Autor Subiect: Anvelope SX4  (Citit de 18784 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline boga81

Re: Anvelope SX4
« Răspuns #30 : 24.Sep.2017, 09:23:01 a.m. »
Eu am avut cu indice H sau V. T nu am luat niciodata. Spre exemplu cu Suzuka am prins 200 pe bord, 190 gps, iar T inseamna 190kmh mers timp de 10 min. La acest test unii producatori nu au trecut, anvelopa explodand inainte de trecerea celor 10 minute. Evident, nu producatorii consacrati, ci low cost. E mai bine sa stii ca ai o anvelopa pe care sa te poti baza. Spre exemplu eu voi lua anvelope cu indice de greutate mai mare, chiar daca sunt mai grele, pentru ca rezista mai bine in off-road (am avut un bf goodrich de iarna care mi s-a taiat prea usor pe flanc).
Oricum, la 205/60/16 nu cred ca gasesti anvelope premium cu indice T, ci minim H.
Mergi pe cele consacrate si esti ok. Eu sunt fan Conti si GoodYear. Urmatoarele anvelope, tot de SUV pe 215 vor fi, Conti CrossContact LX2. Daca vrei iti fac o poza cu testul auto-bild de anul trecut

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk

  • Duster 1.5 Blue dCi 4x4 SL Orange, chill as f*ck / ex SX4 1.6 4x4 Navi a.k.a. Suzuka - MAD Springs Lift-Kit, K&N Filter, powered by obdtunig: Life begins at 4.000 rpm
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14326
  • Thanked: 3354 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Anvelope SX4
« Răspuns #31 : 24.Sep.2017, 09:48:25 a.m. »
Jantele mele de iarnă sunt 195/65/15. Aici gasesc cu T. Dar am decis să iau H, chiar dacă nu voi depăși niciodată 160 km/h. Si evident, din clasa premium: Continental, Michelin, Pirelli sau Dunlop. Mai nou, citind si celelalte topicuri, imi fac cu ochiul si cele Nokian. ;-)
« Ultima Modificare: 24.Sep.2017, 08:23:13 p.m. de gabineg »
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14326
  • Thanked: 3354 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Anvelope SX4
« Răspuns #32 : 25.Sep.2017, 02:37:11 p.m. »
Mai mult ca sigur că sunt T.  :)

Am coborat in beci si am constatat ce a prezis @rexkrokiDAU : anvelopele vandute de dealer au fost 91T.  :D
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline NicNic

Re: Anvelope SX4
« Răspuns #33 : 25.Sep.2017, 03:26:22 p.m. »
Citat
[...] sa vad ca indice de viteza au anvelopele de iarna vandute de dealer acum 8 ani.  :-?

Anvelopele de iarna vandute acum 8 ani de dealerul din Giulesti au fost Pirelli cu indice 91T (au fost cu tot cu jante la pret de 1900 RON/set).
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14326
  • Thanked: 3354 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Anvelope SX4
« Răspuns #34 : 25.Sep.2017, 03:41:25 p.m. »
Acelea sunt... >:D<
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline boga81

Re: Anvelope SX4
« Răspuns #35 : 29.Sep.2017, 11:34:43 a.m. »
A aparut testul ams de anul asta

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk

  • Duster 1.5 Blue dCi 4x4 SL Orange, chill as f*ck / ex SX4 1.6 4x4 Navi a.k.a. Suzuka - MAD Springs Lift-Kit, K&N Filter, powered by obdtunig: Life begins at 4.000 rpm
 

Offline hugbear

Re: Anvelope SX4
« Răspuns #36 : 29.Sep.2017, 04:43:35 p.m. »
Bridgestone Turanza 2008 (echipare standard) = 92H
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 

Offline NicNic

Re: Anvelope SX4
« Răspuns #37 : 29.Sep.2017, 05:39:04 p.m. »
Continental ContiPremiumContact cu indice 92H - echipare de fabrica la SUVI, in 2012.

Anvelope de iarna am cumparat Michelin Alpin A4 cu indice 91H.

Dupa 5 ani de utilizare, am observat ca Michelin-urile au fost mai bune in primii 4 ani (chiar mult mai placute: fara zgomot de rulare, mai economice, etc.), dar acum Continental-urile par sa se fi pastrat mai bine, chiar daca au un procent de utilizare cam de 55%, din total km facuti cu SUVI, vs. 45% la cele de iarna.

PS.: Am condus multi kilometri un alt SX4 ce avea anvelope Bridgestone Turanza 2009. Mi s-au parut mai placute decat Continental, cand erau noi.
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline cristidav

Re: Anvelope SX4
« Răspuns #38 : 02.Oct.2017, 10:00:47 p.m. »
La fel ca @NicNic pe vara, echipare standard cu Conti.
Dupa parerea mea, total contrara fata de cea a colegului, au o durabilitate prastie. Sta bine masina pe drum, tractiunea e ok, insa s-a forjat urat in doar 58k in bord (din care vreo 25k facuti iarna as estima). Exfolieri, crapaturi si chiar bucati cazute. Dupa a sasea vara trecuta, anul viitor trebuie sa le schimb, nu mai pot risca cu ele la viteze peste 100 si cu carosabil ud. Anul trecut deja erau exfolieri urate pe ele... Poate sunt de vina si numeroasele drumuri pietruite batute de mine cu ele, dar totusi... Ma asteptam la mai mult. Trec pe Bridgestone Turanza la vara din 3 motive: recomandarea colegilor de forum, vreo 200 lei mai ieftin setul decat Continentalurile si profilul care, dupa o forjare de 4-5 ani, prezinta caneluri inca eficiente (la Conti, cand mai am 3-4 mm grosime, ma cam tem de acvaplanare din lipsa de caneluri sau marimea lor groaznic de redusa).

Pe iarna am Barum Polaris 3, 92H, de care deocamdata sunt multumit. Om vedea cand incep sa se exfolieze  :baston:
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 

Offline cristidav

Re: Anvelope SX4
« Răspuns #39 : 04.Oct.2017, 09:41:56 a.m. »
Interesant... De ce peste tot unde citesc (tyrereviw.co.uk si alte siteuri), Bridgestone Turanza ER300 e facut de cacao, cum ca manevrabilitatea pe ud e groaznica si se rod enorm de repede ? Pe cand despre Continental vad preponderent de bine.
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )