Autor Subiect: Faruri automate varianta Spirit  (Citit de 5411 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline vladiopa

Faruri automate varianta Spirit
« : 07.Oct.2015, 10:57:29 p.m. »
Vreau sa aduc in discutie o problema care a aparut la un prieten care are o Vitara Spirit (versiue la care farurile au reglaj automat). In mod constant, in timp ce se deplaseaza, farurile "danseaza" a.i. cei din fata au in permanenta impresia ca li se dau flash-uri. Cei mai deranjati sunt cei care se deplaseaza in aceeasi directie a.i. unii chiar au tras pe dreapta si l-au lasat sa treaca. Initial am zis ca e o problema generala dupa care am facut proba cu a mea si e o diferenta clara - la mine fasciculul luminos ramane stabil in timp ce la el in permanenta variaza pe verticala. Pana sa avem o diagnoza in service am zis ca nu ar fi rau sa fie prezentata problema si pe forum
 

Offline newah

Re: Faruri automate varianta Spirit
« Răspuns #1 : 08.Oct.2015, 08:11:08 a.m. »
Farurile automate au pe puntea spate un senzor de inclinare. Problema cred ca este de la puntea semirigida, am avut acelasi tip de faruri la A6 si niciodata nu oscilau la rulare. Cred ca "ajuta" si garda la sol mai mare fata de masinile berline si eu am frecvent senzatia ca cei cu suvuri dau flashuri si ma orbesc mai ales noaptea.
Parte buna este ca reglarea automata asigura un iluminat de noapte cat de cat constant.
Da-ne vesti cu cu zice serviceul sa nu fie senzorul prea sensibil reglat.
 

Offline aleksanders

Re: Faruri automate varianta Spirit
« Răspuns #2 : 08.Oct.2015, 10:39:24 a.m. »
Mie imi tremura farul din dreapta...
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 

Offline vladiopa

Re: Faruri automate varianta Spirit
« Răspuns #3 : 08.Oct.2015, 11:08:54 a.m. »
Si ai reusit sa ajungi la vreun service cu masina? Sunt curios sa vad care e cauza.
 

Offline AT

Re: Faruri automate varianta Spirit
« Răspuns #4 : 08.Oct.2015, 11:10:46 a.m. »
Tremura permanent, in sensul ca se misca pe verticata in sus si in jos?
Ai descoperit intamplator sau urmare a semnalizarii in trafic din partea celor deranjati ?
  • Suzi Quatro (spirit 1.6 vvt 4x4 2015) - Probably the first owner of New Vitara in Romania -
 

Offline aleksanders

Re: Faruri automate varianta Spirit
« Răspuns #5 : 08.Oct.2015, 01:34:38 p.m. »
Tremura de la vibratia motorului. Cand se opreste motorul fascicolul e fix. Nu este o problema de reglaj ci una de fixare a becului in soclu sau poate chiar farul cu totul.
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 

Offline vladiopa

Re: Faruri automate varianta Spirit
« Răspuns #6 : 08.Oct.2015, 07:05:25 p.m. »
Problema exprimata de @aleksanders e diferita de ceea ce am explicat eu ca se intampla in cazul cu care am deschis topicul. Nu e vorba de tremuratul descris de @aleksanders ci de o oscilatie pe directie verticala cu diverse amplitudini ale ambelor faruri in acelasi timp
 

Offline aleksanders

Re: Faruri automate varianta Spirit
« Răspuns #7 : 08.Oct.2015, 07:13:03 p.m. »
clar o problema a senzorului de greutate.... eu am o problema de fixare a becului
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 

Offline vladiopa

Re: Faruri automate varianta Spirit
« Răspuns #8 : 08.Oct.2015, 07:15:24 p.m. »
Cel mai probabil pe acolo e problema. Ma gandesc ca nu cumva senzorul sa nu fie fixat bine si prin faptul ca "joaca" sa fie zapacit intreg sistemul.
 

Offline Akydoi

Re: Faruri automate varianta Spirit
« Răspuns #9 : 05.Mar.2017, 07:17:53 p.m. »
salutare tuturor. am si eu o problema cu farurile la vitara mea. faza scurta bate foarte aproape. parearea mea ca max 10m in fata ceea ce este mult prea putin. nici cu faza lunga nu e cine stie ce dar ma descurc. am fost la service si mi-au spus ca nu au ce face. farurile se regleaza automat. ma indoiesc sa fie asa. am un prieten cu acelsi model de masina dor ca este benzinar si la el farurile bat corect. a mai patit cineva asa ceva? merci anticipat de ajutor.
  • Suzuki Vitara