Autor Subiect: sisteme de navigatie GPS  (Citit de 87640 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline anyd

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 732
  • Gen: Bărbat
sisteme de navigatie GPS
« : 26.Sep.2008, 12:11:45 a.m. »
Ce sisteme de navigatie GPS, ca marsi si ce programe cu harti?.....     :)

Eu folosesc mio a701 cu IGO 2008  (pana acum am avut IGO 2006 plus...)       :)
 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: sisteme de navigatie GPS
« Răspuns #1 : 26.Sep.2008, 08:23:36 a.m. »
Eu folosesc iGO 2008 pe un ASUS 636N.
Pana nu de mult eram preocupat de treaba asta cu hartile sa fie cat mai noi, bla, bla. Pot spune ca, cat am folosit Mio v3.2 nu prea am avut probleme cu hartile ori PDI-urile. De cand am trecut la iGO 2008 am avut ceva probleme cu hartile.
Ex: Din Croatia (Rijeka) m-am dus in Italia (Venetia). iGO 2008 m-a purat prin niste munti unde nu am vazut tipenie de om ori masini, desi...la baza muntilor era o autostrada care chiar strabatea muntele (un tunel de ~5km).
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline LeonardSZK

Re: sisteme de navigatie GPS
« Răspuns #2 : 26.Sep.2008, 08:32:35 a.m. »
Fujitsu-Siemens N560 ci I-Go 2006 plus. Plus pregatirea traseului cu harti clasice si pe net... ;D
Suzuki SX4 1.6 GS 4x4, Lagoon Turqoise
 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: sisteme de navigatie GPS
« Răspuns #3 : 26.Sep.2008, 08:36:55 a.m. »
Chiar eram curios....iGO are in vreo versiune si harti pentru trasee offroad??? (aici ma refer la drumuri forestiere)
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline LeonardSZK

Re: sisteme de navigatie GPS
« Răspuns #4 : 26.Sep.2008, 08:51:43 a.m. »
Nu. Doar pana la drum judetean. Transalpina este DN.
Suzuki SX4 1.6 GS 4x4, Lagoon Turqoise
 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: sisteme de navigatie GPS
« Răspuns #5 : 26.Sep.2008, 08:54:01 a.m. »
Exista vreun soft care sa mearga pe PDA (windows based) si sa contina hartile drumurilor forestiere?
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Online rexkrokiDAU

Re: sisteme de navigatie GPS
« Răspuns #6 : 26.Sep.2008, 10:05:09 a.m. »
eu nu am sistem de GPS dar din cate am citit pentru utilizari off road poti sa-ti mapezi singur hartile. O sursa foarte buna de harti este  http://harti.mielu.ro/

multe informatii despre navigarea GPS puteti gasi aici 
http://www.gpsinformation.org/dale/PocketPC/wince.htm

Offline >pexic<

Re: sisteme de navigatie GPS
« Răspuns #7 : 29.Sep.2008, 08:34:12 p.m. »
Salut

mielu se pare ca e bolnav, mie nu-mi merge.
Eu am cumparat o chinezarie all-in-one care se descurca ok.
are win CE 5.0 si pot pune pe ea de toate.
Ca orice chinezarie e facuta ceva de genul : 2 calc combinate - un win CE 5.0 cu proc samsung ARM 400MHZ ce citeste de pe un SD card ( nu stie SDHC deci max 4GB) + un fel de 486 probabil cu DOS ca sistem de operare ce citeste de pe alt slot SD (la fel -max 4GB) + DVD + USB (la usb citeste si 32GB mai mult nu am incercat caci n-am avut de unde)
Cand partea cu Win CE (navigatia) emite sunete (ghidare voce) - se intrerupe muzica si imaginea este comutata pe Navigatie, dupa ce tace se comuta iar 486 printr-un fel de TV-in intern.
AM cumparat acest device defect ca altfel nu merita +15 mil cat se cere pe okazii etc.

Va recomand insa doar partea de GPS 7 inch pe care o gasiti pe la 6-7 mil pe forumuri, are si TV-in si slot SD si intrare separata de antena GPS (la mine am montat antena in fata pe bord sub parbriz).
Acesta stie sa citeasca si poze (nu prea mari -2-3M max).

Cat despre Igo-2008 eu am ramas surprins cate drumuri forestiere stie , cu rutarea si refacerea traseului sta insa foarte prost, solutia - am instalat mai multe programe de navigatie si le selectez in functie de necesitati.
« Ultima Modificare: 29.Sep.2008, 08:39:54 p.m. de pexic »
Fă din disperarea cea mai profundă, speranţa cea mai invincibilă.
 

Offline cribo25

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 577
Re: sisteme de navigatie GPS
« Răspuns #8 : 29.Sep.2008, 10:25:14 p.m. »
Folosesc de 2 ani modelul Mio C720 si care nu mi-a facut probleme pina in prezent. Are preinstalate hartile - full Europe si a functionat perfect in: Ungaria, Austria, Germania, Franta, Italia. Problema este ca daca se fac reparatii sau devieri trebuie sa reconfigurezi traseul dupa ce te indepartezi de zona altfel te tot aduce spre locul unde se repara si tot asa.
 In rest totul este de o usurinta exceptionala in a te dirija in cele mai incilcite ramificatii sau variante de drum.
Modelul este 2007 si nici n-a fost necesar sa actualizez hartile, oricum poti ajunge unde doresti si pe drumuri mai vechi...
Si inca ceva - ai mereu viteza reala afisata si timpul pina la destinatie (cu oarece aproximatie)
Timpul cistigat, relaxarea in condus fara grija de ratacire sau ocolisuri inutile consider ca a meritat din plin pretul.
Ignis 1.3 GLX+
 

Offline joesewer

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 164
  • Gen: Bărbat
Re: sisteme de navigatie GPS
« Răspuns #9 : 27.Oct.2008, 01:42:52 p.m. »
Salut,

Eu folosesc MIO P560 = pda cu gps, am fost prin europa cu Miomap 3.2 iar de ceva timp folosesc IGO 2008.
Sunt foarte multumit de el, bateria tine destul de bine (cam 4 ore in mod navigatie), l-am folosit si ca pieton, merge super.
SX4 GS 1.6 4WD 107CP Sunlight Copper