Autor Subiect: amortizoare pentru swift 1.3  (Citit de 18238 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline dexter

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 158
  • Gen: Bărbat
Re: amortizoare pentru swift 1.3
« Răspuns #20 : 23.Apr.2014, 10:30:10 a.m. »
cristidav, eu am avut Swift, facut tot la unguri ca si SX4, dar avea amortizoare Kayaba facute in Japonia. Tinuta de drum ca la masinuta aia... mai rar. Se lipea de sosea. Acum am o Octavia careia i-am pus tot Kayaba cu gaz, pt ca cele originale erau terminate, dar sunt cam tari pentru nivelul de comfort al masinii. Desi sunt facute in Polonia(2 din ele) si Slovacia, celelalte 2, nu am probleme cu ele in 2 ani si 20k Km.

coby, in timp, arcurile se inmoaie si nu mai fac treaba cum trebuie, iti spun din experienta. In functie de varsta masinii se recomanda schimbarea arcurilor. Chiar trebuie sa schimb la Skoda arcurile, sunt asa moi ca amortizoarele par a fi suruburi. Cand ma uitam pe site-ul Kayaba, am vazut recomandarea lor de a schimba si arcurile, dar am considerat-o marketing. Intre timp m-am convins ca nu vorbeau prostii.

Oricum, fiecare dispune cum vrea de banii lui, nu fac decat sa-mi spun parerea.
Cand cumpar un obiect,intai il repar, apoi il folosesc
 

Offline coby

Re: amortizoare pentru swift 1.3
« Răspuns #21 : 23.Apr.2014, 11:03:36 a.m. »
Stiu ca arcurile "obosesc" dar nu la 80.000 km .
auto si moto
 

Offline BXXENL

Re: amortizoare pentru swift 1.3
« Răspuns #22 : 23.Apr.2014, 11:14:29 a.m. »
Eh, normal. E ca la anvelope, cand recomanda sa le schimbi la 3 ani...trebuie sa vanda si ei ceva.
  • SX4 1.5
Alex
 

Offline varu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
  • Gen: Bărbat
Re: amortizoare pentru swift 1.3
« Răspuns #23 : 23.Apr.2014, 03:40:38 p.m. »
Masina are aproximativ ~44.000 de km (doar 10.000 facuti de mine) si nu stiu de ce au cedat asa repede amortizoale. La fosta masina, Astra H le-am schimbat la 95.000 mii. O sa schimb doar amortizoare de data asta, daca vad ca nu e ok, schimb si arcurile.
Suzuki Swift 1.3 Special Edition 2010
 

Offline coby

Re: amortizoare pentru swift 1.3
« Răspuns #24 : 23.Apr.2014, 08:24:07 p.m. »
Masina are aproximativ ~44.000 de km (doar 10.000 facuti de mine) si nu stiu de ce au cedat asa repede amortizoale. La fosta masina, Astra H le-am schimbat la 95.000 mii. O sa schimb doar amortizoare de data asta, daca vad ca nu e ok, schimb si arcurile.

Vei pune pe gaz sau pe ulei ?
auto si moto
 

Offline rexkrokiDAU

Re: amortizoare pentru swift 1.3
« Răspuns #25 : 23.Apr.2014, 08:36:05 p.m. »
il rog pe @ rexkrokiDAU sa ne spuna la nr lui de km cate " randuri " de arcuri de suspensie a inlocuit ?

Pana acum nu am schimbat nici un arc. Amortizoarele le-am schimbat de doua ori, pe toate patru.
Cu siguranta ca arcurile nu mai sunt la parametrii initiali, dar cum in majoritatea timpului am fost maxim doua persoane in masina nu am remarcat sa se lase de cur sau sa dea semne de instabilitate la rulare.  :dknw:

Offline varu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
  • Gen: Bărbat
Re: amortizoare pentru swift 1.3
« Răspuns #26 : 23.Apr.2014, 09:10:44 p.m. »
Vei pune pe gaz sau pe ulei ?
Pun pe gaz, din cate am vazut cele de la kyb sunt doar pe gaz. Din cate am inteles sunt mai rigide un pic decat cele pe ulei, ceea ce imi convine.
Suzuki Swift 1.3 Special Edition 2010
 

Offline coby

Re: amortizoare pentru swift 1.3
« Răspuns #27 : 24.Apr.2014, 12:34:21 a.m. »
Pe gaz :iti doresc sa ai parte doar de drumuri fara gropi :)
auto si moto
 

Offline BXXENL

Re: amortizoare pentru swift 1.3
« Răspuns #28 : 24.Apr.2014, 08:59:29 a.m. »
Toate sunt acum pe ulei+gaz (cel putin pt masinile noastre suzuki), ce crezi ca ne curge din ele. Gazul are rolul de a impiedica uleiul sa spumeze. Cele clasice nu aveau SI gaz in ele, uleiul spuma si scadea eficienta amortizoarelor, parcai, se linisteau, isi reveneau, si tot asa la fiecare drum, aveai la inceput amortizoare tari si pana la destinatie erau mai moi.
  • SX4 1.5
Alex
 

Offline coby

Re: amortizoare pentru swift 1.3
« Răspuns #29 : 24.Apr.2014, 09:43:01 a.m. »
telescoapele duale gaz+ulei au un scor de bolunzesti - NU cred ca din fabrica , suzi vine echipata cu model din astea (  daca au cautat sa reduca pretul de achizitie cat mai mic din cauza concurentei ) si , da , sunt cele mai bune - daca ai banuti

din ce stiu eu , daca ti echipezi masina cu telescoape pe gaz e bine sa mergi cu ea mai incarcata daca vrei comfort - altfel vei simti fiecare pietricica de pe drum ( adevarat e ca sta mai bine pe sosea, curbe etc ) dar daca folosesti masina mai mult urban si nu duci pasageri 2-3 , ideal e sa ai echipata masina cu telescoape pe ulei - parerea mea of course
« Ultima Modificare: 24.Apr.2014, 09:52:10 a.m. de coby »
auto si moto