Autor Subiect: Uzura amortizoare portbagaj  (Citit de 4306 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Silfax

Uzura amortizoare portbagaj
« : 10.Ian.2017, 08:40:05 p.m. »
Dupa 2,5 ani de utilizare si 45.000km parcursi, constat ca amortizoarele de la portbagaj incep sa dea semne de oboseala. Si asta nu neaparat de acum din sezonul rece. Am observat asta inca de la sfarsitul verii, am zis ca mi se pare, dar odata cu racirea vremii, fenomenul s-a accentuat. Mai experimenteaza cineva aceasta problema?
  • S-Cross Elegance benzina 4x2
 

Offline Laurentiu

Re: Uzura amortizoare portbagaj
« Răspuns #1 : 10.Ian.2017, 09:16:23 p.m. »
Mai experimenteaza cineva aceasta problema?
De fiecare data cind umblam la portbagaj, observam daca amortizoarele lucreaza bine sau tind sa ne lase haionul in cap.

Pe timp rece, amortizoarele daca sint doar obosite, ar trebui sa tina haionul. Uleiul se ingroasa la temperaturi mici si trece mai greu prin supape.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline bekxy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1327
  • Thanked: 377 times
  • Gen: Bărbat
  • SX4 S-Cross '16 Spirit 1.4 4WD 6MT
    • Bucuresti
Re: Uzura amortizoare portbagaj
« Răspuns #2 : 10.Ian.2017, 09:22:27 p.m. »
Cam (foarte) devreme după doi ani jumate. Poate or fi pe gaz şi de asta se accentuează pe ger?
  • Suzuki SX4 S-Cross 2016 Spirit 1.4 Boosterjet 4WD 6MT
 

Offline Silfax

Re: Uzura amortizoare portbagaj
« Răspuns #3 : 11.Ian.2017, 10:27:43 a.m. »
La vechiul SX4, dupa 4 ani lucrau perfect. Ce e drept, iarna ceva mai greu, dar iti ridicau singure hayonul de la 1/3 din cursa. Eu acum il ajut pana la aproape de jumatate, iar pe cursa de inchidere , daca nu sunt atent sa il tin, risc sa il trantesc. Poate este dus numai unul dintre ele. Nu am vazut urme de ulei scurs.
  • S-Cross Elegance benzina 4x2
 

Offline Laurentiu

Re: Uzura amortizoare portbagaj
« Răspuns #4 : 11.Ian.2017, 10:57:55 a.m. »
La vechiul SX4, ... iarna ceva mai greu, dar iti ridicau singure hayonul de la 1/3 din cursa.
Or fi telescoape de SX4 si folosite pe un haion mai greu.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline vladdracul

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 73
  • S-Cross AllGrip DDIS Elegance
Re: Uzura amortizoare portbagaj
« Răspuns #5 : 18.Ian.2017, 01:23:24 p.m. »
Aprox 3 ani si 65000 km nu mi se pare ca functioneaza diferit fata de cum mergeau de noi.
La mine e ok
 

Offline VEC

Re: Uzura amortizoare portbagaj
« Răspuns #6 : 25.Iul.2018, 01:39:17 p.m. »
Ale mele dupa nici 3 ani la 55.000 km au cedat, haionul trebuia efectiv tinut cu mana altfel ma trezeam cu el in cap.
S-a rezolvat pe garantie.
  • S-Cross 1.6 COMFORT 2WD
 

Offline Marci

Re: Uzura amortizoare portbagaj
« Răspuns #7 : 07.Aug.2018, 07:44:25 p.m. »
Si eu am schimbat amortizoarele dupa aproximativ 2,5 ani. Cei de la service ziceau ca si cele noi se vor comporta la fel dupa 2-3 ani. Se pare ca intra in regimul consumabilelor precum placutele de frana. :( Dupa ce s-au demontat cele vechi le-au facut o poza.
  • S-Cross 1.4 AllGrip, ex. S-Cross1.6 Premium AllGrip
 

Offline cristidav

Re: Uzura amortizoare portbagaj
« Răspuns #8 : 06.Nov.2018, 10:49:32 p.m. »
Hai ca de azi ma numar si eu printre voi. Masina are 6,5 ani. In sezonul cald, de 2 ani incoace doar tin haionul, nu-l si ridica. Nu m-a deranjat. Dar toamna asta, mai exact, de cateva zile, am luat cateva haioane in cap pana sa-mi dau seama care e problema. Nu-l mai tin aproape deloc. Incepe incet sa cada si dupa o palma o ia la vale pana se tranteste. Cum ziceau VEC, daca nu tin de haion, e nasol.

Nu pot duce asa o iarna intreaga cu ele. Stiti cumva, e dificila schimbarea lor sau ma descurc cu un amic in parcare ?
Va pricepeti careva la amortizoarele astea ? Ce marca sa aleg ?
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 

Offline steph

Re: Uzura amortizoare portbagaj
« Răspuns #9 : 06.Nov.2018, 11:53:37 p.m. »
Asa am patit la Toyota dupa niste ani. Vara erau ok dar iarna trebuia sa le ajut cu mana. De tinut Haionul, il tineau. Nu reuseau sa-l si impinga insa. Cred ca orice amortizor am pe dimensiuena corecta o sa faca treaba o vreme. Au 2 suruburi. Se schimba usor. 
S-Cross `18 / Vitara `19 / ex Swift `14