Autor Subiect: Sa fii OM e lucru mare  (Citit de 2833 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline miaunica

Re: Sa fii OM e lucru mare
« Răspuns #10 : 28.Aug.2017, 10:34:32 a.m. »
@cristyyy2003 , nu merge si-ti spun de ce: tot ce impica primaria costa, ba mai mult, daca faci o activitate intr-un parc, pe langa autorizatii, faptul ca vinzi acele poze, chiar si pt un scop nobil, trebuie sa fii autorizat intr-un fel, pt ca trebuie sa ai casa de marcat, sa emiti bon... Ca sa trangi "donatii" pe strada, iar trebuie sa imbraci o forma organizata...
Deci, un update la propunere, care sa nu implice fiscalizare....
cainii au stapan...pisicile au anturaj
 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: Sa fii OM e lucru mare
« Răspuns #11 : 28.Aug.2017, 11:37:28 a.m. »
Atunci...asteptam idei. Eu vreau sa ma implic.
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline miaunica

Re: Sa fii OM e lucru mare
« Răspuns #12 : 28.Aug.2017, 11:41:19 a.m. »
Eu fac parte dintr-un grup de mame pe FB. Cam 1-2 ori pe an, ne implicam in actiuni de genul asta. Sa va povestesc cam cum au decurs, poate vin ideile.

Caz- niste copii dintr-un satuc de prin nordul tarii, vreo 23 la nr daca-mi amintesc bine, isi doreau cizme pt a merge la scoala. Persoana care ne-a semnalat cazul, a fost persoana care a tinut legatura cu directorul scolii . Ne-a furnizat un tabel cu inaltime/nr la picior.
S-a pus la bataie un cont, al uneia dintre noi. Unele ne mai stim de pe la cafele, altele numai virtual. Pur si simplu s-a mers pe incredere! S-a stabilit un termen pana la care sa strangem banii. Cine avea posibilitatea depunea in cont. Zilnic se prezenta soldul. Usor usor, cam intr-o luna, s-au strans bani de am luat cizme + hanorace polar de la decathlon si au mai ramas bani si de niste dulciuri. Am lipit etichete pe cizme si pe hanorace cu numele copilului si in cizmulite am pus dulciurile, totul ambalat apoi in cutii mari. Am gasit si o firma de curierat dispusa sa faca transportul pro-bono. Copiii au primit de sarbatori , la scoala, pachetele. Ne-au trimis poze si multumirile lor.

Alt caz- un azil de batrani de langa Bucuresti. Ne-am interesat cate suflete sunt. Banii, tot ca mai sus s-au strans.Nu se primea mancare gatita, pt ca primul gand a fost sa le procuram printr-o firma de caterig masa de Craciun. Anunci ne-am repliat si am facut pachete cu fructe si produse ambalate. Mai mult, am avut printre noi o mamica ce a gatit un teanc de cozonaci! S-au facut pungi si s-au dus de cateva mame, alea mai cu stomac de fier, pt ca atata suferinta ca in ochii batranilor, mai rar ...oameni uitati de oameni.

Ultima actiune- decembrie/ianuarie, am strans bani si-am comandat creme si hrana artificiala pt sectia de neonato de la BUdimex+ vreo 100 de bucati de scutece de finet (cumparat material si cusut), servetele umede, hainute pt cei ce traiesc practic in spital si 2 cantare de bebelusi... Nu intrebati de ce nu ajung banii, cine-i vinovat, dar te ia capul daca mergi si vezi ce-i acolo! Initial am intrebat cu ce putem ajuta. Ne-au refuzat politicos, ca se descurca, chiar daca finantarea ajunge greu, apoi am tras de limba asistentele si am aflat ca de multe ori ele cumparau servetele umede si strangeau hainute si jucarii pt cei mici (primesc hainute purate, numai sa fie in stare buna, spalate, dezinfectate si calcate , iar jucariile exclus plusuri, copiii sunt cu imunitate zero si trebuie sa poata fi dezinfectate periodic). Insistand, au recunoscut ca aveau nevoie cu disperare de o crema cicatrizanta din UK si hrana artificiala.
cainii au stapan...pisicile au anturaj
 
The following users thanked this post: shpeedy, NicNic

Offline NicNic

Re: Sa fii OM e lucru mare
« Răspuns #13 : 28.Aug.2017, 12:12:17 p.m. »
Astept cu nerabdare o finalizare a acestei initiative.   :x
Din pacate, nu ma pot implica mai mult decat  financiar, si asa putin.   

  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline shpeedy

Re: Sa fii OM e lucru mare
« Răspuns #14 : 20.Nov.2017, 06:17:31 p.m. »
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 
The following users thanked this post: rexkrokiDAU, miaunica