Autor Subiect: Vibratii motor cand intra turbina  (Citit de 2197 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline crsors

Re: Vibratii motor cand intra turbina
« Răspuns #10 : 27.Feb.2017, 08:08:58 p.m. »
Culmea ca si la mine tot in bord pe stanga sesizez zgomotul cand intra in rezonanta.
La viteza de autostrada 130/h pe partea soferului am observat ca exista un zgomot ca si cum ar freca un cauciuc (chederul), dar nu imi dau seama daca intre usa si sasiu sau cel de la geam. Am deschis si inchis geamul, parca nu mai face chiar asa dar apoi reincepe. Ma gandeam sa iau o solutie pt chedere sa vedem daca mai face. Sau poate se misca geamul din cauza presiunii.
Pe cei de la service nu ma prea bazez. Cand am fost in ianuarie la verificarea de 1000km sustineau relaxati ca au mai facut revizii la modelul asta. Ceea ce era imposibil. Ei confundau cu SX4 prefacelift. Habar nu aveau ca pe vechiul model nu a fost motorul 1.4 sau nu stiau ce motor este asta. Se plangeau ca nu fac scolarizari la suzuki, etc...
  • Suzuki SX4 S-Cross 2016 Passion 1.4 Boosterjet 4WD 6MT

Offline toma

« Răspuns #11 : 27.Feb.2017, 08:13:43 p.m. »
La ce service ai facut verificarea?
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel

Offline vlad1980

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti
« Răspuns #12 : 24.Iul.2017, 09:30:19 p.m. »
Salutare,

Sunt si eu posesorul unui SX4 1.4 AT care are o luna si jumatate si 4500km.

Am observat de ceva timp ca motorul vibreaza pana in 2000 ture, cutia de viteze pe AUTO schimband foarte jos ~1400 ture. Pe Sport parca lucrurile sunt mai ok si nu mai am vibratia de la motor asa prezenta. Initial masina mi-a parut foarte OK dar acum ma cam deranjeaza acesta vibratie usoara a motorului la turatii mici.

Problema cu vibratia motorului este generala sau trebuie sa ma ingrijorez?

Zilele astea m-am uitat si sub capota iar motorul are un "zgomot de tacheti" cam maricel dar de afara cu capota inchisa este ok si nu se aude motorul prea tare. Nu prea ma asteptam sa se auda tacanitul acesta dar sper ca nu este ceva in neregula.

Problema cu zgomotul chederului de la geam o am si eu la viteza de 130km/h. A gasit cineva o solutie la treaba asta?

Multumesc,

Vlad

• SX4 1.4 PASSION AT ALLGRIP 2017

Online hippo

« Răspuns #13 : 24.Iul.2017, 11:01:57 p.m. »
Si a mea are zgomotul ala de tacheti, dar l-a avut de la inceput, am verificat uleiul e ok dupa 4000 km.
Nu-ti bate capul cu zgomotul, daca se prajeste motorul avem garantie 7 ani 🐗
« Ultima Modificare: 24.Iul.2017, 11:15:31 p.m. de hippo »
  • Saab 900 coupe turbo stage 1 227 cp si ocazional scross 1.4 turbo allgrip,

Offline AT

« Răspuns #14 : 25.Iul.2017, 10:22:47 a.m. »
Vibratiile respective la o masina noua, daca nu sunt prezente la masina de drive test sau la alte exemplare, tradeaza o neconformitate prezenta din fabrica, la acel exemplar.  Conform legii trebuie solicitat in scris unitatii service sa fie eliminata neconformitatea.  Incercarea unitatii service de a amana sau rezolva partial neconformitatea,  nu reprezinta o situatie normala si nu trebuie acceptata de proprietar. Atentie, la intrarea in service sa aveti completata neconformitatea in fisa de service la rubrica defecte reclamate iar la iesirea din service verificati daca a fost eliminata in totalitate neconformitatea si apoi semnati fisa de service.  In cazul in care neconformitatea nu a fost eliminata, trebuie mentionat in fisa service si apoi semnat de preluarea masinii, altfel se intelege ca ati preluat masina cu neconformitatea rezolvata. La plecarea din service trebuie sa aveti un exemplar al fisei service semnata si stampilata de unitatea service. Termenul legal prevazut de lege pentru remedierea neconformitailor (legea 449) este de maxim 15 zile calendaristice de la data comunicarii neconformitatii de catre client.
  • Suzi Quatro - vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015

Online hippo

« Răspuns #15 : 25.Iul.2017, 11:34:01 a.m. »
Am vorbit la service referitor la zgomotul ca de tacheti, e normal la motorul asta, mi-au aratat si la masina de drive test care suna la fel.
Cu privire la cealalta problema sesizata de voi, cu vibratia, eu nu o am asa ca nu ma pronunt, dar colegul de mai sus a scris foarte bine care e procedura de urmat.
  • Saab 900 coupe turbo stage 1 227 cp si ocazional scross 1.4 turbo allgrip,

Offline crsors

« Răspuns #16 : 07.Ian.2018, 12:56:05 a.m. »
 Între timp am ajuns cu ea la 25000km. Am ajuns sa ne intelegem chiar bine. După ce am schimbat benzina de la Petrom cu FX-ul vibrațiile motorului s-au redus și este mai vioaie. Zgomotul de sub bord era de la un cablu care atingea de conducta de AC. L-am prins cu un șoricel. Zgomotele produse de chedere le-am rezolvat cu ulei siliconic.

The following users thanked this post: hippo

Offline alex99

« Răspuns #17 : 08.Ian.2018, 11:30:57 a.m. »
Vibratiile respective la o masina noua, daca nu sunt prezente la masina de drive test sau la alte exemplare, tradeaza o neconformitate prezenta din fabrica, la acel exemplar.  Conform legii trebuie solicitat in scris unitatii service sa fie eliminata neconformitatea.  Incercarea unitatii service de a amana sau rezolva partial neconformitatea,  nu reprezinta o situatie normala si nu trebuie acceptata de proprietar. Atentie, la intrarea in service sa aveti completata neconformitatea in fisa de service la rubrica defecte reclamate iar la iesirea din service verificati daca a fost eliminata in totalitate neconformitatea si apoi semnati fisa de service.  In cazul in care neconformitatea nu a fost eliminata, trebuie mentionat in fisa service si apoi semnat de preluarea masinii, altfel se intelege ca ati preluat masina cu neconformitatea rezolvata. La plecarea din service trebuie sa aveti un exemplar al fisei service semnata si stampilata de unitatea service. Termenul legal prevazut de lege pentru remedierea neconformitailor (legea 449) este de maxim 15 zile calendaristice de la data comunicarii neconformitatii de catre client.
Ok, dar ce faci in cazul in care tu reclami o defectiune si service-ul insista ca nu exista?!
  • suzuki scross 1.4, all grip, passion red, 2017

Offline AT

« Răspuns #18 : 08.Ian.2018, 10:50:47 p.m. »
In primul rand, trebuie sa aveti fisa service in care reclamati neconformitatea iar unitatea service mentioneaza ca nu se constata. Urmatorul pas in cazul unei neconformitati mai greu de pus in evidenta ( zgomote/vibratii) ar fi compararea cu un auto identic (cel de drive test sau al unui coleg de pe forum. Daca comparativ se constata diferente, punand astfel in evidenta prezenta unei neconformitati la auto dvs.,  trebuie informat in scris service-ul asupra situatiei, cu Cc: la Suzuki Romania si solicitat sa fie inlaturata acea neconformitate conform legii 449, care obliga comerciantul sa ofere un produs la aceeasi calitate ca auto de drive test (mostra). Reamintiti ca au la dispozitie 15 zile calendaristice de la data informarii lor despre neconformitate (in cazul dvs. fisa service este dovada). Foarte important, sa aveti fisa service in original, cu semnatura si stampila service-ului, astfel in cazul necesitatii apelarii la OPC respectiv prevederilor legale, documentul poate sa nu  fie considerat valid (de OPC). 
  • Suzi Quatro - vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015

The following users thanked this post: hippo, alex99

Offline crsors

« Răspuns #19 : 08.Ian.2018, 11:10:06 p.m. »
Eu am testat o Vitara S la dealerul de unde am facut achizitia si am constatat că așa face toate.  Acum m-am obișnuit cu ideea/comportamentul si nu mai bag de seamă.