Autor Subiect: Update soft motor diesel  (Citit de 1903 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Nica

Update soft motor diesel
« : 09.Aug.2017, 07:53:18 a.m. »
Am fost sunat de Royal Motors pentru a mă prezenta pentru un update de soft. Mi-au spus că este legat de un martor din bord care nu s-ar aprinde în cazul unei defecţiuni la motor.
A mai fost sunat cineva, si dacă da, cum au motivat?
Multumesc
« Ultima Modificare: 09.Aug.2017, 05:07:44 p.m. de Leutz »
 

Offline jupanul1

Re: Update soft motor diesel
« Răspuns #1 : 09.Aug.2017, 08:21:49 a.m. »
Nu ai prea urmărit forumul, nu-i așa?  :baston:

Uite aici poate te-ajută informațiile.
« Ultima Modificare: 09.Aug.2017, 05:08:01 p.m. de Leutz »
  • Hyundai Tucson HEV (NX4e); ex Vitara 1.4 S, Allgrip, AT, turquoise
 

Offline MariusS

Re: Update soft motor diesel
« Răspuns #2 : 09.Aug.2017, 10:59:17 a.m. »
Salut,

Interesant e ca toti am fost doar sunati. Eu am insistat sa trimita si mail, dar nu a fost foarte explicit.
In fine...poate aflu mai multe la revizie
« Ultima Modificare: 09.Aug.2017, 05:08:20 p.m. de Leutz »
  • Vitara 1.6 DDIS Spirit ALLGRIP
 

Offline kellogs

Re: Update motor diesel
« Răspuns #3 : 09.Aug.2017, 01:39:22 p.m. »
Poate incepe sa arate ceva cand ii dardaie si troncane volanul la relanti, sau cand face ca motorul de autocar  :-))
simulatoare TPMS, pentru Suzuki si nu numai - https://spooftpms.com
 

Offline toma

Re: Update motor diesel
« Răspuns #4 : 09.Aug.2017, 02:25:43 p.m. »
Notificarea e halucinanta:  ai zice ca este vorba despre senzorul care masoara temperatura ambientala dar urmatorul paragraf este despre emisiile motoarelor diesel.

"Din acest motiv, Suzuki a decis actualizarea softului care determina nivelul de emisii Euro 6 cu un nou set de parametrii pentru a imbunatati nivelul emisiilor in conditii reale de exploatare"

Te iei cu mainile de cap. Am facut si eu actualizarea odata cu revizia de 2 ani (luna mai). La service au balbait tot felul de explicatii pana am obosit eu sa incerc sa aflu exact despre ce e vorba. Nu am observat nimic schimbat in comportamentul masinii asa ca am tras concluzia ca au facut ceva porcarii legate de emisiile masurate in timpul testelor fata de emisiile masurate in conditiile reale de exploatare, porcarii pe care incearca acum sa le rezolve. Te poti trezi la urmatorul ITP ca in loc de EURO 6 ai de fapt motor EURO 5 (sau 4). Vom vedea.

Mai jos, textul integral al notificarii
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline Lerua07

Re: Update motor diesel
« Răspuns #5 : 09.Aug.2017, 04:18:00 p.m. »
Eu cred ca toti producatorii au mantocarit softul la motoarele diesel !  ;)
  • Vitara 2015, spirit 1.6 benzina, allgrip, TM, alba,
Multumeste-te cu putin, pentru ca putinul nu-ti va lipsi niciodata !
 

Offline enicky

Re: Update soft motor diesel
« Răspuns #6 : 09.Aug.2017, 10:26:35 p.m. »
      Nu sunt implicat, avand motor pe benzina, dar eu cred ca se cam face din tantar armasar.
      Nu e un capat de tara sau o nenorocire ca se face un reglaj de soft, nu e nici prima si nici ultima marca chemata in service . Ba dimporiva, as zice ca e un lucru bun. Probabil ca se rezolva astfel o problema. Ei stiu ca un lucru bun, adica rechemarea se poate intoarce impotriva lor si atunci nu dau prea multe explicatii. Masina funtioneaza, clientii sunt multumiti, care ar fi problema?  Parerea mea...
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline toma

Re: Update soft motor diesel
« Răspuns #7 : 10.Aug.2017, 12:14:39 a.m. »
Ai citit notificarea aia sau e parerea ta la modul general despre rechemarile in service?  :D
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 
The following users thanked this post: teutzue