Autor Subiect: Vreau Grand Vitara  (Citit de 14369 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline shpeedy

Re: Vreau Grand Vitara
« Răspuns #10 : 07.Ian.2015, 11:27:13 a.m. »
Eu inteleg ca - strict pentru categ.B - intregul ansamblu trebuie sa nu depaseasca 4250kg, dar exista vreo limita la greutatea remorcii sau nu ?!
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Online rexkrokiDAU

Re: Vreau Grand Vitara
« Răspuns #11 : 07.Ian.2015, 11:29:41 a.m. »
Punctul 3 se refera la cazul în care remorca depășește 750 kg.

Offline Laurentiu

Re: Vreau Grand Vitara
« Răspuns #12 : 07.Ian.2015, 11:43:44 a.m. »
Punctul 3 ...
Ai dreptate. Eram in cap cu pct. 3 insa citeam la pct. 2. Scuze de contrazicere.

...exista vreo limita la greutatea remorcii sau nu ?!
Si parca mai sunt niste limite referitoare la remorca - cu/fara sistem de franare...
Aici exista limite.  Remorcile pina in 750 kg nu au sistem propriu de frinare. Peste aceasta greutate, remorcile trebuie sa aibe sistem propriu de frinare (hidraulic sau pneumatic).
« Ultima Modificare: 07.Ian.2015, 11:50:30 a.m. de Laurentiu »
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline totto

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 23
Re: Vreau Grand Vitara
« Răspuns #13 : 07.Ian.2015, 02:17:26 p.m. »
Apropo de sistem de franare! Peridocul are sist de franare inertiar.. asta e sist de franare? De fapt ma uit in CI a lui si vad ca SARCINA REM CU SIST DE FRANARE este 1350 kg, iar la capitolul FARA SIST DE FRANARE apare zero.
Dupa cum evolueaza discutiile sper sa lamuresc toate aspectele !
 

Offline >pexic<

Re: Vreau Grand Vitara
« Răspuns #14 : 07.Ian.2015, 02:27:29 p.m. »
exista remorci <750Kg MMA care au sistem de franare si exista remorci > 750Kg MMA care nu au sistem de franare.
Limitarile sunt doar in functie de categoria carnetului de conducere si MMA a masini care trage remorca. 
Una e sa pui frana cu o remorca de 1T si fara frana daca e legata la un TIR si alta e sa fie remorca legata la o masina de 1,5T.
Da, sistemul de frana inertial intra la categoria remorci cu farana si este foarte bun, atunci cand nu are defecte.. evident.
Fă din disperarea cea mai profundă, speranţa cea mai invincibilă.
 

Offline totto

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 23
Re: Vreau Grand Vitara
« Răspuns #15 : 07.Ian.2015, 02:47:59 p.m. »
Am avut ocazia sa-l testez, oau, mi-e frica ca e prea bun: abia la o frana brusca a intrat, da in asa hal ca n-am stiut ce s-a intamplat! Prima data am crezul ca m-a lovit unul din spate.
Dar , legat de Cat B , uite ce am gasit eu:CATEGORIA B:

1. autovehiculul a carui masa totala maxima autorizatanu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, în afara conducatorului, nu este mai mare de 8;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;

3. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg, iar masa totala maxima autorizata a remorcii nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator;
Eu m-as incadra la pc 3 !
 

Offline shpeedy

Re: Vreau Grand Vitara
« Răspuns #16 : 07.Ian.2015, 02:54:38 p.m. »
@totto: verifica de cand este textul citat de tine... Cica acu' doi ani de zile s-a schimbat si articolul cu pricina are acum 4,250kg la pctul.3.

Ce ma incurca pe mine in toata aceasta exprimare este rolul/intelesul pctului.2 - daca la pctul.3 tot precizezi masa maxima autorizata de 4,250kg de ce mai lasi referirea la cele 750kg ale remorcii in pctul.2 ?!?!  :-/
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline >pexic<

Re: Vreau Grand Vitara
« Răspuns #17 : 07.Ian.2015, 02:54:47 p.m. »
ideea e : trebuie sa te incadrezi la toate 3 ! e de ajuns sa nu te incadrezi la un singur punct si .."fail"
Fă din disperarea cea mai profundă, speranţa cea mai invincibilă.
 

Offline >pexic<

Re: Vreau Grand Vitara
« Răspuns #18 : 07.Ian.2015, 02:59:05 p.m. »
@totto: verifica de cand este textul citat de tine... Cica acu' doi ani de zile s-a schimbat si articolul cu pricina are acum 4,250kg la pctul.3.

Ce ma incurca pe mine in toata aceasta exprimare este rolul/intelesul pctului.2 - daca la pctul.3 tot precizezi masa maxima autorizata de 4,250kg de ce mai lasi referirea la cele 750kg ale remorcii in pctul.2 ?!?!  :-/

exista (sau vor exista din ce in ce mai multe) si autovehicule mai usoare de 750Kg
Fă din disperarea cea mai profundă, speranţa cea mai invincibilă.
 

Offline totto

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 23
Re: Vreau Grand Vitara
« Răspuns #19 : 07.Ian.2015, 03:10:04 p.m. »
Asa interpretezi tu, ca trebuie sa ma incadrez la toate 3?! Nu e logic: pc 1 zice despre cele 8 locuri, dar daca nu am 8 locuri ?! Nu stiu ce sa zic. Cred ca ce am gasit eu e vechi. Chiar daca luam ceea ce a postat shpeedy, tot ma aflu in situatia 3.