Autor Subiect: huruit esapament  (Citit de 10860 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline AT

Re: huruit esapament
« Răspuns #20 : 09.Mar.2016, 03:16:13 p.m. »
Nu intra. Ziceam cum ar suna ca remediu pt orice, o gaura. Apropo, pt polita spate remediul este izolir band pe prinderi  =)) inventiv romanul asta. In Germania tot asa se remediaza problemele aparute ?

Izolir band pe prinderile politei???  Ca sa previna ruperea acelor prinderi ... in utilizare normala?
Are service-ul buletin de service primit de la Suzuki sau operatiunea trebuie efectuata preventiv? 
De catre service sau ...de catre client?
  • Suzi Quatro (spirit 1.6 vvt 4x4 2015) - Probably the first owner of New Vitara in Romania -
 

Offline AT

Re: huruit esapament
« Răspuns #21 : 09.Mar.2016, 03:17:10 p.m. »
@aleksanders nu pricep un lucru : daca solutia este o gaura (inteleg ca este vorba de toba finala) de ce te-au trimis acasa tot cu huruitul in toba si...... de ce nu au dat ei gaura in service ?????????? :-/

Poate ca nu au  (inca?) buletin de service oficial de la Suzuki ???
  • Suzi Quatro (spirit 1.6 vvt 4x4 2015) - Probably the first owner of New Vitara in Romania -
 

Offline aleksanders

Re: huruit esapament
« Răspuns #22 : 09.Mar.2016, 03:34:19 p.m. »
Am notificat prin email Suzuki Romania si am cerut remedierea in termen legal fara afectarea componentelor.
Urmatoarea notificare o sa fie direct in Japonia.

Daca e doar o gaura cum zice domnu Lerua - de ce nu da gaura aia ungurul din fabrica.... zic si eu. O sa cer si un raspuns de la RAR, daca in urma gauririi tobei finala la sugerarea Suzuki Romania - aceasta masina mai indeplineste criteriile de conformitate din punct de vedere al emisiilor si nu imi va afecta ulterior inspectiile tehnice periodice.
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 

Offline aleksanders

Re: huruit esapament
« Răspuns #23 : 09.Mar.2016, 04:13:41 p.m. »
Customer inquiries has been sent to Suzuki Motor Corporation.
Poate e normal sa dau o gaura - astept si de aici un raspuns oficial
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 

Offline Lerua07

Re: huruit esapament
« Răspuns #24 : 09.Mar.2016, 04:50:59 p.m. »
M-am uitat si pe alte forumuri (opel,VW,renault, ford,toyota) si se pare ca este o problema generala prezenta apei in toba finala la masinile cu motor pe benzina si cu catalizator din cauza condensului. In majoritatea cazurilor problema s-a rezolvat cu o gaura de 3-4 mm in punctul cel mai de jos al tobei. Cei care au ford zic ca la masinile lor aceasta gaura exista chiar din fabrica.
  • Vitara 2015, spirit 1.6 benzina, allgrip, TM, alba,
Multumeste-te cu putin, pentru ca putinul nu-ti va lipsi niciodata !
 

Offline aleksanders

Re: huruit esapament
« Răspuns #25 : 09.Mar.2016, 04:59:55 p.m. »
k- sa ii faci la a ta o gaura preventiv ca sa eviti acumularea de apa. Bafta
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 
The following users thanked this post: Lerua07

Offline Lerua07

Re: huruit esapament
« Răspuns #26 : 09.Mar.2016, 05:34:34 p.m. »
aleksanders eu inteleg ca esti suparat (si pe buna dreptate) dar nu e cazul sa fi rautacios. Eu am incercat doar sa spun ca aceasta problema exista si la.... case mai mari.... si care a fost solutia tehnica adoptata. Daca o sa apara si la mine aceasta problema probabil ca voi face acel orificiu fara sa stau prea mult pe ganduri.... ptr ca, logic gandind, nu vad ce impediment poate produce asupra emisiei de noxe. Grav era daca aceasta problema exista numai la Suzuki.
  • Vitara 2015, spirit 1.6 benzina, allgrip, TM, alba,
Multumeste-te cu putin, pentru ca putinul nu-ti va lipsi niciodata !
 

Offline shpeedy

Re: huruit esapament
« Răspuns #27 : 09.Mar.2016, 05:41:33 p.m. »
Personal, impartasesc pctul. de vedere al lui Aleksanders - daca e asa normala (si simpla) solutia la problema, de ce Suzuki nu o aplica macar din fabrica (asta daca nu e in stare sa-i impuna furnizorului sa livreze tobe de esapament cu gaura)?!
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline Lerua07

Re: huruit esapament
« Răspuns #28 : 09.Mar.2016, 05:48:55 p.m. »
Habar n-am de ce . :-?   Din ce am citit eu se pare ca numai cei de la Ford au acel orificiu facut din fabrica.
  • Vitara 2015, spirit 1.6 benzina, allgrip, TM, alba,
Multumeste-te cu putin, pentru ca putinul nu-ti va lipsi niciodata !
 

Offline Laurentiu

Re: huruit esapament
« Răspuns #29 : 09.Mar.2016, 06:10:15 p.m. »
- SUZUKI ROMANIA IMI OFERA O HARTIE OFICIALA CA TOBA POATE FI GAURITA CA SA SE SCURGA APA ACUMULATA ACOLO!
  :-j

Toba nu rugineste - ... le-au facut de inox
Ai probat cu magnetul daca toba e facuta din inox?

Sa faca ce vor ei si sa scoata apa fara sa afecteze subansamblele prin batere, perforare, incingere sau orice alta metoda. [...] m-au trimis acasa cu toba huruind!
Pai ce ai fi dorit sa-ti faca? Sa o scoata ei? Ei sint vinovati ca nu va acoperiti (infundati) gaura tevii de esapament cind va bagati masina la spalatorie? Lucratorii nu se uita unde ajunge apa si nici nu-i intereseaza. Pe citi de aici i-ai auzit ca-si protejeaza tobele la intrarea in spalatorii?

Apa din condens se evapora relativ repede.

In majoritatea cazurilor problema s-a rezolvat cu o gaura de 3-4 mm in punctul cel mai de jos al tobei. Cei care au ford zic ca la masinile lor aceasta gaura exista chiar din fabrica.
1. Printr-o gaura de 3-4 mm apa depozitata in toba nici nu curge;
2.o gaura data in toba, in timp se va mari si va duce la distrugerea tobei;
3. la ITP se va depista ca evacuarea nu mai este etaansa;
4. Nici o toba de eshapament nu are gaura practicata din fabrica pt scurgerea apei.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!