Autor Subiect: Comportament anormal computer bord  (Citit de 922 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline bekxy

• Hero Member
  • Mesaje postate: 796
  • Gen: Bărbat
  • SX4 S-Cross '16 Spirit 1.4 4WD 6MT
    • Bucuresti
Re: Comportament anormal computer bord
« Răspuns #10 : 04.Sep.2017, 09:10:05 a.m. »
Era prea de dimineață. Mă gândeam la altceva. Civic-ul îl puteam seta să reseteze și Trip-ul A odată cu consumul. La ăsta mălai visam de fapt...
  • Suzuki SX4 S-Cross 2016 Spirit 1.4 Boosterjet 4WD 6MT

Offline enicky

« Răspuns #11 : 04.Sep.2017, 09:11:02 a.m. »
.... Pentru a intra în CB trebuie apăsat butonul din dreapta mai mult de trei secunde. 
      Daa si apoi odata intrat in meniu resetezi/ corectezi ce ai nevoie.
  " E greu, e greu, e tare greu sa ai Suzuki cum am eu". :)
  Cum mi-a zis mie un coleg acum  vreun an si avea dreptate : RTFM.
  • Suzuki Vitara NewCool 4WD 1,6 benzina

Offline jupanul1

« Răspuns #12 : 04.Sep.2017, 09:21:46 a.m. »
Era prea de dimineață. Mă gândeam la altceva. Civic-ul îl puteam seta să reseteze și Trip-ul A odată cu consumul. La ăsta mălai visam de fapt...

Se poate și la Suzuki - este una din cele trei opțiuni (manual, la plin, cu trip A). Doar că e invers, resetează consumul atunci când resetezi Trip A.
  • Vitara 1.4 S, Allgrip, AT, turquoise

Offline rexkrokiDAU

« Răspuns #13 : 04.Sep.2017, 09:29:56 a.m. »
.... Pentru a intra în CB trebuie apăsat butonul din dreapta mai mult de trei secunde. 
      Daa si apoi odata intrat in meniu resetezi/ corectezi ce ai nevoie.
  " E greu, e greu, e tare greu sa ai Suzuki cum am eu". :)
  Cum mi-a zis mie un coleg acum  vreun an si avea dreptate : RTFM.

Ce aduce nou în discuție acest post.  :-/ și apoi te plângi că-ți fac colegii observații  :dknw:

Offline jupanul1

« Răspuns #14 : 04.Sep.2017, 09:40:33 a.m. »
Ceva util (și, așa cum putem constata din ce în ce mai des, etern nou) este totuși în mesajul colegului @enicky - RTFM!

Offline bekxy

• Hero Member
  • Mesaje postate: 796
  • Gen: Bărbat
  • SX4 S-Cross '16 Spirit 1.4 4WD 6MT
    • Bucuresti
« Răspuns #15 : 04.Sep.2017, 09:47:16 a.m. »
Se poate și la Suzuki - este una din cele trei opțiuni (manual, la plin, cu trip A). Doar că e invers, resetează consumul atunci când resetezi Trip A.

Păi eu aș vrea ca după ce fac plinul să reseteze singur Trip A și consumul. Să nu mai am eu nimic de făcut (de ținut minte adică...)
  • Suzuki SX4 S-Cross 2016 Spirit 1.4 Boosterjet 4WD 6MT

Offline jupanul1

« Răspuns #16 : 04.Sep.2017, 09:51:10 a.m. »
Eh, poate la New Vitara Facelift să fie așa... deocamdată, asta este, antrenezi neuronul!  >:D<

Offline enicky

« Răspuns #17 : 04.Sep.2017, 03:37:22 p.m. »
Ce aduce nou în discuție acest post.  :-/ și apoi te plângi că-ți fac colegii observații  :dknw:
    Exact ce aduce nou si postarea ta din pagina anterioarea, postare in care ai reluat ce am spus si eu si tu in postarile anterioare :
@enicky chiar și la Vitara, kilometrajul parțial se resetează de la butonul din stânga. Pentru a intra în CB trebuie apăsat butonul din dreapta mai mult de trei secunde.  ;)
                Hai sa nu mai fim tendetiosi, sa lasam agresivitatea de-o parte si  sa ne vedem fiecare de treaba !

Tabloul de bord este cuprins in manualul utilizatorului la Vitara intre paginile 2-63 si 2-103. Posibil si la Sx4 sa fie in zona similara.
       Fiindca tot suntem la capitolul CB, am observat ca exista in manual "setarea sistemului ENG A-STOP(daca exista)", eu nu am asa ceva, echiparile superioare ar trebui s-o aiba. A descoperit-o cineva?
  • Suzuki Vitara NewCool 4WD 1,6 benzina

Offline Cosmin09

« Răspuns #18 : 04.Sep.2017, 03:40:28 p.m. »
Da... eu am descoperit-o. Este vorba de o setare a sistemului Stop&Start iar am setat-o pe modul Eco, adica sa se opreasca motorul de cate ori vrea el ca sa faca economie la combustibil. Parca mai cel putin o setare, denumita Confort, daca imi aduc bine aminte (nu am mai umblat la setarea asta de cand am cumparat masina :) ).
  • Vitara S 1.4 turbo 4x4 6AT Galactic Grey din 18.11.2015

Consum din specificatii Suzuki: urban 6,4 L/100 km; mixt 5,5 L/100 km; extra urban 5,0 L/100 km

Offline rexkrokiDAU

« Răspuns #19 : 04.Sep.2017, 04:03:01 p.m. »
   Salut ! E buna si varianta propusa mai sus de colegul nostru, dar daca are meniul ca la Vitara(f. probabil), vei sterge doar km. de la A sau B(depinde care sunt afisati). Posibil sa aiba tot 2 bete de reglaj, cu unul se deschide meniul si cu celalalt reglezi, este putin mai complicat, dar cel mai bine  sa iei manualul in masina sa lucrezi conf. Instructiunilor.

@enicky eu doar am venit cu o precizare la ceea ce gresit ai afirmat mai sus. Atunci când accesezi setările computerului de bord nu există pericolul să ștergi kilometrajul parțial, fiind vorba de bete/butoane diferite.