Autor Subiect: Mici probleme (si solutii) new Vitara  (Citit de 212399 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline yeti

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1520
  • Thanked: 551 times
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti, Sector 3
Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #20 : 05.Aug.2015, 08:08:28 p.m. »
Daca tot n-am somn , yeti , as vrea sa te intreb (vazand postarea recenta din forumul "Noul Suzuki Vitara 2015") cum s-ar putea face asta ( inchiderea/deschiderea automata a portierelor si , mai ales , inchiderea automata a geamurilor la armarea/inchiderea din telecomanda) Si eu vin de pe alta masina -o "biata" fabie sedan din 2008 si , asa e parca lipsesc anumite chestii cu care ne-am invatat.Cel putin asta cu geamurile , parca ma deranjeaza cel mai tare din reflex inca nu le inchid , scot cheia...si imi aduc aminte ca am schimbat masina :).
Solutia DYI: cu niste relee de constructie proprie sau adaptate din alte surse. Poate sa fie simplu sau complicat, inca n-am analizat fezabilitatea pe Vitara.
Primul pas este sa identifici o sursa pentru semnalul de comanda a releului. Pentru geamuri se poate folosi impulsul de la actuatorul de incuiere a usilor. Apoi trebuie asigurata alimentarea releului cu 12V pana se inchid geamurile complet - este posibil ca dupa incuierea usilor, alimentarea generala "sa se taie". Releele pot fi construite diferit pentru geamurile care se inchid cu impuls si pentru cele care trebuie actionate permanent pana la inchidere.
Pentru inchiderea automata a usilor la plecarea masinii, aici inca n-am idee de unde pot lua comanda - trebuie studiat. Mai departe este mai simplu decat la geamuri.
Acum am realizat o problema ce mai trebuie rezolvata daca pui relee si pentru geamuri si pentru usi. Fara o conditionare potrivita, daca ai geamurile deschise cu masina pe loc, ele se vor inchide automat atunci cand masina va pleaca.

P.S. Solutiile DYI pun in discutie garantia masinii!!
« Ultima Modificare: 05.Aug.2015, 08:13:25 p.m. de yeti »
  • Opel Mokka Cosmo 1.4 benzina turbo 140CP 6MT 4x4 Red Velvet BFGoodrich G-grip allseason2 (fost Suzuki Vitara Cool 1.6 benzina 120CP 2WD 5MT Superior White Michelin CrossClimate)
Vitara 
Mokka
 

Offline yeti

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1520
  • Thanked: 551 times
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti, Sector 3
Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #21 : 05.Aug.2015, 08:45:20 p.m. »
DIY = Do It Yourself = construieste-ti singur
In mesajul de mai sus am scris gresit DYI - scuze.
  • Opel Mokka Cosmo 1.4 benzina turbo 140CP 6MT 4x4 Red Velvet BFGoodrich G-grip allseason2 (fost Suzuki Vitara Cool 1.6 benzina 120CP 2WD 5MT Superior White Michelin CrossClimate)
Vitara 
Mokka
 

Offline aleksanders

Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #22 : 05.Aug.2015, 09:22:12 p.m. »
atata timp cat aceasta masina nu este prevazuta cu aceasta functie cum anume vrei sa activezi ceva ce nu exista?!!
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 

Offline aleksanders

Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #23 : 05.Aug.2015, 09:25:43 p.m. »
@yeti - la un logan s-a rezolvat problema inchiderii usilor cu ajutorul unei alarme ce inchidea usile la prima apasare de frana  :D
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 

Offline mdi

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
    • Cluj-Napoca
Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #24 : 05.Aug.2015, 11:19:19 p.m. »
Nu stiu daca e prevazuta sau nu, am vazut astazi ca nu reusesc sa inchid geamurile din telecomanda.
Daca nu e prevazuta functia nu inseamna ca nu e posibila; spre exemplu functia de inchidere (din telecomanda) ajunge la panoul de control, masoara executiile rapide de inchidere (prin apasarea lunga a butonului de inchidere se executa mai multe comenzi succesive catre panoul de control intr-un timp foarte scurt) si poate fi declansata inchiderea/deschiderea geamurilor prin actionarea blocului de comanda similar cu cel al butoanelor din interior. Aceasta utilitate poate fi realizata doar din soft fara interventie mecanica, motiv pentru care am intrebat daca exista o metoda de activare.
Acelasi sistem pe care l-am descris mai sus se regaseste pe module de alarma, o telecomanda comunica cu receiver-ul alarmei care e conectat direct la panoul de control si declanseaza inchiderea/deschiderea geamurilor. E inutila o telecomanda suplimentara (a alarmei) pt ca exista deja cea a masinii care poate declansa aceasi comanda catre panoul de control al masinii.
  • Suzuki Vitara
 

Offline bisti

Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #25 : 05.Aug.2015, 11:21:22 p.m. »
Trebuie sa ai A (auto) marcat pe butoanele de ridicare a geamurilor, sau Impuls. Altfel, iti va trebui un modul suplimentar care sa inlocuiasca aceasta functie.
 

Offline shpeedy

Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #26 : 05.Aug.2015, 11:42:31 p.m. »
@mdi: ai mai citit si alte posturi recente sa vezi daca s-a mai discutat subiectul si poate nu mai era nevoie sa deschizi un topic nou?  ;)

Referitor la poate fi declansata inchiderea/deschiderea geamurilor prin actionarea blocului de comanda similar cu cel al butoanelor din interior ce te faci daca nu ai o legatura fizica intre switch-ul geamurilor si switch-ul inchiderii centralizate? Cum activezi software ceva ce nu exista hardware?  :-/


« Ultima Modificare: 06.Aug.2015, 06:56:37 a.m. de shpeedy »
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline shpeedy

Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #27 : 06.Aug.2015, 07:15:27 a.m. »
Solutia DYI: cu niste relee de constructie proprie sau adaptate din alte surse. Poate sa fie simplu sau complicat, inca n-am analizat fezabilitatea pe Vitara.
Primul pas este sa identifici o sursa pentru semnalul de comanda a releului. Pentru geamuri se poate folosi impulsul de la actuatorul de incuiere a usilor. Apoi trebuie asigurata alimentarea releului cu 12V pana se inchid geamurile complet - este posibil ca dupa incuierea usilor, alimentarea generala "sa se taie". Releele pot fi construite diferit pentru geamurile care se inchid cu impuls si pentru cele care trebuie actionate permanent pana la inchidere.
Pentru inchiderea automata a usilor la plecarea masinii, aici inca n-am idee de unde pot lua comanda - trebuie studiat. Mai departe este mai simplu decat la geamuri.
Acum am realizat o problema ce mai trebuie rezolvata daca pui relee si pentru geamuri si pentru usi. Fara o conditionare potrivita, daca ai geamurile deschise cu masina pe loc, ele se vor inchide automat atunci cand masina va pleaca.

P.S. Solutiile DYI pun in discutie garantia masinii!!

Asta ar fi solutia probata pe un SX4 si asta e tot o chinezarie mai ieftina care cica face acelasi lucru (la un moment dat poate ma risc s-o comand).
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline yeti

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1520
  • Thanked: 551 times
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti, Sector 3
Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #28 : 06.Aug.2015, 09:56:36 a.m. »
E bine de stiut ca exista solutii gata manufacturate. Mie imi place sa mesteresc electrica/electronica dar, cu toata bunavointa, nu in toate proiectele ma pot apropia de executia/performanta/robustetea/costul unor solutii de cumparat, chiar si chinezarii.

Cred ca s-a strans aici deja destul material pe tema inchiderii geamurilor si ar putea fi grupat in topicul: http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5922.0, care la randul lui sa fie mutat din "probleme vitara" la "imbunatatiri vitara"
  • Opel Mokka Cosmo 1.4 benzina turbo 140CP 6MT 4x4 Red Velvet BFGoodrich G-grip allseason2 (fost Suzuki Vitara Cool 1.6 benzina 120CP 2WD 5MT Superior White Michelin CrossClimate)
Vitara 
Mokka
 

Offline shpeedy

Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #29 : 06.Aug.2015, 10:05:08 a.m. »
Cred ca s-a strans aici deja destul material pe tema inchiderii geamurilor si ar putea fi grupat in topicul: http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5922.0, care la randul lui sa fie mutat din "probleme vitara" la "imbunatatiri vitara"

Done!
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X