Autor Subiect: Mici probleme (si solutii) new Vitara  (Citit de 212404 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Iulian V1.6

Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #540 : 07.Ian.2019, 03:41:25 p.m. »
La mine bate vatu prin usile din fata de parca nu ar fii bine inchise
La orice denivelare scartie din toate chederele , de la 100 km / h in sus e o senzatie de viscol ( dar asta e, masina noua )
  • Vitara 1.6
 

Offline marius_gxg

Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #541 : 07.Ian.2019, 04:02:09 p.m. »
Tabla moale, plastice de asemenea (de.... materiale eco), insonorizare aproape inexistenta. E usor sa inceapa sa apara greieri in conditiile astea. Si la mine incep sa trosneasca toate cele cand o iau prin gropi, de zici ca conduc o baraca veche de lemn nu o masina, dar spre norocul meu nu am ramas cu nimic permanent pana acum :)

Sent from my LG-H850 using Tapatalk

  • Suzuki Vitara Passion 1.6 VVT
 

Offline matei86

Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #542 : 07.Ian.2019, 11:25:07 p.m. »
Yo!

Am scris si pe la jurnal, mai intreb si pe aici: ati patit sa se auda zgomot dinspre geamul soferului in mers? (mici denivelari, asfalt mai valurit, etc.)
Senzatia e ca geamul nu e fixat bine si vibreaza partea superioara, suficient cat sa se auda; dar am testat si cu geamul coborat si se aude ceva in continuare. :dknw:
La inceput sa auzea din cand in cand si puteam sa il ignor; acum incepe sa ma scoata din minti, e si fix langa ureche. :)

Aceeasi problema o am si eu la S-Cross. La denivelari, joaca geamul in cheder foarte putin dar suficient cat chederele sa provoace zgomote, sunt din cauciuc si atat, nu au nici un fel de alt material mai fin pe ele. La Golful pe care l-am avut exista un fel de catifea in zonele de contact ale geamului cu chederul, banuiesc ca daca as pune si la S-Cross ar disparea zgomotele, nu ar mai freca geamul pe un cauciuc scartaitor. Geamul este si el foarte subtire.
  • Suzuki S-Cross Passion 1.4 T AT Allgrip 2017
 

Offline steph

Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #543 : 07.Ian.2019, 11:56:48 p.m. »
Am observat ca se aude doar daca este deschis foarte putin. Gen doua degete. So... ori inchis ori deschis putin mai mult.
S-Cross `18 / Vitara `19 / ex Swift `14

 

Offline Ruhestand

Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #544 : 08.Ian.2019, 12:24:35 a.m. »
si la mine suiera cateodata fix in urechea mea de cand a venit frigul...s-a intarit chederul si banuiesc ca asta e motivul. oricum e mult mai putin deranjant decat zdranganitul (si asta tot cateodata) din usa (evident ca tot din dreptul meu)...astept revizia ca sa-i pun sa desfaca masca de la usa sa vada ce cablu/surub nu e fixat cum trebuie
  • Suzuki Vitara S
 

Offline macold

Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #545 : 08.Ian.2019, 08:40:32 a.m. »
Eu cred ca se face sigur depresiune. Asta pentru ca scoti ceva din rezervor (carburantul consumat) si nu bagi nimic in loc. In trecut unele masini aveau acea supapa de descarcare - era in buson - amintiti-va daca ati prins de busoanele de la Dacia. In situatii "tragice" se putea ajunge la deformarea rezervorului datorita depresiunii sau suprapresiunii - de aceea se recomanda sa nu se umple rezervorul pana in "gusa"
  • Suzuki ignis GL+ ALLGRIP 2018
Bicolor: portocaliu-negru (prezent-viitor...)
 

Offline cornel80

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
  • Gen: Bărbat
    • Romania
Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #546 : 09.Ian.2019, 10:37:47 p.m. »
Yo!

Am scris si pe la jurnal, mai intreb si pe aici: ati patit sa se auda zgomot dinspre geamul soferului in mers? (mici denivelari, asfalt mai valurit, etc.)
Senzatia e ca geamul nu e fixat bine si vibreaza partea superioara, suficient cat sa se auda; dar am testat si cu geamul coborat si se aude ceva in continuare. :dknw:
La inceput sa auzea din cand in cand si puteam sa il ignor; acum incepe sa ma scoata din minti, e si fix langa ureche. :)


Aceeasi problema o intampin si eu in zona urechii stangi a soferului si mi se pare ca nu se inchide etans usa soferului , vibreaza usor si se aud mult prea tare zgomotele de afara!
« Ultima Modificare: 09.Ian.2019, 10:43:11 p.m. de toma »
  • Vitara S 1.4 Boosterjet AT 4x4
 

Offline croco

Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #547 : 11.Ian.2019, 03:59:07 p.m. »
ati patit sa se auda zgomot dinspre geamul soferului in mers? (mici denivelari, asfalt mai valurit, etc.)
Senzatia e ca geamul nu e fixat bine si vibreaza partea superioara, suficient cat sa se auda; dar am testat si cu geamul coborat si se aude ceva in continuare. :dknw:
La inceput sa auzea din cand in cand si puteam sa il ignor; acum incepe sa ma scoata din minti, e si fix langa ureche. :)

Eu am inceput sa am ceva de genul asta la usa pasagerului fata insa am observat ca daca deschid si inchid geamul si ulterior mai apas odata butonul de inchidere, se aude un zvac ca si cum motorasul ar incerca sa ridice mai mult dupa care zgomotul dispare. Insa chiar si asa nu e un zgomot permanent, motiv pentru care nu am adancit investigatia.
  • Suzuki Vitara 1.6 Spirit Allgrip / Suzuki Baleno 1.2 GLX
 

Offline ...

Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #548 : 11.Ian.2019, 04:00:11 p.m. »
La fel fac si eu uneori, inchid si deschid scurt geamul si se linisteste o perioada.
 

Offline ntire2000

Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #549 : 20.Ian.2019, 07:55:53 p.m. »
am gasit o chestie interesanta, accesibila mai ales pentru cei din zona Cluj.



acuma habar nu am cât costa si mai ales la ce fel de zgârieturi rezista.  :-?
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού