Autor Subiect: Nu funcționează pompitele stropitori parbriz  (Citit de 2501 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Lucmarinstal

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
    • Buzau
Nu funcționează pompitele stropitori parbriz
« : 01.Dec.2017, 06:50:52 p.m. »
Salut. Sunt nou pe aici și vreau sa cer ajutorul vostru.am achiziționat din Germania luna trecută un Suzuki Grand vitara 2008 motor 1.9 129 cp și nu funcționează pompitele de la stropitori parbriz, nu merge nici pe luneta, nici pe parbriz, și nici nu se au pompitele când acționez maneta de stropire. Am găsit tabloul de siguranțe dar nu știu care este cea de la stropitori. In mare le- am verificat pe toate numai ca la una din ele nu vine curent deloc. Siguranța ST SIG 7,5 A
Atasat aveți poza de la panou de siguranțe. M-a poate ajuta cineva cu problema asta
Multumesc
  • Suzuki Grand vitara
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Nu funcționează pompitele stropitori parbriz
« Răspuns #1 : 04.Dec.2017, 11:28:24 p.m. »
Cred ca siguranta pe care o cauti se afla in compartimentul motor.

Uite un pdf atasat, poate te ajuta. :)

Offline Lucmarinstal

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
    • Buzau
Re: Nu funcționează pompitele stropitori parbriz
« Răspuns #2 : 05.Dec.2017, 10:55:51 a.m. »
Am verificat siguranțele și sunt bune. Cred ca este o problema de cablaj. Vreun fir rupt sau ros de șoareci. O sa verific cablajele și revin cu amănunte. Mulțumesc mult de tot pentru schema tabloului de siguranțe.
  • Suzuki Grand vitara
 

Offline pcipri76

Re: Nu funcționează pompitele stropitori parbriz
« Răspuns #3 : 05.Dec.2017, 08:09:17 p.m. »
Salut. Si eu detin un Grand Vitara din 2008. Am avut si eu aceeasi problema  cu motorasele de la luneta si spalator faruri.
Am ajuns sa demontez bara din fata, care se demonteaza destul de usor, iar sub farul stang, se afla rezervorul spalatorului.
Pe acest rezervor, la mine sunt 3 motorase, unul pt. fiecare zona.
La motorul ce spala farurile, cablurile erau oxidate complet si erau deja mancate si rupte exact de la motor. A trebuit sa-l schimb caci nu mai avea fire deloc.
Motorasul de la luneta, a trebuit sa-l desfac putin mai brutal si sa degripez axul motorului. Am lipit inapoi ce am dezlipit/rupt iar de 1 an, nu mai am probleme.
  • Suzuki Grand Vitara 1.9 DDIS 2008
 

Offline Lucmarinstal

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
    • Buzau
Re: Nu funcționează pompitele stropitori parbriz
« Răspuns #4 : 06.Dec.2017, 09:52:25 a.m. »
Sâmbătă o sa m-a ocup sa dau bara jos. Cred ca și la mine este aceiași problema. Așa am mai pățit la un Opel Corsa B, avea motorasul blocat și a trebuit sa îl desfac și sa îl resusciteaz.multumesc mult te tot și revin cu amănunte după ce dau bara jos
  • Suzuki Grand vitara
 

Offline Lucmarinstal

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
    • Buzau
Re: Nu funcționează pompitele stropitori parbriz
« Răspuns #5 : 13.Dec.2017, 10:51:19 p.m. »
Am reușit sa îmi fac timp de mașina. Am demontat bara bara și am înlocuit papuci conectori de la pompite. A durat foarte puțin operațiunea dar acum cum sa îmi curat parbrizul. Se pare ca este o problema comuna dar se rezolva foarte ușor. Atașat las și o poza sa se știe despre ce este vorba. Mulțumesc tuturor pentru sfaturi
  • Suzuki Grand vitara
 

Offline pcipri76

Re: Nu funcționează pompitele stropitori parbriz
« Răspuns #6 : 14.Dec.2017, 06:38:48 a.m. »
Ma bucur ca am putut fi de ajutor. Era bine daca protejai putin papucii aia caci s-ar putea sa corodeze din cauza sarii de peste iarna.
  • Suzuki Grand Vitara 1.9 DDIS 2008