Autor Subiect: Amortizoare capota Suzuki Vitara 2015-  (Citit de 16852 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline marius_gxg

Re: Amortizoare capota Suzuki Vitara 2015-
« Răspuns #20 : 29.Ian.2018, 07:17:53 p.m. »
Si mie mi-au spus la fel. Dupa ce i-am raspuns colegului mai sus m-am pus singur pe ganduri si am zis ca mai bine scot unul din amortizoare cand o duc in service. Prefer sa previn decat sa incep sa urlu apoi prin reprezentanta "you break, YOU BUY!!!!" :))

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
  • Suzuki Vitara Passion 1.6 VVT
 

Offline thematriksz

Re: Amortizoare capota Suzuki Vitara 2015-
« Răspuns #21 : 30.Ian.2018, 02:37:20 p.m. »
Sa ne spui cum functioneaza doar cu un amortizor daca ai incercat?!

De la ce tip de masina este amortizorul folosit de tine, pt ca mai la toate paginile cu piese auto selectia se face dupa marca tip etc auto?!
  • Suzuki Vitara 1.6 Passion 2WD 5MT / Savanna Ivory
 

Offline marius_gxg

Re: Amortizoare capota Suzuki Vitara 2015-
« Răspuns #22 : 30.Ian.2018, 05:46:10 p.m. »
Sa ne spui cum functioneaza doar cu un amortizor daca ai incercat?!

Cu unul singur capota se ridica mai usor cand o ridici cu mana si sta pe loc cand ajunge la punctul maxim. Eu am vrut special sa se ridice complet singura si de asta am pus 2.

De la ce tip de masina este amortizorul folosit de tine, pt ca mai la toate paginile cu piese auto selectia se face dupa marca tip etc auto?!

Si eu am avut problema mari in gasirea amortizoarelor cu valoarea pe care o voiam din acelasi motiv. Daca vrei sa cauti eu am pus amortizoare Triscan model 871016249. Le-am gasit pe autoeco.ro (fara vreo intentie de a face reclama) in sectiunea "Amortizoare gaz". Unele au valori afisate, altele nu, dar e singurul site unde le-am gasit afisate cu valorile. Eu iti recomand sa incerci acolo


Nu iti recomand de la dezmembrari pentru ca de obicei provin de pe masini cocosate de ani si kmsi forta reala a acelor amortizoare nu mai are nicio treaba cu valoarea inscrisa pe ele
  • Suzuki Vitara Passion 1.6 VVT
 

Offline Blitzu

Re: Amortizoare capota Suzuki Vitara 2015-
« Răspuns #23 : 11.Dec.2018, 01:35:32 p.m. »
Azi au venit amortizoarele pt Vitara de pe AliExpres.
Va tin la curent cu montajul.
Pret 42€,transport gratuit,timp livrare +/- 3 saptamani

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

"Understeer" is when you hit the fence with the front of the car. "Oversteer" is when you hit the fence with the rear of the car. "Horsepower" is how fast you hit the fence. "Torque" is how far you take the fence with you
 

Offline Meltdown

Re: Amortizoare capota Suzuki Vitara 2015-
« Răspuns #24 : 22.Ian.2019, 03:34:43 p.m. »

Cu unul singur capota se ridica mai usor cand o ridici cu mana si sta pe loc cand ajunge la punctul maxim. Eu am vrut special sa se ridice complet singura si de asta am pus 2.

Si eu am avut problema mari in gasirea amortizoarelor cu valoarea pe care o voiam din acelasi motiv. Daca vrei sa cauti eu am pus amortizoare Triscan model 871016249. Le-am gasit pe autoeco.ro (fara vreo intentie de a face reclama) in sectiunea "Amortizoare gaz". Unele au valori afisate, altele nu, dar e singurul site unde le-am gasit afisate cu valorile. Eu iti recomand sa incerci acolo
@marius_gxg
Mersi de cod, am gasit si aici.
Posibil sa comand si eu.
Este in zona mea.

https://www.autoatu.ro/amortizor-portbagaj/triscan/td871016249/


Azi au venit amortizoarele pt Vitara de pe AliExpres.
Va tin la curent cu montajul.
Pret 42€,transport gratuit,timp livrare +/- 3 saptamani

@Blitzu

Am gasit si aici la pret mic. 17 EURO
https://www.aliexpress.com/store/product/For-Suzuki-Vitara-Grand-Vitara-Car-Front-Hood-Engine-Cover-Supporting-Hydraulic-rod-Lift-Strut-Spring/4579035_32951676534.html?spm=2114.12010615.8148356.13.39cd4965qjhuJk
Cum vi se pare oferta ?


Cum se numeste surubul cu cap rotund pe siteurile de specialitate ?
« Ultima Modificare: 22.Ian.2019, 03:55:25 p.m. de Meltdown »
  • 2017 SX4 S-Cross 1.4 TURBO 140CP 6MT AllGrip Passion Energetic Red Pearl
 

Offline Blitzu

Re: Amortizoare capota Suzuki Vitara 2015-
« Răspuns #25 : 22.Ian.2019, 04:49:16 p.m. »
Super-preț

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

"Understeer" is when you hit the fence with the front of the car. "Oversteer" is when you hit the fence with the rear of the car. "Horsepower" is how fast you hit the fence. "Torque" is how far you take the fence with you
 

Offline wolfin

Re: Amortizoare capota Suzuki Vitara 2015-
« Răspuns #26 : 22.Ian.2019, 04:54:24 p.m. »
@Meltdown   ..surub cu cap bila
  • vitara 2016 1.6 4wd pasion + pegas 3120 din 80 si ceva reconditionat. Urmeaza si un 2020
Vitara pasion 1.6 allgrip benzina
 

Offline Meltdown

Re: Amortizoare capota Suzuki Vitara 2015-
« Răspuns #27 : 22.Ian.2019, 06:10:25 p.m. »
@wolfin

Nu chiar: Cap echilibror hayon bolt cu cap bila
https://www.autolux.ro/cap-echilibror-hayon-bolt-cu-cap-bila-m8-m12-set-2-bucati-pentru-amortizor-5x12mm/

Acum tb sa vad daca M8 este marimea corecta.

Si sa vad restul de piese cum se numesc si ce marimi au.
  • 2017 SX4 S-Cross 1.4 TURBO 140CP 6MT AllGrip Passion Energetic Red Pearl
 

Offline diesel

Re: Amortizoare capota Suzuki Vitara 2015-
« Răspuns #28 : 30.Iun.2019, 11:01:35 a.m. »
Comandand azi roata de rezerva pt. noua vitara luata ieri de la delaer :good: am dat de aceste amortizoare de capota speciale pt. vitara.
https://www.suzukialkatresz.com/spd/S-Vitara-Teleszkop-S/Suzuki-Vitara-2015-gt-Motorhazteto-teleszkop-keszl pretul este de aprox. 275 lei. Exista si un filmulet cu montajul.
Le are cineva montate?
Eu dupa ce am comandat roata am vazut aceste amortizoare. Ma intereseaza sa le achizitionaz dar nu mai vreau sa dau alta comanda noua sa platesc transport doar pentru ele. Daca vreun coleg isi comanda poate ma lipesc si eu de el sa dam transportul pe din doua.
  • New Vitara Luxus AT 4x2 - 2019 -- New Swift AT - 2017
 

Offline wador29

Re: Amortizoare capota Suzuki Vitara 2015-
« Răspuns #29 : 15.Iul.2019, 03:48:43 p.m. »
Am cumparat eu, sunt in regula. Adica fix ce trebuie, si cu posibilitate de retur, si sosite in trei zile, adica marti, comandate joi dupa amiaza. Montajul nu mi-a luat mai mult de 15 minute. E adevarat ca pe Alliexpres or fi mai ieftine, dar sa astept o luna sau doua, si sa vad ca nu sunt ok, si apoi sa fac retur, prea complicat.
  • Suzuki Vitara, Luxus, 1,4 boosterjet, 140 cai, galben cu negru