Autor Subiect: SARA MOTORS Timisoara: probleme juridice cu clientii  (Citit de 14931 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline JhonS

Re: SARA MOTORS Timisoara: probleme juridice cu clientii
« Răspuns #230 : 30.Ian.2018, 06:57:00 p.m. »
Momentan asteptam ca Suzuki Romania sa se tina de promisiune si sa ne livreze masinile. Sunt semnale puternice ca se fac pasi seriosi in directia asta. Si daca incepe maine, o sa dureze ceva, ca suntem in jur de70.
Altfel abia astept sa va anunt ca am primit masina.
Si sa ma mut pe alte topicuri unde sa ma informez despre montatul cotierei, despre cum pot sa pun waze pe display si alte de genul asta  :D
  • Vitara ?
 

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2494
  • Thanked: 1294 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: SARA MOTORS Timisoara: probleme juridice cu clientii
« Răspuns #231 : 06.Feb.2018, 07:15:08 p.m. »
 :good: !!!
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline JhonS

Re: SARA MOTORS Timisoara: probleme juridice cu clientii
« Răspuns #232 : 20.Feb.2018, 07:07:01 p.m. »
Am inceput sa primim scrisori de genul celei atasate. Tin sa precizez ca au reusit sa intre in insolventa cu SRL-ul si nu cu SA. Daca aveti pareri in legatura cu notificarea, va rog. Multumesc
  • Vitara ?
 

Offline hugbear

Re: SARA MOTORS Timisoara: probleme juridice cu clientii
« Răspuns #233 : 20.Feb.2018, 07:40:36 p.m. »
Nu-a jurist, dar la prima vedere n-am remarcat nimic legat de:
1) penalizări - pentru neîndeplinirea părții din contract care-i revine SM (respectiv livrarea mașinii)
2) dobânzi - pentru perioada cât SM s-a folosit de banii tăi

L.E. Aia cu "uite ce răi sunt Magyar Suzuki că nu ne mai dau mașini, de-aia n-avem ce vă da" e prozodie ecumenică rurală...
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 

Offline Lerua07

Re: SARA MOTORS Timisoara: probleme juridice cu clientii
« Răspuns #234 : 20.Feb.2018, 11:30:38 p.m. »
In aceasta scrisoare e o capcana. Prin acceptarea tacita a celor mentionate in scrisoare, clientii renunta la livrarea masinilor (deci Magyar Suzuki este implicit exonerata de orice obligatie) si sunt de acord numai cu restituirea sumelor platite ca avans, adica nu vor mai vedea nimic ptr ca la lichidarea Sara creditorii nu vor avea ce imparti.
  • Vitara 2015, spirit 1.6 benzina, allgrip, TM, alba,
Multumeste-te cu putin, pentru ca putinul nu-ti va lipsi niciodata !
 
The following users thanked this post: JhonS

Offline Soimu

Re: SARA MOTORS Timisoara: probleme juridice cu clientii
« Răspuns #235 : 21.Feb.2018, 01:43:08 p.m. »
Am inceput sa primim scrisori de genul celei atasate. Tin sa precizez ca au reusit sa intre in insolventa cu SRL-ul si nu cu SA. Daca aveti pareri in legatura cu notificarea, va rog. Multumesc

Pai in primul rand trebuie raspuns la intrebarea: "Pagubitii cu cine au contracte si la cine au dat banii?...la SRL sau la S.A.?....

Parere despre Notificare: clar ca banii sunt evaporati si la insolventa nu se va recupera nimic, nici macar vreun laptop, posibil vreun birou vechi, un fotoliu si cateva bibliorafturi de carton, goale...de aia i se spune SRL (societate cu raspundere limitata!)....
Si cred ca nici cei care au incercat sa mearga in intelegeri separate cu SR nu vor primi decat f.putin....singura solutie ar fi ca sa se faca un proces colectiv penal cu despagubiri civile impotriva Suzuki Romania/Japonia care a girat cu sigla si antetul dealerul tzepar...cumparatorii intrau la Suzuki, reprezentat de SARA...asa trebuie pedalat....si cu actiuni mediatizate cat mai viguroase...altfel in timp lumea se obisnuieste cu ideea ca a fost tzepuita, si asa va ramane!...ca si cu Caritasu, cu FNI, cu BIR si care au mai fost....

Cred ca SR a folosit tactica "divide et imperat" si a temporizarii la centrul terenului...pentru mentinerea "scorului" actual....

Parerea mea!
  • 2018 SWIFT 1.2 PASSION 90 CP 2WD si 2018 IGNIS 1.2 GLX AllGrip
 
The following users thanked this post: toma

Offline NicNic

Re: SARA MOTORS Timisoara: probleme juridice cu clientii
« Răspuns #236 : 18.Mar.2018, 08:38:18 p.m. »
Nimic nou pe frontul de Vest?

In ultimul timp am trecut de 2 ori prin Timisoara si am vazut mai multe masini Vitara, noi, cu numar provizoriu. Din alt judet.
Sa aibe legatura cu livrarea masinilor contractate prin Sara Motors?
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline NicNic

Re: SARA MOTORS Timisoara: probleme juridice cu clientii
« Răspuns #237 : 19.Mar.2018, 01:19:14 p.m. »
Hai ca am citit ceva interesant pe Softpedia.
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline kellogs

Re: SARA MOTORS Timisoara: probleme juridice cu clientii
« Răspuns #238 : 19.Mar.2018, 08:25:58 p.m. »
La o cautare pe internet nu gasesc nimic care sa sustina ce zice acolo omul pe softpedia. Probabil o fumigena; sa ne zica cei pagubiti daca chiar asa stau lucrurile. Chiar si mai in detaliu daca se poate.
simulatoare TPMS, pentru Suzuki si nu numai - https://spooftpms.com
 

Offline NicNic

Re: SARA MOTORS Timisoara: probleme juridice cu clientii
« Răspuns #239 : 19.Mar.2018, 08:59:43 p.m. »
Cei pagubiti au devenit foarte tacuti.
Poate ca nu pot sa mai vorbeasca, or fi asteptand o rezolvare ...  :dknw:
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!