Autor Subiect: ZGOMOT HABITACLU  (Citit de 2689 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline TASEEMIL

ZGOMOT HABITACLU
« : 17.Mar.2018, 04:48:41 p.m. »
Respect! Sunt nou posesor de Suzuki SX4,1.6 litri,benzina,120 CP,4x4,cu 70.500 km la bord,achizitionat la inceputul lunii Februarie 2018 de la o firma din cartierul Militari,aproape de A1.Inainte de cumparare,am verificat masina intr-un service si mecanicul mi-a confirmat ca in afara de cele 2 amortizoare punte spate,care erau prelinse,masina se prezinta f.bine.Primul proprietar a fost o dama.Toate bune si frumoase,pana am facut prima iesire pe A3,acum o saptamana,dupa ce am inscris-o in circulatie.Dupa viteza de 115-120 la ora,se aude undeva deasupra bordului,o trepidatie,niste batai aritmice metalice,ca de teava,care devin ritmice,dupa ce mai accelerez catre 130-140 la ora. Astazi,am facut un filmulet video cu telefonul in care se aude clar zgomotul,dar nu-l pot incarca datorita fisierului prea mare.Daca vreun crestin a mai patit asa ceva,va rog frumos sa ma luminati si pe mine,cam care este cauza,ca masinuta te unge pe suflet pana la 110 km/ora.Multumesc anticipat.
  • Suzuki SX4
 

Offline rexkrokiDAU

Re: ZGOMOT HABITACLU
« Răspuns #1 : 17.Mar.2018, 05:26:15 p.m. »
Verifică dacă roțile sunt echilibrate.

Offline boga81

Re: ZGOMOT HABITACLU
« Răspuns #2 : 17.Mar.2018, 06:47:22 p.m. »
Poti sa incarci filmul pe youtube si apoi pui link-ul

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk

  • Duster 1.5 Blue dCi 4x4 SL Orange, chill as f*ck / ex SX4 1.6 4x4 Navi a.k.a. Suzuka - MAD Springs Lift-Kit, K&N Filter, powered by obdtunig: Life begins at 4.000 rpm
 

Offline TASEEMIL

Re: ZGOMOT HABITACLU
« Răspuns #3 : 17.Mar.2018, 06:47:47 p.m. »
Sunt perfect echilibrate,se vede si din filmulet (care nu pot sa-l postez aici,il am postat pe you tube,cu titlul''AJUTOR-HELLP'') ca volanul nu trepideaza,mai ales la viteza aia.Mentionez ca masina nu trepideaza de nici un fel,este vorba numai de zgomotul sesizat in habitaclu deasupra bordului.Ma gandesc sa nu fie vreo teava metalica de la A.C. ,s-au vreo clapeta de la aer care intra in vibratie datorita curentului de la exterior care intra in zona stergatoarelor de la peste 120 km/h.Culmea ca la iesirea din Bucuresti spre Fundulea,pe o distanta de aprox. 1km,am ajuns si la 160 km fara nici un fel de zgomot...!In sensul invers ,spre Bucuresti,am facut filmarea cu telefonul,si zgomotul a inceput de la aprox.120-125 km/h.
  • Suzuki SX4
 

Offline TASEEMIL

Re: ZGOMOT HABITACLU
« Răspuns #4 : 17.Mar.2018, 06:49:22 p.m. »
  • Suzuki SX4
 
The following users thanked this post: kellogs

Offline rexkrokiDAU

Re: ZGOMOT HABITACLU
« Răspuns #5 : 17.Mar.2018, 06:59:31 p.m. »
Verifică pe dedesubt, sa nu fie vre-un scut ceva desprins. E greu de spus din filmuleț de unde provine zgomotul. :dknw:
Eventual mergi la dealerul de unde ai cumpărat mașina. Ai ceva garanție de la ei?

Offline boga81

Re: ZGOMOT HABITACLU
« Răspuns #6 : 17.Mar.2018, 07:02:28 p.m. »
Pare intr-adevar o vibratie de la o teava metalica. Am patit asta la logan si era o conducta de la A/C care intra in rezonanta. O prindere de carosierie a ei nu mai era stransa. Zic sa incerci sa lovesti diverse tevi din compartimentul motor sa vezi daca zangane vreuna

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk

  • Duster 1.5 Blue dCi 4x4 SL Orange, chill as f*ck / ex SX4 1.6 4x4 Navi a.k.a. Suzuka - MAD Springs Lift-Kit, K&N Filter, powered by obdtunig: Life begins at 4.000 rpm
 

Offline steph

Re: ZGOMOT HABITACLU
« Răspuns #7 : 17.Mar.2018, 07:04:41 p.m. »
Ia la mana toate protectiile termice de pe traseul evacuarii. Sunt din aluminiu si daca o prindere e rupta, asta e zgomotul. Sunt patit.
S-Cross `18 / Vitara `19 / ex Swift `14

 

Offline TASEEMIL

Re: ZGOMOT HABITACLU
« Răspuns #8 : 17.Mar.2018, 07:26:10 p.m. »
Am uitat sa mentionez,ca astazi ,inainte de filmare,am dat jos cardanul,verificand tot ce poate fi verificat pe dedesubt...
  • Suzuki SX4
 

Offline Leutz

Re: ZGOMOT HABITACLU
« Răspuns #9 : 17.Mar.2018, 11:41:37 p.m. »
Verifica starea antenei. S-ar putea sa iti "fluture" pe acoperis. Asta ar explica si de ce nu se aude chiar tot timpul => ii trebuie si viteza si ceva vant.

Un sunet asemanator am eu la Hyundai Getz, care are o antena lunga si relativ flexibila prinsa in fata, chiar deasupra parbrizului. Cand bate un pic vantul dintr-o parte si am viteza mare, am concert. Daca ar fi noua n-ar face asa, insa si prinderea antenei si tija antenei sunt cam duse ... 

Daca imi aduc bine aminte, la SX4 din Europa antena avea constructie si pozitionare similare cu Getz-ul, desi parca era mai rigida. Poate prinderea e slabita si/sau tija a fost indoita si apoi indreptata in mod repetat.
  • SX4 AWD MT 2.0 - 2007 / Outlander AWD CVT 2.4 - 2019
 
The following users thanked this post: TASEEMIL