Autor Subiect: Reconditionez casete si pompe directie orice model  (Citit de 17294 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline papi_grasu

Re: Reconditionez casete si pompe directie orice model
« Răspuns #20 : 02.Iul.2014, 09:20:04 a.m. »
Da domnule Virgil caseta este a dumneavoastra.
Pentru a raspunde la primul punct ale intrebarilor colegului @NicNic va rog sa va dati cu parearea dupa ce caseta se monteaza pe masina fie ca e buna sau rea :fluier:
Aceasta nu este prima de genul si cu siguranta nici ultima care trece pe la mine iar garantia este de doi ani.
Eu urmaresc de mult theard-urile despre casetele cu probleme si vad foarte multe presupuneri total gresite despre fabricatie sau mai stiu eu ce.In aceste casete exista foarte mult plastic inclusiv rulmenti cu camasa interioara de plastic.La alte modele gen VW,MERCEDES,VOLVO,BMW sunt la fel asa ca...... :-O
Ideea e ca dupa rectificare eu fac o mica modificare care lasa loc de reglaj pentru renumitul tachet(calaret) si asta i creste viata acestor casete.
Reconditionez casete si pompe directie orice model
0742287940
 

Offline Laurentiu

Re: Reconditionez casete si pompe directie orice model
« Răspuns #21 : 02.Iul.2014, 09:31:56 a.m. »
...cateva poze facute pe fuga din timpul reconditionarii unei casete de directie de SUZUKI SX4.


O intrebare: aceasta e renumita bucsa ce creaza probleme ?
« Ultima Modificare: 02.Iul.2014, 09:34:24 a.m. de Laurentiu »
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline shpeedy

Re: Reconditionez casete si pompe directie orice model
« Răspuns #22 : 02.Iul.2014, 09:47:46 a.m. »
La alte modele gen VW,MERCEDES,VOLVO,BMW sunt la fel asa ca...... :-O

Deci pana la urma, in multe cazuri, platesti doar sigla de pe capota/hayon...  :-))
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline papi_grasu

Re: Reconditionez casete si pompe directie orice model
« Răspuns #23 : 02.Iul.2014, 10:10:34 a.m. »
Astazi e sarbatoare si eu nu lucrez asa ca am timp sa stau la discutii cu voi :prty:
Da @ Laurentiu acea bucsa este in partea dreapta a casetei si de la ea vin unele probleme.Mai sunt si alte probleme gen apa in caseta, senzor inductiv defect sau partial intrerupt,carbuni uzati anormal,tachet blocat si lista poate continua...de ce credeti ca nu se apuca multa lume de aceasta treaba...... :inteligent:
Si ca sa i raspund si lui shpeedy o fac cu un exemplu.
Ieri m-am chinuit cateva ore bune cu o pompa de servo electrica de la un LOGAN din 2009.A intrat apa in ea si a ars motorasul (este motoras step by step) si binenteles a prajit si placuta cu procesorul.Am incercat eu cateva lipituri dar nu am reusit.O pompa noua costa 1800 lei deci WTF masina e totusi model mai nou...
Reconditionez casete si pompe directie orice model
0742287940
 

Offline miocrl

Re: Reconditionez casete si pompe directie orice model
« Răspuns #24 : 29.Iul.2014, 12:50:24 p.m. »
il asteptam pe virgil buzias cu feedback

Offline papi_grasu

Reconditionez casete si pompe directie orice model
0742287940
 

Offline papi_grasu

Re: Reconditionez casete si pompe directie orice model
« Răspuns #26 : 08.Oct.2014, 06:37:58 p.m. »
Valabil.
Reconditionez casete si pompe directie orice model
0742287940
 

Offline Mihailos

Re: Reconditionez casete si pompe directie orice model
« Răspuns #27 : 22.Oct.2014, 02:24:22 p.m. »
Unde va pot gasi in Vatra Dornei? La ce service?
 

Offline papi_grasu

Re: Reconditionez casete si pompe directie orice model
« Răspuns #28 : 22.Oct.2014, 06:15:48 p.m. »
Cred ca ati trecut azi pe la noi  ;)
Reconditionez casete si pompe directie orice model
0742287940
 

Offline sxtelu

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1590
  • Thanked: 41 times
  • Gen: Bărbat
    • În vecinătatea casei memoriale Nicolae Iorga
Re: Reconditionez casete si pompe directie orice model
« Răspuns #29 : 15.Nov.2014, 07:59:28 p.m. »
Bună ! Întreb aici deoarece sigur sunt interesați și alți colegi:

- în cazul unei programări telefonice și a deplasării clientului la Vatra Dornei, caseta de SX4 poate fi  reparată / recondiționată în aceeași zi ? Presupunem prezentarea la service la orele 10.00 a.m.
- prețul lucrării la SX4 e același ca la Ignis? Știu că servodirecția e electrică și ai specificat un preț dar din câte știu la Ignis e tot o casetă electrică.
Pentru modelul IGNIS reconditionatul este de 420 lei si transport (curierat 80 lei tur+ retur) cu garantie 2 ani pentru autoturism si 1 an pentru taxi.In caseta se inlocuiesc rulmentii,bucsele,se curata si se rectifica axul cremalier se greseaza cu vaselina speciala.Rulmentii sunt skf explorer si acestia cu cote speciale care nu se gasesc la indemana oricui in comert.Aceasta caseta nu contine decat un singur siemering care este pe post de capac.

- aveți în stoc componentele ce se înlocuiesc la SX 4 ori există riscul reținerii autotigăii în service până sosesc piesele?

Weekend plăcut !
"Este mai uşor să înşeli oamenii decât să-i convingi că au fost înşelaţi."

Mark Twain