si mai ales la burta mea de 90 de kg am zis ca daca o fac bine acum cel putin peste 5-6 ani o voi gasi cat de cat OK.
Mai mult decat atata mi-am luat din targ un fasung de bec de 12v si desi inca nu stiu cum am sa-l prind prin introducere mi-a venit damblaua sa aprind cu el si lampa ceata pe dreapta care am vazut eu ca cam sta degeaba.
Va salut cu respect si va doresc un Paste fericit !!
Cristi R
  • Suzuki Ignis 2017
 

Offline berila_mz

Re: TABLA TINICHGERIE SUZUKI IGNIS 2017
« Răspuns #8 : 05.Apr.2018, 05:34:42 p.m. »
Din cate stiu eu, lampa de ceata trebuie sa fie doar una, nu doua, pentru a nu fi confundata cu becul de frana.
  • Suzuki Vitara 1.6 AllGrip Spirit
 
The following users thanked this post: armand

Offline Cristi R

Re: TABLA TINICHGERIE SUZUKI IGNIS 2017
« Răspuns #9 : 08.Apr.2018, 09:30:34 a.m. »
Buna ziua,
Da ai dreptate si pentru a nu fi confundate cu frana am sa schimb becurile de la 21w la 5 w ca si cand ar fi o a doua lumina de pozitie. Si asa ceata aia nu prea foloseste la mare lucru. La Koleos am o singura lampa centrala. Pai nu este pacat sa stea o lampa degeaba pe masina?
Am fost in Vitan mi am luat tot ce trebuie. Papuci cu izolator de apa fir, le am cositorit tot acum astept o zi cu soare in afara de aceasta minivacanta cand nu s in Bucuresti sa desfac aparatorile de plastic si sa fac conexiunile direct pe masina.
Va salut respectuos si va doresc minivacanta fainaa!!
Cristi
  • Suzuki Ignis 2017