Autor Subiect: Consum combustibil New Vitara  (Citit de 252211 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14334
  • Thanked: 3361 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #50 : 08.Sep.2015, 12:15:26 p.m. »
Mai e unul care se numeste Cz. Dar cu asta nu e bine sa ai de-a face la masini, ci la avioane...  ;)
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline fireburn

Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #51 : 08.Sep.2015, 12:36:54 p.m. »
Tocmai am sosit dintr-o excursie
Mi se pare cam mult. Voi ce spuneti?
Cred ca e relativ ok consumul.
Motorul M16A consuma destul daca sari de 90-110Km/ora.
Basca ce mai zic oamenii pe aici si de alti factori care influenteaza consumul.
_______________________
Fac ce vreau, dar stiu ce fac ?
 

Offline magicoolje

Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #52 : 11.Sep.2015, 11:27:07 p.m. »
Ma uit la topicul reincensamant si imi dau seama ca tot mai multi isi cumpara Vitara. E foarte ok acest aspect....dar ar fii si mai ok daca s-ar umple si acest topic despre consum...bineinteles cu noile masini :) Va invit sa ne impartasiti experientele voastre referitoare la consum. Poate in felul acesta putem descoperi si analiza anumite probleme.
Vitara S allgrip 1.4 Turbo 6AT, scuturi din metal, cool white pearl

 

Offline yeti

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1520
  • Thanked: 551 times
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti, Sector 3
Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #53 : 11.Sep.2015, 11:50:09 p.m. »
Reiterez sugestia lui boga81
Dc vrei sa stii tot istoricul de consum si nu numai, decat sa notezi, mai bine incearca www.spritmonitor.de
Am folosit repectivul site 8 ani pentru fosta masina si voi continua cu Vitara. Istoricul (foarte scurt, deocamdata) al consumului masinii mele il veti putea urmari cu click pe imaginea cu pompa de benzina din semnatura
« Ultima Modificare: 12.Sep.2015, 12:09:47 a.m. de yeti »
  • Opel Mokka Cosmo 1.4 benzina turbo 140CP 6MT 4x4 Red Velvet BFGoodrich G-grip allseason2 (fost Suzuki Vitara Cool 1.6 benzina 120CP 2WD 5MT Superior White Michelin CrossClimate)
Vitara 
Mokka
 

Offline magicoolje

Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #54 : 11.Sep.2015, 11:52:42 p.m. »
Multam:)
Vitara S allgrip 1.4 Turbo 6AT, scuturi din metal, cool white pearl

 

Offline danyepz

Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #55 : 12.Sep.2015, 12:28:59 a.m. »
Ma uit la topicul reincensamant si imi dau seama ca tot mai multi isi cumpara Vitara. E foarte ok acest aspect....dar ar fii si mai ok daca s-ar umple si acest topic despre consum...bineinteles cu noile masini :) Va invit sa ne impartasiti experientele voastre referitoare la consum. Poate in felul acesta putem descoperi si analiza anumite probleme.

Multi de pe acea lista au un vitara cumparat doar pe hartie si pe o lista din acest forum
..am văzut masini acolo cu livrare in noiembrie  :D
Toate vor consuma intre ce este deja existent pe site nu o sa vina nimeni sa zica ca un vitara pe benzina consuma 3 litri... Posibil doar sa vina cineva si sa spuna...stiti eu conduc ca si cum am furat-o si mie imi ia 10 litri.
Important este sa vina lumea pe site si sa scrie de orice pana la urma
urma poate reusim sa facem si  o intalnire si sa ne ajutam cu sfaturi si ideei de imbunatari.


@yeti stiu ca ziceai de consum mai mare si pe site-ul ala vad ca ai o medie de 6.8 care este una normala zic eu dacă mergi preponderent urban si afara nu mergi constant cu mai mult de  120... Posibil ca atunci cand spuneai de consumul la drum intins o parte din vina sa o aibă si anvelopele tale care sunt all season si care cu siguranta nu sunt la fel de economice ca si unele dedicate de vara
« Ultima Modificare: 12.Sep.2015, 12:32:25 a.m. de danyepz »
  • Swift 1.2 2019
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14334
  • Thanked: 3361 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #56 : 12.Sep.2015, 08:02:49 a.m. »
Eu mi-am făcut un fișier Excel în care scriu toate alimentarile cu carburant ale mașinii de la achiziție, prețul unitar, kilometrajul și traseul parcurs intre alimentari. Vin cu bonul de la benzinarie și introduc datele. Prelucrarea statistica e apoi un fleac.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline yeti

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1520
  • Thanked: 551 times
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti, Sector 3
Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #57 : 12.Sep.2015, 08:53:22 a.m. »
@yeti stiu ca ziceai de consum mai mare si pe site-ul ala vad ca ai o medie de 6.8 care este una normala zic eu dacă mergi preponderent urban si afara nu mergi constant cu mai mult de  120... Posibil ca atunci cand spuneai de consumul la drum intins o parte din vina sa o aibă si anvelopele tale care sunt all season si care cu siguranta nu sunt la fel de economice ca si unele dedicate de vara
Dupa media generala de pana acum, sunt foarte multumit. Doar consumul pe autostrada m-a surprins fiind mai mare decat media de oras. Vant din fata, cum sugera cineva mai sus, n-a fost. Privitor la anvelope, Michelin-urile mele all season au clasa de consum C. Continental-urile de vara cu care se livreaza masina au clasa B. Diferenta la consum intre cele doua clase este estimata la ~0.14 l/100km

Info despre clasele de consum la anvelope: http://vianor.ro/informatii-despre-anvelope/noul-sistem-de-etichetare-a-anvelopelor-conform-normelor-ue/eficienta-cu-privire-la-consumul-de-combustibil/
« Ultima Modificare: 12.Sep.2015, 08:57:04 a.m. de yeti »
  • Opel Mokka Cosmo 1.4 benzina turbo 140CP 6MT 4x4 Red Velvet BFGoodrich G-grip allseason2 (fost Suzuki Vitara Cool 1.6 benzina 120CP 2WD 5MT Superior White Michelin CrossClimate)
Vitara 
Mokka
 

Offline Cosmin09

Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #58 : 12.Sep.2015, 08:58:06 a.m. »
Eu mi-am făcut un fișier Excel în care scriu toate alimentarile cu carburant ale mașinii de la achiziție, prețul unitar, kilometrajul și traseul parcurs intre alimentari. Vin cu bonul de la benzinarie și introduc datele. Prelucrarea statistica e apoi un fleac.

Eu asa fac la masina pe care o am acum si pe care vreau sa o vand, doar ca nu mi-a dat prin cap sa fac de cand am cumparat-o, in 2008, dar am deja o imagine clara a distantelor parcurse lunar si a consumului mediu al masinii. Dar la Vitara, voi face de la inceput, cu consumul real...deja mi-am pregatit tabelul :)
  • Vitara S 1.4 turbo 4x4 6AT Galactic Grey din 18.11.2015 pana in 07.02.2022
 

Offline michelene

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
    • Tg jiu
Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #59 : 12.Sep.2015, 02:35:54 p.m. »
Distanţa parcursă  din Bucureşti pana la Tg jiu si in apropiere, aprox 345 km,consum mediu de 5 l/ 100 km,asa imi arată in bord,sper să fie si reala informaţia.  :)
  • Vitara Passion 2WD MT benzina