Autor Subiect: sisteme de navigatie GPS  (Citit de 87641 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline >pexic<

Re: sisteme de navigatie GPS
« Răspuns #90 : 17.Mai.2009, 12:01:01 p.m. »
pai hai sa va spun eu caci am sa ceva.

am fost nevoit sa refac sistemul ala care inclina ecranul, in totalitate

ca si soft 90% sunt cam varza- eu am nimerit unu cu radio fara RDS, care la mp3 nu stie de functia "random", iar din numele melodiei nu afiseaza decat primele 8 caractere ca in MS DOS .

marele noroc e ca pe unul din calc (sunt 2 de fapt ) cel ce se ocupa de GPS si are instalat windows CE se pot instala multe programele.

partea de amplificare e satisfacatoare + aparatul are si intrare pt comenzi de la volan pe care le invata pe loc deci e compatibiul cu toate masinile ce au asa ceva.

alte plusuri - Bluetooth integrat (dar afiseaza doar nr. de tel -nu are agenda)
-intrare de magazie CD/MD
inrare de AV- camera video

minus- al meu nu stie de memorycards SDHC deci maxim 4G SD card.
minus -TV este analogic nu digital(dvb-t)
plus-  merge cu usb de 16G, mai mare nu am incercat.

daca aveti intrebari....

« Ultima Modificare: 17.Mai.2009, 12:55:42 p.m. de pexic »
Fă din disperarea cea mai profundă, speranţa cea mai invincibilă.
 

Offline anyd

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 732
  • Gen: Bărbat
Re: sisteme de navigatie GPS
« Răspuns #91 : 17.Mai.2009, 03:06:20 p.m. »
pai hai sa va spun eu caci am sa ceva.

am fost nevoit sa refac sistemul ala care inclina ecranul, in totalitate

ca si soft 90% sunt cam varza- eu am nimerit unu cu radio fara RDS, care la mp3 nu stie de functia "random", iar din numele melodiei nu afiseaza decat primele 8 caractere ca in MS DOS .

marele noroc e ca pe unul din calc (sunt 2 de fapt ) cel ce se ocupa de GPS si are instalat windows CE se pot instala multe programele.

partea de amplificare e satisfacatoare + aparatul are si intrare pt comenzi de la volan pe care le invata pe loc deci e compatibiul cu toate masinile ce au asa ceva.

alte plusuri - Bluetooth integrat (dar afiseaza doar nr. de tel -nu are agenda)
-intrare de magazie CD/MD
inrare de AV- camera video

minus- al meu nu stie de memorycards SDHC deci maxim 4G SD card.
minus -TV este analogic nu digital(dvb-t)
plus-  merge cu usb de 16G, mai mare nu am incercat.

daca aveti intrebari....




cum merge pe partea de gps? se poate instala mio sau igo pe el, prinde bine semnalul la gps, pierde ceva satelitii....  se descurca ca un pna?
citeste sd pana la 4 gb? parca asa am inteles...
cum se vad filmele pe dvd? ... citeste toate formatele? (adica divX, ....)

Mai ramane varianta montarii lui in bord la SX4, adica daca se potriveste perfect (se gaseste cumva o rama adaptoare in jurul lui?...)

Referitor la siguranta lui in masina: atrage privirile celor care vor sa sparga masina mai mult decat cd-ul de pe stoc?... se prinde bine in bord astfel incat sa nu se poata scoate f usor de hoti...
 

Offline >pexic<

Re: sisteme de navigatie GPS
« Răspuns #92 : 17.Mai.2009, 03:51:03 p.m. »
Ok sa o luam pe rand :

cum merge pe partea de gps? - foarte bine
se poate instala mio sau igo pe el,- da , eu am igo 8.3
 prinde bine semnalul la gps, pierde ceva satelitii....  se descurca ca un pna? -mult mai bine ca un PNA cu antena incorporata pt ca am antena GPS externa (la campie media de sataliti receptionati este 9 buc.

citeste sd pana la 4 gb? parca asa am inteles...are 2 sloturi de SD unul pt multimedia player si unul pt WinCE GPS -ambele doar carduri nonHC (adica max 4G)
cum se vad filmele pe dvd? ... citeste toate formatele? (adica divX, ....) - foarte bine, da.

Mai ramane varianta montarii lui in bord la SX4, adica daca se potriveste perfect (se gaseste cumva o rama adaptoare in jurul lui?...) - vine cu o rama adaptoare- designul final depinde foarte mult de cat de talentat e cel ce face lucrarea

Referitor la siguranta lui in masina: atrage privirile celor care vor sa sparga masina mai mult decat cd-ul de pe stoc?... se prinde bine in bord astfel incat sa nu se poata scoate f usor de hoti.. daca il prinzi bine nu poate fi scos usor :) aici depinde iar de cine il monteaza si cum.
Fă din disperarea cea mai profundă, speranţa cea mai invincibilă.
 

Offline anyd

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 732
  • Gen: Bărbat
Re: sisteme de navigatie GPS
« Răspuns #93 : 17.Mai.2009, 05:55:02 p.m. »
Ok sa o luam pe rand :

cum merge pe partea de gps? - foarte bine
se poate instala mio sau igo pe el,- da , eu am igo 8.3
 prinde bine semnalul la gps, pierde ceva satelitii....  se descurca ca un pna? -mult mai bine ca un PNA cu antena incorporata pt ca am antena GPS externa (la campie media de sataliti receptionati este 9 buc.

citeste sd pana la 4 gb? parca asa am inteles...are 2 sloturi de SD unul pt multimedia player si unul pt WinCE GPS -ambele doar carduri nonHC (adica max 4G)
cum se vad filmele pe dvd? ... citeste toate formatele? (adica divX, ....) - foarte bine, da.

Mai ramane varianta montarii lui in bord la SX4, adica daca se potriveste perfect (se gaseste cumva o rama adaptoare in jurul lui?...) - vine cu o rama adaptoare- designul final depinde foarte mult de cat de talentat e cel ce face lucrarea

Referitor la siguranta lui in masina: atrage privirile celor care vor sa sparga masina mai mult decat cd-ul de pe stoc?... se prinde bine in bord astfel incat sa nu se poata scoate f usor de hoti.. daca il prinzi bine nu poate fi scos usor :) aici depinde iar de cine il monteaza si cum.


mersi mult de informatie, acum sa vad cum stau cu banii, si daca gasesc unul la pret bun... (acum nu prea stiu pe unde ar cam fi de gasit....,

cred ca merita sa-l iau (parca are si conexiune la monitor extern, gen tetiera?..., caci am o fetita mica si se mai uita la filme cand merge pe distanta mai lungi)
...

ce model e cel folosit si de unde l-ai procurat?


referitor la conexiunile audio, la boxe si comanda de pe volan si alimentarea de la baterie, trebuie modificat ceva sau are el mufele gata numai de contact?...
« Ultima Modificare: 17.Mai.2009, 05:58:10 p.m. de anyd »
 

Offline Stefan

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1025
  • Gen: Bărbat
  • FeeL the SnoW!
Re: sisteme de navigatie GPS
« Răspuns #94 : 17.Mai.2009, 09:10:17 p.m. »
Stefan, nu ne prezinti si noua GPS-ul tau chinezesc?

este prezentat la sectiunea CD Radio Ignis :)
..:::| Suzuki Ignis 1.5 | 4x4 | Gri metalizat |:::..
 

Offline >pexic<

Re: sisteme de navigatie GPS
« Răspuns #95 : 18.Mai.2009, 08:58:00 a.m. »
salut,toate modelele  sunt noname-pe unele mai sunt lipite abtipilde cu"pioneer/panasonic ect". sunt f multe modele pe piata si sunt ceva diferente intre ele.

mufele nu sunt standard, al meu are o mufa mare exact ca cea de alimentare a unei placi debaza + alte mufe non-standard pt magazie si comenzi de  la volan insa pe fiecare fir scrie ce reprezinta deci pt un cunoscator nu e greu de adaptat, necesita doar atentie indemanare si timp...

eu am cumparat deviceul de pe okazii.
Fă din disperarea cea mai profundă, speranţa cea mai invincibilă.
 

Offline anyd

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 732
  • Gen: Bărbat
Re: sisteme de navigatie GPS
« Răspuns #96 : 18.Mai.2009, 09:28:50 p.m. »
da si eu tot pe okazii am vazut cateva modele, dar unele sunt la preturi mari, poate reusesc sa ajung si eu la intalnirea de la Vulcanii noroiosi ca sa mai discutam pe aceasta tema precum si alte lucruri,
numai bine...
« Ultima Modificare: 18.Mai.2009, 10:42:05 p.m. de cristyyy2003 »
 

Offline >pexic<

Re: sisteme de navigatie GPS
« Răspuns #97 : 19.Mai.2009, 09:07:23 a.m. »
...cred ca o sa fiu prin Serbia in perioada acelei intalniri...
Fă din disperarea cea mai profundă, speranţa cea mai invincibilă.
 

Offline anyd

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 732
  • Gen: Bărbat
Re: sisteme de navigatie GPS
« Răspuns #98 : 19.Mai.2009, 08:34:28 p.m. »
...cred ca o sa fiu prin Serbia in perioada acelei intalniri...


... si nu o sa vii la intalnire, parca erai inscris in lista pentru intalnire?...
 

Offline >pexic<

Re: sisteme de navigatie GPS
« Răspuns #99 : 19.Mai.2009, 09:19:51 p.m. »
eram cand inca nu se hotarase data- o sa vezi pe topicul ala, eu am scris ca pot participa in perioada 5-6-7 iunie.

revenind la subiect - am aflat cum pot downloada softul de pe cel de-al 2-lea calculator (cel multimedia) sper ca voi gasi un programator la mine in echipa care sa ma ajute cu modificarea acestui soft -in special playerul mp3.
Fă din disperarea cea mai profundă, speranţa cea mai invincibilă.