Autor Subiect: Sfaturi despre locuri de vizitat  (Citit de 1971 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline cobra20

Sfaturi despre locuri de vizitat
« : 14.Aug.2012, 07:01:01 p.m. »
Pe sfarsitul lui octombrie planific un drum catre Hunedoara, mai precis la castelul corvinilor. Intrebarea mea este, ce merita vizitat de pe traseu si ce traseu sa aleg? Ceva cazare buna in hunedoara sau unde imi recomandati? Pe ce varianta sa vin inapoi catra Zalau, ca nu vreau pe aceiasi drum.
Something, somewhere went terribly wrong.

R.I.P. SJ 88 TAS Suzuki Ignis Daily driver: SJ 88 TSA Ford Focus mkII       Tel.:0749.405.130
 

Offline Swithin

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 256
  • Gen: Bărbat
Re: Sfaturi despre locuri de vizitat
« Răspuns #1 : 14.Aug.2012, 11:21:09 p.m. »

Acum 3 ani am stat in Hunedoara la http://www.viaromania.eu/cazare.cfm/6697-poze-pensiunea-stadion-hunedoara.html. Singura obiectie (dar importanta) e ca nu aveau plase de tantari, deci trebuie sa ai tenacitate de vanator cu perna.
Grow up.
 

Offline cobra20

Re: Sfaturi despre locuri de vizitat
« Răspuns #2 : 16.Aug.2012, 09:47:10 a.m. »
Sper ca la sfarsitul lui octombrie sa nu mai fie nici una :)) oricum stie cineva o varianta de intoarcere in ce directie  merita sa ma intorc, ca nu as vrea pe acelasi drum.
Something, somewhere went terribly wrong.

R.I.P. SJ 88 TAS Suzuki Ignis Daily driver: SJ 88 TSA Ford Focus mkII       Tel.:0749.405.130
 

Offline bogdanb

Re: Sfaturi despre locuri de vizitat
« Răspuns #3 : 17.Aug.2012, 04:40:34 p.m. »
Depinde ce vrei sa vezi si cat de mult vrei sa ocolesti.
Iata un exemplu de traseu (ignora numele drumurilor, si retine doar localitatile)

SX4 4x4 1.6GS aka Suzie Q :)
 

Offline cobra20

Re: Sfaturi despre locuri de vizitat
« Răspuns #4 : 30.Aug.2012, 11:07:21 a.m. »
M-am uitat la oferta de la Hotel Stadion, ca loc este bun, singurul lucru e pretul., 120 lei pe noapte? cam mare. Stie cineva alte variante in apropiere orasului hunedoara?
Something, somewhere went terribly wrong.

R.I.P. SJ 88 TAS Suzuki Ignis Daily driver: SJ 88 TSA Ford Focus mkII       Tel.:0749.405.130
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14344
  • Thanked: 3373 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Sfaturi despre locuri de vizitat
« Răspuns #5 : 28.Mar.2019, 10:28:39 p.m. »
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: toma, jante.otel, gelum

Offline Fujitsu

Re: Sfaturi despre locuri de vizitat
« Răspuns #6 : 06.Aug.2019, 10:15:12 p.m. »
Cazanele Dunării sau Clisura Dunării:
Orșova - Oravița prin Moldova Nouă
Puncte de atracție: zona Mraconia cu sculptura în stâncă nefinalizata Decebal; de aici se fac excursii cu barca sau salupa pe Dunăre și se vizitează 2 peșteri pe malul românesc.
Posibilități de cazare multiple - pensiuni.
Alte obiective: morile pe apa cu ax vertical, cetatea Drencova, cetatea Golubat (Serbia), cascada Bigăr (din Oravița spre Anina apoi derivație la dreapta).
Drumul pe malul Dunării este în stare buna.
  • my ex: SX4 S-Cross 1.4 AT, actual: ID 4
 

Offline FritzVonSpritz

Re: Sfaturi despre locuri de vizitat
« Răspuns #7 : 06.Aug.2019, 10:29:00 p.m. »
Cazanele Dunării sau Clisura Dunării:
Orșova - Oravița prin Moldova Nouă
Puncte de atracție: zona Mraconia cu sculptura în stâncă nefinalizata Decebal; de aici se fac excursii cu barca sau salupa pe Dunăre și se vizitează 2 peșteri pe malul românesc.
Posibilități de cazare multiple - pensiuni.
Alte obiective: morile pe apa cu ax vertical, cetatea Drencova, cetatea Golubat (Serbia), cascada Bigăr (din Oravița spre Anina apoi derivație la dreapta).
Drumul pe malul Dunării este în stare buna.

O mica observatie.....E de mers doar vara, pentru ca pensiunile  sunt inchise in rest,......am fost in Martie la Cazane si de-a lungul malului Dunarii si nu am gasit nicaieri sa mancam, toate pensiunile, restaurantele inchise. Am intrebat un satean de acolo unde putem manca, a spus ca pana la vara totul e inchis, asa ca ne-a recomandat sa ne intoarcem la Orsova sau la Drobeta.
  • Suzuki Ignis GL 2018, Ex-Nissan Micra Hatchback 2005
Daca ai o masina, te bucuri de 2 ori: cand o cumperi si cand o vinzi....
 

Offline shpeedy

Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X