Autor Subiect: Consum Celerio  (Citit de 8720 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Soimu

Re: Consum Celerio
« Răspuns #10 : 11.Oct.2017, 12:21:29 p.m. »
Si eu sunt tare curios de consumul real al Celerio!...3.7L/100km cred ca e greu de obtinut, poate doar sa mergi singur in masina cu 60-70 km/h constant si sa atingi pedala de accelaratie ca un fulg...
Dar 4% cred ca ar fi posibil, mergand tot singur, cu acul vitezometrului vertical, fara depasiri, fara bruscari de acceleratie, si ca sa vezi realitatea , facand calculul de la plin la plin...nu dupa computerul de bord...

Abia astept sa avem Celerica si sa vedem si cat e consumul real.Nu stiu cum e la auto suzuki dar la alte marci (Toyota) computerul de bord arata un consum optimist cam cu 1 L/100km mai putin decat cel verificat real de la plin la plin. Totusi la moto suzuki CB este extrem de precis(verificat personal de f. multe ori), si as vrea sa fie asa si la auto...voi ce ati constatat?...este precis?...te poti baza pe el cand benzina e pe terminate?
  • 2018 SWIFT 1.2 PASSION 90 CP 2WD si 2018 IGNIS 1.2 GLX AllGrip
 

Offline argottic

Re: Consum Celerio
« Răspuns #11 : 12.Oct.2017, 10:27:17 a.m. »
Ca sa scoti un consum bun NU trebuie sa o bruschezi, sa incerci sa mergi cat mai constant cu ea (in Bucuresti ceva de genul 40km/h) si sa nu te bagi la "intreceri la semafor".
Testat!!! Computerul de bord arata cu 0.2-0.3 mai putin decat cel real.

Off-topic - as vrea ca si ceilalti Suzuki-sti sa ne bage in seama - sa ne anunte si pe noi Celerio-isti cand fac intalniri.
Suzuki Celerio / Ex - Suzuki Splash
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14326
  • Thanked: 3355 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Consum Celerio
« Răspuns #12 : 12.Oct.2017, 10:43:16 a.m. »
Evident! Unde sa va anuntam ? :D
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline Utilizator_Anonim

Re: Consum Celerio
« Răspuns #13 : 12.Oct.2017, 11:40:08 a.m. »
Asta e rubrica de intalniri pentru Bucuresti
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=3.6460
  • Scross 1.4 allgrip pasion, skoda yeti 2.0 tdi 4x4, saab 900 coupe 230 cp
 

Offline argottic

Re: Consum Celerio
« Răspuns #14 : 12.Oct.2017, 02:20:05 p.m. »
Multumim!  :D
Suzuki Celerio / Ex - Suzuki Splash
 

Offline Soimu

Re: Consum Celerio
« Răspuns #15 : 12.Oct.2017, 03:04:17 p.m. »
Ca sa scoti un consum bun NU trebuie sa o bruschezi, sa incerci sa mergi cat mai constant cu ea (in Bucuresti ceva de genul 40km/h) si sa nu te bagi la "intreceri la semafor".
Testat!!! Computerul de bord arata cu 0.2-0.3 mai putin decat cel real.

Off-topic - as vrea ca si ceilalti Suzuki-sti sa ne bage in seama - sa ne anunte si pe noi Celerio-isti cand fac intalniri.

Servus,
1) Absolut de acord cu condusul "soft"....vazand ca ai facut multi km cu Celerio si cum experienta conteaza as vrea sa te intreb te ajuti de indicatorul de treapta de viteza?(respecti si schimbi atunci cand iti arata el, sau tii cont si de turatia de moment motor maxim=90Nm, la Celerio fiind la 3500 rot/min?...)...Indicatorul de treapta iti arata sa schimbi in treapta inferioara la turatie mai mica, dar asta e ok la mers constant...si nu ajungi la mers subturat?

2)0.2-0.3 L/100 km....este o eroare mai mult decat rezonabila (5% fata de alte marci unde depaseste si 15%)

3)Cu ultima parte e mai greu cred:)...macar  sa reusim sa ne intalnim noi astia cativa "celeristi", cati om fi disponibili, 2-3-5 si sa petrecem cateva ore impreuna!...O sa vedem!
  • 2018 SWIFT 1.2 PASSION 90 CP 2WD si 2018 IGNIS 1.2 GLX AllGrip
 

Offline argottic

Re: Consum Celerio
« Răspuns #16 : 13.Oct.2017, 09:49:01 a.m. »
Salut!
1) Legat de indicatorul de treapta, de obicei il respect sau (din obisnuinta) schimb injurul a 3000 turatii. De cele mai multe ori (cel putin in oras) cele doua coincid.
2) Da, este foarte rezonabil Am condus si alte marci si marjele erau mari de tot.
3) Nu ar fi asa de greu, fiindca in SCR sunt oameni ok. Eu mi-am achizitionat si stricker cu SCR tot de pe forum. Inca astept parasolarul acela cu SCR (sau si mai bine cu Celerio SCR, desi asta e putin probabil).
Dar macar noi Celerio-isti, am mai vazut prin oras cel putin: una gri, una albastra (condusa de o doamna) si una neagra. Macar noi sa ne gasim cumva.

O zi usoara si un weekend placut tuturor SCR-istilor.
Suzuki Celerio / Ex - Suzuki Splash
 

Offline clucian

Re: Consum Celerio
« Răspuns #17 : 14.Mai.2019, 03:30:42 p.m. »
Consum Celerio în mod urban 6.2 - 6.5.
Numar de km parcursi peste 25.000 km
90 % din km facuti sunt în oras !
  • Suzuki Celerio
 
The following users thanked this post: Soimu

Offline Soimu

Re: Consum Celerio
« Răspuns #18 : 15.Mai.2019, 05:54:05 p.m. »
Excelent consum pt. Bucuresti!
La cat mai multi km fara probleme! :)

...am dat si eu avansul (5000 lei)pt.un Celerio prin Programul Rabla dar nu am prins la suplimentarea din toamna respectiva, asa ca ne-am reorientat spre ceva cu motoare K12C...dar am ramas cu nostalgia Celerio(ca si Baleno) si ma bucur cand dau de cineva cu Celerio si aud de bine! La cele 3 drive-teste facute mi-a placut nespus de mult cum se conduce!(bine, exceptie interiorul am ieftinache, dar la 7000 euro, pret de motocicleta ieftina, ce vrei?).

Oricum, la demaraj, si consum (si mai e si inaltutza si incapatoare) e rege in orase!
  • 2018 SWIFT 1.2 PASSION 90 CP 2WD si 2018 IGNIS 1.2 GLX AllGrip
 

Offline argottic

Re: Consum Celerio
« Răspuns #19 : 21.Mai.2019, 09:11:11 a.m. »
Am reusit sa scot 3.4 pe A2 weekend-ul trecut. Masina doar cu soferul si cu un ghiozdan (turist de weekend) la 110 constant. Masina are putin pe 60.000km.
Ma bucur sa vad din ce in ce mai multe Celerio pe drumuri. Surpriza maxima a fost sa vad multe Celerio in Tel Aviv.
Pacat totusi ca in RO au renuntat sa mai aduca modelul acesta. E logic totusi, ca e cea mai buna masina la raport pret/benficii si era un competitor pentru Baleno si Ignis.
Drumuri bune si fara incidente!!!
Suzuki Celerio / Ex - Suzuki Splash