Autor Subiect: Mici probleme (si solutii) new Vitara  (Citit de 210311 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline rexkrokiDAU

Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #50 : 15.Sep.2015, 07:56:46 p.m. »
Citiți și celelalte secțiuni ale forumului nu doar cea pentru noua Vitara sau folosiți cu încredere funcția de căutare, sunt numeroase postări pe aceasta temă ce nu e specifică unui model anume. :)

Offline newah

Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #51 : 15.Sep.2015, 08:21:31 p.m. »
multumesc, la scross si sx4 erau prinse bine
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #52 : 15.Sep.2015, 09:36:42 p.m. »
ce zic eu și ce zici tu...

Offline shpeedy

Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #53 : 16.Sep.2015, 02:42:15 p.m. »
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline Babak

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
    • Bucuresti
Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #54 : 16.Sep.2015, 03:12:49 p.m. »
Referitor la numere din spate ,am luat din Lidle niste cauciucuri pe o parte un fel de arici si pe partea opusa adeziv si am pus pe culturile de jos si problema este rezolvata. Succes
  • suzuki vitara
 

Offline enicky

Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #55 : 18.Sep.2015, 01:35:06 a.m. »
Comutatorul care directioneaza ventilatia in habitaclu (masina cu AC manual) nu sta pe ultima pozitie din dreapta, cea pentru trimiterea aerului spre parbriz. Il duc pana acolo si se intoarce "elastic" pe pozitia intermediara. O fi o problema, sau asa functioneaza? N-am gasit nimic in manual referitor la asta.
Am constatat si eu asta, dar nu treb fortat butonul pana la maxim,doar cat merge el este sufficient, aerul v-a intra pe la parbriz si  pe aeratoarele laterale,deci vei avea o dezburire optima(pt asta e aceasta pozitie}
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline yeti

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1520
  • Thanked: 551 times
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti, Sector 3
Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #56 : 16.Oct.2015, 08:46:18 p.m. »
Mica mea problemă de azi:
Cum se desfac/demontează fețele de uși (față)?
  • Opel Mokka Cosmo 1.4 benzina turbo 140CP 6MT 4x4 Red Velvet BFGoodrich G-grip allseason2 (fost Suzuki Vitara Cool 1.6 benzina 120CP 2WD 5MT Superior White Michelin CrossClimate)
Vitara 
Mokka
 

Offline enicky

Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #57 : 17.Oct.2015, 01:28:36 p.m. »
   Nu m-am gandit sa-i filmez pe baietii care mi-au montat folia pe geamuri, ca atunci au scos si fetele de usi  :) ! pe fata de de usa sunt parca vreo 2 patratele(capacele) care ascund suruburi, se desfileteaza, si apoi trebuie o scula speciala din plastic, lata  de vreo 20 mm, tesita ca o dalta ,si cu un canal pe mijloc, cu care se desprinde fata de usa de tabla, dar cu grija sa nu se rupa bradutii. Nu folosi surubelnita lata pt. ca e din metal si zgaraie si plasticul si vopseaua. Fata de usa nu se desprinde total din prima miscare, ci din a doua interventie cand se foloseste canalul de pe scula , canal unde v-a "intra" bradutul si atunci se face desprinderea finala. Nu stiu daca ai inteles, daca nu, ma suni.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline yeti

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1520
  • Thanked: 551 times
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti, Sector 3
Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #58 : 17.Oct.2015, 04:04:58 p.m. »
Am rezolvat inainte sa citesc mesajul - mersi oricum enicky

Tocmai am incheiat lucrarea mea si iata niste detalii de executie:

Un surub se afla in spatele placutei din spatele levierului de deschidere usa:


Eu am scos capacul cu ajutorul unui cutit...


... iar surubul l-am desfacut cu o surubelnita in cruce.


Al doilea (si ultimul) surub se afla sub un capacel in locasul manerului usii,


Urmeaza indepartarea capacului triunghiular din dreptul oglinzii. Se trage din partea de sus ca sa se desfaca "bradutul" (cel alb din poza). Ar fi de ajutor o pana de lemn sau de plastic, dar merge si cu mana. Capacul ramane retinut in partea de jos cu doua cleme (vezi sagetile rosii). Acestea trebuie ajutate cu o surubelnita, ca sa iasa.


Acum panoul a ramas fixat doar in braduti. Se incepe desfacerea din partea de jos. Eu am folosit cu atentie o surubelnita lata, dar mai sigur ar fi cu o pana de lemn/plastic.


Dupa ce a sarit primul bradut, se continua tragerea cu mana pe contur pana sar toti.


Si ultimele miscari sunt ridicarea panoului ca sa iasa de pe marginea geamului si apoi indepartarea lui ghidand-ul dupa levierul de deschidere a usii


Din acest moment, panoul ramane agatat doar in cablurile de la comenzile electrice de pe usa. Eu n-am avut nevoie, dar se pot desface si acestea din conectori.
  • Opel Mokka Cosmo 1.4 benzina turbo 140CP 6MT 4x4 Red Velvet BFGoodrich G-grip allseason2 (fost Suzuki Vitara Cool 1.6 benzina 120CP 2WD 5MT Superior White Michelin CrossClimate)
Vitara 
Mokka
 
The following users thanked this post: aleksanders, croco

Offline TVS

Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #59 : 17.Oct.2015, 06:06:35 p.m. »
Pt astfel de evenimente, mi-am achiziționat acum vreo 2 saptamâni asa ceva
http://www.seleron.ro/scule-auto/extractoare-prese/extractoare-panouri/set-extractoare-elemente-auto-plastic.html
Asa ca, daca mai ai nevoie sau oricare alt coleg,....
« Ultima Modificare: 17.Oct.2015, 06:12:35 p.m. de TVS »
  • vitara-spirit 1,6 VVT , 4x4, manual, white pearl, 2015