Autor Subiect: Cum sa scapi de sunetul enervant de la suportul de la numarul de inmatriculare  (Citit de 33169 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline rexkrokiDAU

Pai atunci ma las și eu păgubaș, ți-am mai spus ca mașina mea a făcut mai mulți km în România decât a ta în total, pe tot felul de drumuri. Parca nu vorbesc românește. :D

Online cristidav

Bine, no, imi retrag cuvintele :)

Am verificat in seara asta, zgomotul e exclusiv de la lovirea suportului de haion (la masina mea cel putin). Placuta sta fixa in suport.

Ma bate gandul sa bag cateva picaturi de silocon, sa vedem ce-a fi :)

Nu de alta, dar, daca inchizi haionul tinand de placuta sa nu joace, pana la capatul cursei, se inchide frumos, placut la auz :)
« Ultima Modificare: 31.Oct.2014, 10:53:52 p.m. de cristidav »
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 

Offline hugbear

Zicea un coleg mai devreme ca zgomotul e de la jocul placutei in suport, nu de la izbirea de haion.
Nu. Intreg numarul, cu tot cu rama, vibreaza si se loveste de tabla. Chiar daca nu loveste in tabla, prinderea de haion e rigida, deci vibratiile sunt amplificate de caroserie. Poate ca vibreaza si numarul in suport, dar nesemnificativ. Spilul nu e sa lipesti suportul de haion, ci sa-i pui distantiere de cauciuc, sa tina numarul tensionat. Ideal e sa pui "tampoane" si pe suruburi (intre numar si tabla) si pe latura libera (prinse cu scotch dublu-adeziv atat de haion cat si de suportul numarului).
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 

Offline NicNic

La mine nu s-a dezlipit și nici zgomot nu mai făcea.

La mine s-a dezlipit...  :-/
Si am folosit banda dublu adeziva 3M! Cea mai tare din parcare! :(
Probabil ca aplicata romaneste nu are aceeasi eficienta  :D...

Mi-am mai facut ceva ganduri, calcule si proiecte despre cum sa rezolv aceasta chestiune, dar timpul le rezolva pe toate, oricum... Adica le ingroapa!
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Online cristidav

Hugbear, ai zis cam ce-a zis si Rex, distantiere de cauciuc care sa tina tensionat numarul. La asta m-am gandit si eu cand am verificat acum seara. DAR, tinandul tensionat, nu are tendinta si plasticul ala sa se rupa ? (plasticul in zona surubului, din cauza tensionarii)
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 

Offline NicNic

Nu. Intreg numarul, cu tot cu rama, vibreaza si se loveste de tabla. Chiar daca nu loveste in tabla, prinderea de haion e rigida, deci vibratiile sunt amplificate de caroserie. Poate ca vibreaza si numarul in suport, dar nesemnificativ. Spilul nu e sa lipesti suportul de haion, ci sa-i pui distantiere de cauciuc, sa tina numarul tensionat. Ideal e sa pui "tampoane" si pe suruburi (intre numar si tabla) si pe latura libera (prinse cu scotch dublu-adeziv atat de haion cat si de suportul numarului).

Asa am abordat si eu problema!
Numai ca materialele sau, cel mai probabil, punerea in opera au fost putin cam nepotrivite.
Am renuntat, din comoditate. Dar cred ca daca era un factor de stres suficient de puternic, as fi pus doua conexpanduri! (exagerand, evident..)
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline NicNic

Hugbear, ai zis cam ce-a zis si Rex, distantiere de cauciuc care sa tina tensionat numarul. La asta m-am gandit si eu cand am verificat acum seara. DAR, tinandul tensionat, nu are tendinta si plasticul ala sa se rupa ? (plasticul in zona surubului, din cauza tensionarii)

Nu se rupe asa de usor. Iar daca il mai si prinzi cu banda adeziva, sigur nu se mai rupe.
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline hugbear

tinandul tensionat, nu are tendinta si plasticul ala sa se rupa ? (plasticul in zona surubului, din cauza tensionarii)

Pai il tensionezi si tu la bunul simt... Il simti "la deget" cand e pregatit sa nu mai dardaie.  Alternativ, poti incerca sa "captusesti" spatele suportului cu purfix, cum sugerase rex.
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 

Offline Laurentiu

M-am lovit si eu de problema asta si i-am facut numarului, cu tot cu rama, tot felul de adaptari insa pina nu am stabilizat (fixat) numarul (tabla) in rama, nu am scapat de zgomot in cazul inchiderii haionului.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Online cristidav

Io am spus sincer, mai sus, ca tabla mi se pare ca sta cat se poate de fixa in suport :)
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )