Autor Subiect: Schimbare becuri placuta inmatriculare spate  (Citit de 10213 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline aleksanders

Re: Schimbare becuri placuta inmatriculare spate
« Răspuns #20 : 08.Apr.2017, 07:43:57 p.m. »
fiecare lampa se scoate individual - se introduce o surubelnita la mijlocul lampii si se desface - este metoda clasica de a desface o lampa.
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 

Offline Sezzz

Re: Schimbare becuri placuta inmatriculare spate
« Răspuns #21 : 08.Apr.2017, 07:50:05 p.m. »
Eu cred ca nu prea ai treaba cu masca neagra ci cu capacele "albicioase" ce astupa becurile. Parca se observa un "scat" pe latura mare la fiecare din ele de care banuiesc ca ar trebui tras. Poate o surubelnita lata isi va face treaba daca degetele nu intra in locas.

fiecare lampa se scoate individual - se introduce o surubelnita la mijlocul lampii si se desface - este metoda clasica de a desface o lampa.

Multumesc, o sa incerc maine, la lumina, sper sa nu se crape plasticul incolor/ alb.
  • Suzuki Swift
 

Offline Sezzz

Re: Schimbare becuri placuta inmatriculare spate
« Răspuns #22 : 04.Iul.2017, 08:14:34 p.m. »
Schimbarea lor a fost diferita fata de ce credeam: se scoate masca de la usa de la portbagaj, declipsandu-se, iar apoi, prin interiorul ei (prin spatele usii) se ajunge la becuri. (la reprezentanta Suzuki)
Sagetile albe indica masca care a fost demontata.
  • Suzuki Swift
 

Offline ff_2004_06

Re: Schimbare becuri placuta inmatriculare spate
« Răspuns #23 : 04.Iul.2017, 10:15:20 p.m. »
Mersi de detalii.
Insa nu te baza pe mine ca am sa le schimb curand, e prioritate foarte mica. :) Dar am sa dau detalii dupa ce fac schimbul.
Of, si uite ca am uitat sa postez rezolvarea, scuze.  :pardon:

La revizia de acum 2 ani cred, cei de la service au reusit sa scoata becurile arse prin rotire si le-au inlocuit. Tin minte ca s-a chinuit putin mecanicul deci erau stranse bine de tot.
  • Suzuki Swift Sport 2008 - vandut in 2019
 
The following users thanked this post: Don Napoleon

Offline KATANY

Re: Schimbare becuri placuta inmatriculare spate
« Răspuns #24 : 03.Aug.2017, 02:57:27 p.m. »
Salut Sezzz, vezi ca ce au facut domnii la reprezenta , nu au facut decat sa-ti arate calea cea mai complicata ! Cea mai simpla metoda de a le schimba este sa scoti suruburile de la masca neagra unde ai  butoanele de deschidere portbagaj . Apoi partea neagra ramane prinsa in cleme de tip bradut . Bagi o surubelnita dreapta si o declipsezi si ajungi imediat la ele. In plus veai avea surpriza sa descoperi un loc special creat de fabricant pentru o camera de marsarier !
  • SUZUKI SWIFT 1.2 GS 2012
 

Offline Sezzz

Re: Schimbare becuri placuta inmatriculare spate
« Răspuns #25 : 16.Nov.2017, 09:21:23 p.m. »
Multumesc, o sa incerc, mai ales ca s-a ars iarasi un bec, din partea stanga, de la nr.
  • Suzuki Swift
 

Offline MOTANUL

Re: Schimbare becuri placuta inmatriculare spate
« Răspuns #26 : 24.Oct.2018, 04:47:54 p.m. »
Au gasit si la mine un bec de numar ars. Fara sa fi citit topicul mi-am dat seama ca trebuie rotit. Cu mana goala nicio sansa.
O sa incerc cu ceva ajutor (patent eventual). Ca sa am pozitie mai buna sa ajung acolo - cat de simplu se scoate capacul de plastic?? Doar trag de el in afara si atat?

Multumesc
Eu am Sx4 4x4 1.6 benzina 2011
Suzuki SX4 2011 4x4 GS, Hyundai I30 2017
Porsche clasic 924 fabr 1980
Ex- Seat Leon, BMW 320D, VW Bora, VW Golf IV, Renault 16, etc...
 

Offline bekxy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1327
  • Thanked: 377 times
  • Gen: Bărbat
  • SX4 S-Cross '16 Spirit 1.4 4WD 6MT
    • Bucuresti
Re: Schimbare becuri placuta inmatriculare spate
« Răspuns #27 : 24.Oct.2018, 07:11:53 p.m. »
Îl rotești în sens invers orar și, imediat ce se va elibera, vei ști ce e de făcut. Se poate cu mâna.  :-j
  • Suzuki SX4 S-Cross 2016 Spirit 1.4 Boosterjet 4WD 6MT
 
The following users thanked this post: gabineg

Offline cristidav

Re: Schimbare becuri placuta inmatriculare spate
« Răspuns #28 : 24.Oct.2018, 09:55:03 p.m. »
Recent le-am schimbat si eu. E cum spune bekxy. Nu folosi patent, baga mana goala. Invarte cu putere. Daca eprima oara cand le schimbi, protechia e sudata de praf si timp. Apoi iese de acolo doar intr-o singura pozitie, mi-a luat si mie pana sa imi dau seama cum sa sucesc capacul ca sa lasa de acolo...
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 
The following users thanked this post: gabineg

Offline MOTANUL

Re: Schimbare becuri placuta inmatriculare spate
« Răspuns #29 : 26.Oct.2018, 12:18:15 p.m. »
Am incercat cu mana si nu am putut sa rotesc. Am luat o surubelnita si am batut usor de tot intr-o aripioara din aia si s-a rotit instant. (am batut cu podul palmei nu cu ciocan sau altceva).
Am curatat un pic de praf clopotul de plastic si am pus alt bec. Nu stiu daca are mai multi W (5W) ar trebui sa aiba - fiind mai curat lumineaza mai puternic.
Suzuki SX4 2011 4x4 GS, Hyundai I30 2017
Porsche clasic 924 fabr 1980
Ex- Seat Leon, BMW 320D, VW Bora, VW Golf IV, Renault 16, etc...
 
The following users thanked this post: gabineg, Don Napoleon