Autor Subiect: Upgrade faruri stock  (Citit de 31857 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline cristidav

Re: Upgrade faruri stock
« Răspuns #50 : 21.Sep.2014, 09:19:31 p.m. »
Ma distreaza cele doua tabere:
1. cei care spun ca becurile stock de pe sx4 sunt superbe (hilar... voi ati batut drumuri intortocheata, nesemnalizate, intunecate si proaste ? )
2. cei care sustin upgrade-ul (cu care totusi, s-as fi de acord, tinand cont de cocalarii care-si pimpuiesc masinile de smecheri, fara nicio responsabilitate, orbindu-i pe ceilalti - da, am zis cocalari)

Si cea de-a treia tabara, carora ma alatur si eu, cea a celor care sustin ca cea mai safe / ieftina / etc varianta pe drumurile noastre sunt farurile stock, cu pastrarea unei viteze adecvate.
Asa voi proceda si eu. Ma las pagubas si raman cu farurile stock, reducand viteza si bucurandu-ma ca nu se ard din an in an :)
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 

Online gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14326
  • Thanked: 3355 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Upgrade faruri stock
« Răspuns #51 : 21.Sep.2014, 09:50:01 p.m. »
Si eu sunt din tabara 3, desi ma deranjaza si pe mine cum lumineza noaptea becurile stock. Mi-am luat de la Lidl unele H4 +50 si astept sa se arda unul ca sa le schimb pe amandoua.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline Laurentiu

Re: Upgrade faruri stock
« Răspuns #52 : 21.Sep.2014, 09:53:48 p.m. »
toti agaricii cu lumini
Nu cred ca este un subiect de luare in balon sau bataie de joc. Pt cine nu cunoaste "termenul" de agarici, sa faca bine sa citeasca cine anume a fost Agarici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Horia_Agarici

Si cea de-a treia tabara...cea a celor care sustin ca cea mai safe / ieftina / etc varianta pe drumurile noastre sunt farurile stock, cu pastrarea unei viteze adecvate.
:good: O gindire matura.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline shpeedy

Re: Upgrade faruri stock
« Răspuns #53 : 21.Sep.2014, 10:11:52 p.m. »
Ca o parere personala dupa ce am citit cele cateva pagini scrise peste week-end: ori este o confuzie la mijloc, ori cineva este amator de trolling...

De la inceput, discutia a mers - pana la propunerea lui @coby - pe firul recomandarii unor faruri cu HALOGEN mai bune decat cele cu care masina a venit din fabrica. Iar modelele discutate au fost toate de la branduri de renume, cu certificarile aferente utilizarii pe autoturisme, pe drumurile publice din Romania/Europa. Din ce am observat, pe topic nu s-au prea discutat posibilitatile de montare xenon cu/fara lupa, cu/fara sistem de self-leveling, cu/fara sprituitoare, astfel incat sa fie necesar sa discutam de "faruri after-market".

Referitor la subiectul in cauza, cand o sa fiu nevoit sa schimb becurile la 'jucarii' cred c-o sa iau gama Bosch la rand (Xenon Silver->Plus90->Plus60/50), pana gasesc ceva sa impace si capra (vizibilitatea asigurata), si varza (durata de viata).
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline coby

Re: Upgrade faruri stock
« Răspuns #54 : 22.Sep.2014, 12:47:54 a.m. »
Nu cred ca este un subiect de luare in balon sau bataie de joc. Pt cine nu cunoaste "termenul" de agarici, sa faca bine sa citeasca cine anume a fost Agarici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Horia_Agarici
 

Agarici - http://dexonline.ro/definitie/agarici !


@shpeedy :despre ce propunere e vorba ?

P.S. cineva cu care discut in " contradictoriu " sau " constructiv " m a cadorisit cu 2 " - " uri - MULTUMESC pt grija acordata , dar nu te opri la doar 2 .. :)
« Ultima Modificare: 22.Sep.2014, 12:54:11 a.m. de coby »
auto si moto
 

Offline Laurentiu

Re: Upgrade faruri stock
« Răspuns #55 : 22.Sep.2014, 09:16:43 a.m. »
Agarici - http://dexonline.ro/definitie/agarici !
De pe acelasi link postat de tine:
"Definiții din dicționare neoficiale
Deoarece nu sunt editate de lexicografi, aceste definiții pot conține erori, deci e preferabilă consultarea altor dicționare în paralel"
Asa ca sa nu ne batem joc de eroii tarii.  :w
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline shpeedy

Re: Upgrade faruri stock
« Răspuns #56 : 22.Sep.2014, 09:32:18 a.m. »
@shpeedy :despre ce propunere e vorba ?

P.S. cineva cu care discut in " contradictoriu " sau " constructiv " m a cadorisit cu 2 " - " uri - MULTUMESC pt grija acordata , dar nu te opri la doar 2 .. :)

Ma refeream la respectiva propunere, dar care a fost clarificata ulterior ca fiind ne-conforme din mai multe puncte de vedere  :pardon: . Ce discutie a inceput ulterior am pus-o in seama unei ne-intelegeri sau a unei intentii de trolling... 

Cat despre smite-uri, atata vreme cat nu vin si cu niste argumente sau macar cu vreo referire concreta la ce au fost acordate, poti sa le tratezi linistit cu 'Ignore'. Uita-te, doara, ca 'jucam' in aceeasi 'liga'... :D
« Ultima Modificare: 22.Sep.2014, 09:36:15 a.m. de shpeedy »
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline migabi

Re: Upgrade faruri stock
« Răspuns #57 : 22.Sep.2014, 11:16:04 a.m. »
Eu suspectez ca de vina sunt reflectoarele (prost facute) si ma gandesc serios sa investesc in niste proiectoare cu HID fiindca nu am gasit nimic cu halogen.
SX4 SE m16a awd 2011
 

Offline BXXENL

Re: Upgrade faruri stock
« Răspuns #58 : 22.Sep.2014, 11:29:34 a.m. »
Era cineva cu faruri cu lupe+xenon pe aici, le dadea pe unele stock. Asa bune sunt si alea.

Eu sunt multumit de farurile stock, ba cand am pus nightbreaker mi s-a parut parfum. Pe drumuri virajate nu vezi cu nimic daca nu ai functie de cornering lights, pt ca farurile bat doar drept in fata,si nu pe traiectoria masinii. Pe drum virajat circul cu viteza redusa si cu proiectoarele aprinse, pt ca acestea lumineaza in parti si deci si in curba.

Daca ai faruri auxiliare le poti regla sa bata in X, astfel vei vedea si in viraje, dar evident nu le poti folosi cand sunt si alti participanti la trafic.

  • SX4 1.5
Alex
 

Offline Mako

Re: Upgrade faruri stock
« Răspuns #59 : 16.Ian.2015, 01:21:16 p.m. »
Hello,

Am si eu o nedumerire...cu ce pot schimba becurile factory cu lumina galbena(naspa) sa pot pune tot becuri dar cu lumina alba...hai nu 6000k dar macar 5500k  :D ...exista asa ceva? Sau doar xenon este white 6000k? Am schimbat pana acum cred ca 10becuri philips,bosch,osram, pe cutia lor scrie white sau superwhite dar tot lumina calda emit  :-(( .

Iar acum...ma bate gandul la un kit xenon cu lupa sau fara...depinde insa aceste kituri sunt omologate rar? Nu vreau sa fiu oprit de politie pt asta...ce variante legale exista,stie cineva?