Autor Subiect: DRL versus legislatie  (Citit de 5846 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Silfax

DRL versus legislatie
« : 27.Iun.2016, 12:45:28 a.m. »
Azi am avut o discutie interesanta cu un judecator care s-a pronuntat intr-un caz in care o persoana a fost amendata pentru ca nu a folosit luminile de intalnire in afara localitatii, masina fiind echipata cu DRL. Mi-a atras atentia ca legislatia rutiera este cat se poate de explicita in acest caz lumini de intalnire. La observatia mea cu privire la legislatia EU, mi s-a spus ca este la nivelul de directiva, nu de obligatie, urmand ca parlamentul sau guvernul sa faca modificarea legislativa, ceea ce nu s-a intamplat pana acum. Deci bagati de seama la deplasarile in afara localitatilor si aprindeti luminile de intalnire. Un echipaj mai "zelos", v-ar putea taxa pentru nefolosirea lor.
  • S-Cross Elegance benzina 4x2
 
The following users thanked this post: Marci, Cosmin09

Offline Lerua07

Re: DRL versus legislatie
« Răspuns #1 : 27.Iun.2016, 10:16:32 a.m. »
Asa se intampla cand politistii sunt .... "mai catolici decat Papa"  :baston:
  • Vitara 2015, spirit 1.6 benzina, allgrip, TM, alba,
Multumeste-te cu putin, pentru ca putinul nu-ti va lipsi niciodata !
 

Offline Laurentiu

Re: DRL versus legislatie
« Răspuns #2 : 27.Iun.2016, 10:21:17 a.m. »
...masina fiind echipata cu DRL. ... legislatia rutiera este cat se poate de explicita in acest caz lumini de intalnire. ... legislatia EU ... este la nivelul de directiva, nu de obligatie, urmand ca parlamentul sau guvernul sa faca modificarea legislativa...
Dintre toti europenii, romanii au o pereche de OO in plus. Foamea de bani e mare.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline Cosmin09

Re: DRL versus legislatie
« Răspuns #3 : 27.Iun.2016, 10:33:55 a.m. »
Nu avem decat sa fim pe faza si atunci cand apare un nou proiect de modificare a codului rutier si acesta se afla in dezbatere publica pe site-ul senatului, adica aici, sa intram fiecare din noi si sa trecem la opinii includerea luminilor de zi (DRL) ca alternativa la luminile zi pentru a fi utilizate in afara localitatilor cat timp e lumina afara.
  • Vitara S 1.4 turbo 4x4 6AT Galactic Grey din 18.11.2015 pana in 07.02.2022
 

Offline enicky

Re: DRL versus legislatie
« Răspuns #4 : 27.Iun.2016, 10:36:19 a.m. »
   AD LÍTTERAM sau cu ochi de cal, asa se aplica legea ! Producatorii nu respecta nicio lege cand construiesc masini dotate cu DRL !
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Lerua07

Re: DRL versus legislatie
« Răspuns #5 : 27.Iun.2016, 11:23:22 a.m. »
Tocmai este in discutie , pe comisii, la Senat o modificare a codului rutier. Din pacate nu este pus si in dezbatere publica !
Deh.... ca la noi !  :D
  • Vitara 2015, spirit 1.6 benzina, allgrip, TM, alba,
Multumeste-te cu putin, pentru ca putinul nu-ti va lipsi niciodata !
 

Offline Cosmin09

Re: DRL versus legislatie
« Răspuns #6 : 27.Iun.2016, 12:38:57 p.m. »
Pai, din cate stiu, abia cand e gata proiectul se pune in dezbatere. Probabil dupa vacanta...la toamna.
  • Vitara S 1.4 turbo 4x4 6AT Galactic Grey din 18.11.2015 pana in 07.02.2022
 

Offline Laurentiu

Re: DRL versus legislatie
« Răspuns #7 : 28.Iun.2016, 09:18:38 a.m. »
...abia cand e gata proiectul se pune in dezbatere...
... publica tacita.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline jupanul1

Re: DRL versus legislatie
« Răspuns #8 : 22.Iun.2017, 08:08:55 a.m. »
Citat
Menționăm că luminile de mers pe timp de zi (DRL - Daytime Running Lights) cu care sunt dotate mașinile din fabrică sau montante ulterior pe vehicul, fie ele LED sau iluminat standard, SUNT acceptate ca fiind lumini de întâlnire.

Conform căror prevederi legale? Cu articol și literă, menționând și actul normativ în care apar. Că așa și eu știu chestii, dar nici una n-are acoperire din punct de vedere legal.
  • Hyundai Tucson HEV (NX4e); ex Vitara 1.4 S, Allgrip, AT, turquoise
 

Offline enicky

Re: DRL versus legislatie
« Răspuns #9 : 22.Iun.2017, 10:25:53 a.m. »
    Pe de-o parte ne plangem de legislatie, cu toate ca de doi ani nu m-a oprit nimeni sa ma intrebe de ce merg cu "proiectoarele"(drl)aprinse nici in tara nici in afara, dar si mai grav este faptul ca in afara localitatii(in special dincolo de Brasov) se merge fara niciun fel de lumina aprinsa. Pe astia nu-I sanctioneaza nimeni?
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip