Autor Subiect: Blocare automata a usilor la noua Vitara  (Citit de 17998 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline shpeedy

Re: Blocare autoamate a usilor la noua Vitara
« Răspuns #10 : 18.Oct.2016, 04:27:45 p.m. »
Banuiesc ca nu e enervant atunci cand e un adult in locul copilului (pentru ca asta o rezolvi pe loc, mutand switch-ul pe Unlocked), ci e periculos cand apare iar copilul singur si ai lasat switch-ul pe Unlocked... Asta e! Multa atentie pot recomanda... In fond vorbim de chestiile cele mai de pret pe care le avem - copiii.

LE: @aavii - vezi ca poti insera mai multe citate intr-un singur post, nu e nevoie sa dai reply la fiecare... ;)
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2482
  • Thanked: 1291 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Blocare autoamate a usilor la noua Vitara
« Răspuns #11 : 19.Oct.2016, 10:26:26 p.m. »
Am intrebat la reprezentanta si mi-au spus ca usile nu se inchid automat in mers, daca vreau trebuie sa o fac eu din buton. Aveti voi alte informatii?
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline aleksanders

Re: Blocare autoamate a usilor la noua Vitara
« Răspuns #12 : 19.Oct.2016, 10:33:32 p.m. »
se poate adauga functia asta doar daca iti montezi o alarma separat  :D (suzuki nu a prevazut aceasta functie).
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 

Offline kellogs

Re: Blocare autoamate a usilor la noua Vitara
« Răspuns #13 : 20.Oct.2016, 04:01:02 p.m. »
E posibil ca multa lume sa nici nu stie ca exista.  :)  E vorba de butonul din schita urmatoare:

Atentie. Butonul acela, o data activat si usa zavorita, face imposibil descuiatul usii respective dintr'alta parte decat de la acelasi buton. Nu se mai descuie nici de la butuc, nici de la portiera soferului, nici din cheie, nici de la manerul exterior, nici de la cel interior. Partea buna este ca, spre usurarea mea, acel buton este accesibil din interior dupa ce usa a fost zavorita cu o surubelnita sau ceva mai lung si subtire. Butonul acela, in cazul Suzuki Vitara 2015, este prezent doar la cele doua usi din spate. As zice solutia optima pentru ce doreste initiatorul.
simulatoare TPMS, pentru Suzuki si nu numai - https://spooftpms.com
 

Offline Cosmin09

Re: Blocare autoamate a usilor la noua Vitara
« Răspuns #14 : 20.Oct.2016, 04:05:34 p.m. »
Sigur?

Eu stiam ca daca ai actionat acel buton nu se mai poate deschide usa din interior, ci doar din exterior, in niciun caz cu ajutorul vreunei scule. Eu nu am probat la Vitara dar la masina anterioara am testat si am putut deschide usa din exterior, dupa ce am deblocat-o (din interior) de la butonul de pe usa soferului.
  • Vitara S 1.4 turbo 4x4 6AT Galactic Grey din 18.11.2015 pana in 07.02.2022
 

Offline Laurentiu

Re: Blocare autoamate a usilor la noua Vitara
« Răspuns #15 : 20.Oct.2016, 04:11:03 p.m. »
...daca ai actionat acel buton nu se mai poate deschide usa din interior, ci doar din exterior...
Dispozitiv de siguranta copii.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline yeti

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1520
  • Thanked: 551 times
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti, Sector 3
Re: Blocare autoamate a usilor la noua Vitara
« Răspuns #16 : 20.Oct.2016, 06:56:20 p.m. »
Atentie. Butonul acela, o data activat si usa zavorita, face imposibil descuiatul usii respective dintr'alta parte decat de la acelasi buton. Nu se mai descuie nici de la butuc, nici de la portiera soferului, nici din cheie, nici de la manerul exterior, nici de la cel interior.
Usa trebuie sa se deschida din exterior, daca nu este blocata de la butonul de pe usa soferului, sau de la butonul propriu de blocare. Testat de mine acum un minut. Daca ti s-a imtamplat altfel, inseamna ca ai in defect la masina.
« Ultima Modificare: 20.Oct.2016, 07:11:07 p.m. de yeti »
  • Opel Mokka Cosmo 1.4 benzina turbo 140CP 6MT 4x4 Red Velvet BFGoodrich G-grip allseason2 (fost Suzuki Vitara Cool 1.6 benzina 120CP 2WD 5MT Superior White Michelin CrossClimate)
Vitara 
Mokka
 
The following users thanked this post: enicky

Offline kellogs

Re: Blocare autoamate a usilor la noua Vitara
« Răspuns #17 : 20.Oct.2016, 08:13:32 p.m. »
Usa trebuie sa se deschida din exterior, daca nu este blocata de la butonul de pe usa soferului, sau de la butonul propriu de blocare. Testat de mine acum un minut. Daca ti s-a imtamplat altfel, inseamna ca ai in defect la masina.

Asa este. Cand am folosit acel tamburus manerul exterior nu era tocmai functional.
simulatoare TPMS, pentru Suzuki si nu numai - https://spooftpms.com
 

Offline enicky

Re: Blocare autoamate a usilor la noua Vitara
« Răspuns #18 : 20.Oct.2016, 09:08:28 p.m. »
Usa trebuie sa se deschida din exterior, daca nu este blocata de la butonul de pe usa soferului, sau de la butonul propriu de blocare.
              Era absurd sa fie altfel !!!! Parintele deschide usa prin exterior pentru a "extrage" copilul.
 "Atentie ! Butonul acela..."  :-((
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline kellogs

Re: Blocare autoamate a usilor la noua Vitara
« Răspuns #19 : 20.Oct.2016, 10:56:47 p.m. »
Scuze daca am speriat lumea. Sa vedeti ce sperietura am tras cand am observat ca nu mai pot deschide usa aceea deloc. Noroc ca am putut ajunge la el cum am zis cu surubelnita, altfel... Aviz amatorilor care au placere sa isi scoata manerele de pe portiere :)
simulatoare TPMS, pentru Suzuki si nu numai - https://spooftpms.com