Autor Subiect: Celerio - model 2015 +  (Citit de 6489 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Soimu

Re: Celerio - model 2015 +
« Răspuns #60 : 20.Apr.2018, 02:16:25 p.m. »
Dacă termenul de livrare e mare, poate nu-și mai pot lua banii pe vaucher. Or fi termene de-alea birocratice, gen: factura și livrarea până cel târziu la data de... Iar dacă vrei ceva ce depășește data de... se poate, dar nu cu subvenție prin programul de reînnoire.

Da, cam asa ceva....
  • 2018 SWIFT 1.2 PASSION 90 CP 2WD si 2018 IGNIS 1.2 GLX AllGrip
 

Offline Soimu

Re: Celerio - model 2015 +
« Răspuns #61 : 20.Apr.2018, 02:22:34 p.m. »
Scuze...nu sunt familiarizat cu forumul si nu stiu cum sa anulez total un mesaj..ce voiam sa spun, am scris mai sus....cu 2 mesaje inainte #:-S
  • 2018 SWIFT 1.2 PASSION 90 CP 2WD si 2018 IGNIS 1.2 GLX AllGrip
 

Offline shpeedy

Re: Celerio - model 2015 +
« Răspuns #62 : 20.Apr.2018, 02:36:10 p.m. »

Nu, nu m-a refuzat, dar solicitand o anumita echipare din lista (cu cutie automata) la o anumita culoare, dupa inscrierea la tichet, exista un interval de 4 luni in care trebuie sa pui mana pe masina....si raspunsul la toti este "sa vedem ce prindem" ...ca la pescuit!....adica sper (dar nu e sigur!) ca in cele 4 luni sa iasa pe poarta fabricii si optiunea mea de configuratie si culoare si sa ajunga in tara ca sa nu pierde tichetul.
Dupa mintea mea 3-4 luni ar fi suficient, dar traim in RO si orice e posibil...


O mica observatie la cele spuse - nu tine de traitul in RO cele mentionate de tine,ci de producator, mai precis de fabrica si de programarea masinilor in fluxul de productie...

Fctie. de disponibilitatea loturilor de componente necesare, masinile se fabrica si ele tot in loturi. Daca respectiva configuratie aleasa nu este prea uzuala, se asteapta pana se strange (la nivel regional/global) un numar suficient de vehicule in aceeasi configuratie pentru a putea forma un lot si de abia atunci se programeaza pe fluxul de productie, cu timpii aferenti de productie, respectiv livrare...


Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
« Ultima Modificare: 20.Apr.2018, 03:55:09 p.m. de shpeedy »
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Celerio - model 2015 +
« Răspuns #63 : 20.Apr.2018, 03:05:04 p.m. »
Ok, am înțeles. Ma gândeam că e vorba de asta dar nu vroiam să scriu vre-o prostie. Deci dacă cineva nu e interesat de tichet poate să comande ce combinație vrea, cu timpul de livrare aferent.

Offline Soimu

Re: Celerio - model 2015 +
« Răspuns #64 : 20.Apr.2018, 08:44:38 p.m. »
Ok, am înțeles. Ma gândeam că e vorba de asta dar nu vroiam să scriu vre-o prostie. Deci dacă cineva nu e interesat de tichet poate să comande ce combinație vrea, cu timpul de livrare aferent.

Posibil sa am eu pretentii absurde, cum ar fi aprecierea ca pentru cumpararea unui automobil din aceasta lista de configuratii standard, o asteptare de 6-7 luni ar fi arhisuficienta:

https://www.suzuki.ro/autoturisme/modele/lista-preturi/

Imediat dupa Anul Nou, am vizitat cativa dealeri din Bucuresti, hotarat sa fac comanda ferma si sa platesc avansul necesar, astfel ca pana in Iulie sa am masina. Raspunsurile au fost:"v-am notat, nu e nevoie de avans, cum prindem configuratia si culoare dorita de dvs, va sunam..."...draqu m-a mai sunat!!!....intre timp, am realizat ca dealerii bucuresteni au prea multe pe cap sa mai conteze pentru ei o vanzare asa mica(probabil ca sunt aglomerati de vanzari uriase de sute de masini catre firme, sau Stat pe alte marci, Ford, opel, citroen, etc), asa ca m-am inscris in afara capitalei....

Poate ma insel dar nu cred ca un neamt, un francez, un englez, un italian se duce la un dealer Suzuki sa cumpere o masina si e pus sa astepte 6-7 luni, si nici macar nu i se da un termen ferm de livrare!!!....pai acela trece imediat strada la Toyota, la Mazda, la Honda, la oricare si o ia pe loc din stoc, sau cel mult in cateva luni...ma insel?

Ma intreb de ce dealerii din RO nu si-au facut un plan de aprovizionare cu Swifturi pentru 2018 inca de prin august-septembrie 2017 ca doar se stie de ani buni ca e un model solicitat...tot aici am citit ca un forumist (Cristian) a dorit aceiasi configuratie de masina si fara sa aiba vreo certitudine de livrare, a renuntat si a "virat" spre Ignis...situatie care nu mi se pare normala, in conditiile in care tot netul si la toate televiziunile e plin de reclame destul de incisive cu automobilele Suzuki, in conditiile in care stocurile sunt ca si inexistente si te plimbi degeaba cu banii ca nu ai ce cumpara si nu ai nicio siguranta a ceea ce se numeste "comanda ferma"....adica vezi masina, aduni banii si cand sa ti-o "adjudeci" se rupe filmul (si apare "incercam, dar nu stim daca "prindem" si cand....")

Sa dau vina pe fabricant?..sa dau vina pe cerere prea mare in piata?..sa dau vina pe dealerii romani, care nu au putere finaciara si strategii de investitii si marketing?...Nu stiu, astept pareri....sunt duse de mult vremurile cand te inscriai la Dacia si asteptai 3-4 ani, sau aveai cerere de telefon(fix) si se rezolva dupa 10 ani...

  • 2018 SWIFT 1.2 PASSION 90 CP 2WD si 2018 IGNIS 1.2 GLX AllGrip
 

Offline argottic

Re: Celerio - model 2015 +
« Răspuns #65 : 23.Apr.2018, 04:27:40 p.m. »
@Soimu mult succes in achizitionarea unui Celerio
@cipan78 nu sunt probleme cu masina. O am de un an jumate si am facut 40k km in toata tara si doua revizii (ieftine ~600ron). Se tine foarte bine la drum, are demaraj bun pentru motorul ei, spatiu suficient pentru un concediu de o saptamana pentru 4 adulti. Punctual: nu sunt probleme cu volanul.
Suzuki Celerio / Ex - Suzuki Splash
 

Offline Soimu

Re: Celerio - model 2015 +
« Răspuns #66 : 24.Apr.2018, 04:48:39 p.m. »
@Soimu mult succes in achizitionarea unui Celerio
@cipan78 nu sunt probleme cu masina. O am de un an jumate si am facut 40k km in toata tara si doua revizii (ieftine ~600ron). Se tine foarte bine la drum, are demaraj bun pentru motorul ei, spatiu suficient pentru un concediu de o saptamana pentru 4 adulti. Punctual: nu sunt probleme cu volanul.

Argottic,

1)Multumesc!....insa chestiunea este ca anul trecut mi-am facut cont aici in perspectiva achizitionarii unui Celerio...insa tot vizitand show-room-urile Suzuki, si cuplat cu nesansa de a achizitiona Celerio, consoartei i-a cazut cu tronc Swiftul model nou, asa ca acum suntem la "pescuit" de Swift....doriti-mi sa "muste"! :">

2)Ma bucur sa aud ca ai facut 40 k km fara probleme!....si eu am simtit-o  ca este o masinuta buna si fiabila si face toti banii!

3)De acord ca la clasa ei, si la pretul ei, ofera spatiu spatiu suficient, pentru 2 persoane, si chiar 4 in oras sau la un drum de 100-200 km....totusi pt. un concediu de o saptamana 4 adulti nu e cam inghesuita?....bine, daca e vorba de studenti, merge! :P

4)Insa cu certitudine este masina ideala pt. o doamna care merge singura la servici&cumparaturi in Bucuresti.
  • 2018 SWIFT 1.2 PASSION 90 CP 2WD si 2018 IGNIS 1.2 GLX AllGrip