Autor Subiect: Schimbare becuri placuta inmatriculare spate  (Citit de 10351 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Don Napoleon

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 438
  • Thanked: 135 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki Swift Sport 2007 aka Red FURY
    • Bucuresti
Re: Schimbare becuri placuta inmatriculare spate
« Răspuns #10 : 04.Dec.2014, 09:10:24 p.m. »
Salut,

Laurentiu iti multumesc pentru ambele raspunsuri, primul in care ai spus cum sa schimba (a durat mai putin de 4 min) si raspunsul despre becul de la spoiler.

Mersi

Offline ff_2004_06

Re: Schimbare becuri placuta inmatriculare spate
« Răspuns #11 : 11.Dec.2014, 01:17:13 a.m. »
Am avut o tentativa sa schimb becurile de la placuta spate impreuna cu un domn amabil de la un magazin de piese auto, dar oricat am invartit si tras de suportii respectivi, nu au vrut sa se miste. Probabil voi astepta pana la revizia de la vara.  :(
  • Suzuki Swift Sport 2008 - vandut in 2019
 

Offline Laurentiu

Re: Schimbare becuri placuta inmatriculare spate
« Răspuns #12 : 23.Ian.2015, 10:37:05 p.m. »
...oricat am invartit si tras de suportii respectivi, nu au vrut sa se miste.
Nu se actioneaza asupra nici unui suport ci doar asupra "clopotului" de plastic (cel cu gaura) ce protejeaza becul.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline Mako

Re: Schimbare becuri placuta inmatriculare spate
« Răspuns #13 : 24.Ian.2015, 10:36:57 a.m. »
Se deschide "usa" din spate in sus pt o vizibilitate mai buna si deasupra numarului in stanga si dreapta locasului de care apuci sa ridici usa sunt doi bulbi din plastic de marimea...unei nuci.Acei bulbi se rotesc in stanga efectiv, daca nu au mai fost desfacuti deloc sunt foarte tare stransi din fabrica, incercati cu un patent cu "craci" subtiri care pot intra acolo lejer si rotiti in sensul invers acelor de ceas.Pe bulbi exista doua liniute in exterior exact pt a propti patentul sau degetul si a-l desface mai usor.E simplu insa prima data e chinuitor fiind tare stransi...Cand se monteaza la loc au un "cant" unde intra si se roteste usor pt prindere.
Becurile sunt fara fasung, la fel ca cele din plafoniera in fata si daca nu ma insel la fel ca si cele de pozitie insa putin mai scurte...nu luati becuri inalte sa le puneti in spate la numar pt ca nu mai intra cei doi bulbi sa ii acopere...eu mi-am luat niste becuri cu leduri,smduri si sunt mai inalte si nu am mai putut pune bulbii...nu e rau dar intra apa si mizerie si se murdaresc fara bulbi,clopote,nuci,etc :)
« Ultima Modificare: 24.Ian.2015, 10:41:29 a.m. de mako »
 
The following users thanked this post: gabineg

Offline Laurentiu

Re: Schimbare becuri placuta inmatriculare spate
« Răspuns #14 : 25.Ian.2015, 09:33:36 a.m. »
...incercati cu un patent cu "craci" subtiri ...
.......... sau cu un ac, sirma, virf de sula etc mai solid care sa intre in gaura din bulbul de plastic ce asigura aerisirea.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline ff_2004_06

Re: Schimbare becuri placuta inmatriculare spate
« Răspuns #15 : 25.Ian.2015, 07:09:12 p.m. »
Multumesc pentru detalii. Intr-adevar, am tras de ele insistent dar n-am reusit sa le clintim. Mai fac o incercare mai spre primavara.
  • Suzuki Swift Sport 2008 - vandut in 2019
 

Offline Laurentiu

Re: Schimbare becuri placuta inmatriculare spate
« Răspuns #16 : 25.Ian.2015, 07:24:44 p.m. »
.......... sau cu un ac, sirma, virf de sula etc mai solid care sa intre in gaura din bulbul de plastic ce asigura aerisirea.
...... de plastic ce acopera becul.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline Mako

Re: Schimbare becuri placuta inmatriculare spate
« Răspuns #17 : 29.Ian.2015, 04:18:23 p.m. »
Sigur sunt foarte tare stranse, fara dubii...insa nu trebuie tras, trebuie rotit, ca si cum ai desface capacul de la o sticla de cola de 2l...sau apa de 2l...sau bere de 2l  :cheers: mult noroc...ce sa mai zic...
 

Offline Sezzz

Re: Schimbare becuri placuta inmatriculare spate
« Răspuns #18 : 08.Apr.2017, 07:32:31 p.m. »
Si pentru modelul din 2011, cum ar trebui procedat pentru a schimba becurile de la numar?
Sunt doua suruburi ce tin masca neagra de plastic, dar nu se trage, nu culiseaza, nimic, dupa ce sunt desurubate.
Multumesc!

  • Suzuki Swift
 

Offline Laurentiu

Re: Schimbare becuri placuta inmatriculare spate
« Răspuns #19 : 08.Apr.2017, 07:43:52 p.m. »
Eu cred ca nu prea ai treaba cu masca neagra ci cu capacele "albicioase" ce astupa becurile. Parca se observa un "scat" pe latura mare la fiecare din ele de care banuiesc ca ar trebui tras. Poate o surubelnita lata isi va face treaba daca degetele nu intra in locas.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!