Autor Subiect: Reconditionare stergatoare  (Citit de 3398 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.


Offline zongor

Re: Reconditionare stergatoare
« Răspuns #11 : 26.Aug.2017, 08:33:04 p.m. »
Eu le-am reconditionat prin inlocuire. Am luat azi de la Metro. GoodYear, 35 lei amandoua.
 

Offline enicky

Re: Reconditionare stergatoare
« Răspuns #12 : 26.Aug.2017, 08:54:27 p.m. »
   
Eu le-am reconditionat prin inlocuire.
E cea mai buna varianta ! Eu am o pereche de rezerva. :)
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Bobcat134

Re: Reconditionare stergatoare
« Răspuns #13 : 02.Feb.2018, 02:17:11 p.m. »
Pentru cat timp au sters bine stergatoarele din fabrica? Masina mea are 6 luni si pot spune ca sunt dezamagit de acestea. In urma stergetii lasa curbe paralele una de alta la distanta de 2 cm. Atat fata cat si spate.
  • Vitara passion 1.6 Mt 5 Allgrip
 

Offline zongor

Re: Reconditionare stergatoare
« Răspuns #14 : 02.Feb.2018, 03:10:01 p.m. »
Pentru cat timp au sters bine stergatoarele din fabrica? Masina mea are 6 luni si pot spune ca sunt dezamagit de acestea. In urma stergetii lasa curbe paralele una de alta la distanta de 2 cm. Atat fata cat si spate.

Foarte putin. Stergatoarele de fabrica sunt deosebit de proaste.
Recomand Bosch Aero pentru cel scurt si VGT Kraftmann (10 lei la Selgros si Metro) pentru cel lung (60 cm). VGT scurt nu m-a convins dar cel lung a fost o surpriza foarte placuta, in special la pretul ala.
 

Offline ...

Re: Reconditionare stergatoare
« Răspuns #15 : 02.Feb.2018, 04:11:21 p.m. »
1 an si 1/2 la a mea (S-Cross) si sunt foarte multumit de cum sterg inca fata-spate, desi au suportat ceva gheturi.
 

Offline bekxy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1327
  • Thanked: 377 times
  • Gen: Bărbat
  • SX4 S-Cross '16 Spirit 1.4 4WD 6MT
    • Bucuresti
Re: Reconditionare stergatoare
« Răspuns #16 : 02.Feb.2018, 04:41:14 p.m. »
Lamelele ştergătoarelor au şi ele nevoie de o minimă întreţinere. Şi de consideraţie. :) Şi originalele pot ţine vreo 2 ani fără mari emoţii.
Altfel... smulse din gheaţă, forţate pe parbrizul îngheţat, neşterse cu lunile... n-or să ţină niciodată prea mult.
  • Suzuki SX4 S-Cross 2016 Spirit 1.4 Boosterjet 4WD 6MT
 

Offline enicky

Re: Reconditionare stergatoare
« Răspuns #17 : 02.Feb.2018, 06:45:32 p.m. »
Altfel... smulse din gheaţă, forţate pe parbrizul îngheţat, neşterse cu lunile... n-or să ţină niciodată prea mult.
             Eu pe cele de la tine inca le am de rezerva . N-as putea spune ca dupa prima cursa si cu stropitoare sterge perfect, dar mai dau si a doua oara de maneta in sus si s-a sters.
    Acum daca se doreste ca din prima cursa parbrizul sa ramana impecabil indiferent de cata mizerie ai pe el, asta e altceva...
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Lerua07

Re: Reconditionare stergatoare
« Răspuns #18 : 02.Feb.2018, 09:59:56 p.m. »
Eu inca le am pe cele originale si merg foarte bine...
  • Vitara 2015, spirit 1.6 benzina, allgrip, TM, alba,
Multumeste-te cu putin, pentru ca putinul nu-ti va lipsi niciodata !
 

Offline enicky

Re: Reconditionare stergatoare
« Răspuns #19 : 02.Feb.2018, 10:41:41 p.m. »
   Se pare ca 2015 n-are inca probleme. Dar eu folosesc curent temporizarea, rar pe "continuu".
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip