Autor Subiect: Suzuki SX4 DA sau NU?  (Citit de 34189 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline bogogica

Re: Suzuki SX4 DA sau NU?
« Răspuns #20 : 27.Mai.2012, 07:21:43 p.m. »
Adica iti trebuiesc distantiere/inele de centrare, ca toata greutatea sa nu se lase in prezoane. La tine, avandu-le deja, o sa merite cautarea/confectionarea dar pentru un consumator normal nu este ceva de luat in calcul.
 

Offline lucianer

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8024
  • Thanked: 252 times
  • Gen: Bărbat
  • Daihatsu Terios, 1.5 16V 105 CP Benzinar/GPL
Re: Suzuki SX4 DA sau NU?
« Răspuns #21 : 27.Mai.2012, 07:42:47 p.m. »
Comparatia cu Loganul nu a fost decat pur functionala, se referea la categoriile/sectoarele de drum pe carele poti strabate cu masinile, nici decum la dotari, aspect sau performantele declarate de fabricant.
Unghiurile de atac/degajare si garda la sol nu le deosebeste cu mult, ba chiar le apropie pe aceste 2 masini.
Ma bucur ca un fost posesor de Tiguan trece fara regrete la SX, cu toate ca eu unu nu imi pot imagina o comparatie in care sa iasa castigator SX-ul
Tin sa te contrazic putin.Ok, la dotari nu are cum sa fie Sandero Stepway la acelasi nivel cu SX insa, aceea garda la sol de 4x4(cum ii spui tu) este mai mica cu un cm fata de Dacie( 16,5cm SX4 2WD si 17,5cm Dacia Sandero Stepway ) .
Chiar sunt doua masini din aceeasi clasa , nu vad o comparatie cu Tiguan  :-? ...


 :D
« Ultima Modificare: 27.Mai.2012, 07:49:06 p.m. de lucianer »
Go Terios!!!:)
 

Offline MMM

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 49
  • Gen: Bărbat
Re: Suzuki SX4 DA sau NU?
« Răspuns #22 : 27.Mai.2012, 08:25:51 p.m. »
Mie Sandero Stepway mi se pare o gluma proasta;dovada ar fi si numarul redus de masini prezente pe strazi. Eu am mers cu Sandero normal si masina asta lasa foarte mult de dorit la stabilitate. Imi inchipui cum se comporta ridicata cu alti cativa cm....Stepway este ceva care nu este nimic! Tot ce vad acolo este un Logan sarit la pret, ca si Sandero normal!
Pentru mine Dacia este asa: Logan si Logan pick-up sunt OK!  Sandero/Duster/Lodgy never ever...

Civilizatia incepe cu noi insine!
 

Offline lucianer

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8024
  • Thanked: 252 times
  • Gen: Bărbat
  • Daihatsu Terios, 1.5 16V 105 CP Benzinar/GPL
Re: Suzuki SX4 DA sau NU?
« Răspuns #23 : 27.Mai.2012, 08:57:03 p.m. »
Nu aceeasi impresie o au si cei din Europa , acolo vanzarile sunt mult mai mari decat in Romanica.Este in principiu o masina care se adreseaza ceor tineri.Aceeasi parere o am si eu in privinta acelor masini 4x4 care sunt scoase si in varianta 4x2...nu vad rostul  lor,sorry.

Ma intreb ce ar fi fost un "mic " Stepway 4x4? :)
Go Terios!!!:)
 

Offline adrian_r5

Re: Suzuki SX4 DA sau NU?
« Răspuns #24 : 27.Mai.2012, 09:46:28 p.m. »
dovada ar fi si numarul redus de masini prezente pe strazi.
Depinde pe care strazi te uiti ... de ex. in Beograd am vazut multe Stepway-uri de ziceai ca e masina nationala  >:D<

Ma intreb ce ar fi fost un "mic " Stepway 4x4? :)
Un mic bestseller  :-/
« Ultima Modificare: 27.Mai.2012, 09:49:10 p.m. de adrian_r5 »
Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)

Better Motörhead than Dead :yeah:
 

Offline lucianer

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8024
  • Thanked: 252 times
  • Gen: Bărbat
  • Daihatsu Terios, 1.5 16V 105 CP Benzinar/GPL
Re: Suzuki SX4 DA sau NU?
« Răspuns #25 : 27.Mai.2012, 10:55:29 p.m. »
Mai ca sigur , avand norocul ca in grupul Renault sa existe Nissan.Insa marketingul...nu da voie! :D
Go Terios!!!:)
 

Offline MMM

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 49
  • Gen: Bărbat
Re: Suzuki SX4 DA sau NU?
« Răspuns #26 : 28.Mai.2012, 07:17:03 a.m. »
Cand o sa am masina o sa-i fac jurnal de bord si o sa pot face comparatie intre Sx4/Tiguan/Golf 6/Megane si Logan.
Insa linia caroseriei este foarte reusita la SX4. Alt apect care ma ajutat sa decid pentru Sx4 au fost dimensiunile exterioare.
Am oscilat intre Kuga, Qashqai, Tiguan si Rav4. Cel mai aproape am fost de QQ care vine si cu noul motor 1.6 dci / 130 cp/ 320 nm. Insa interiorul si ergonomia scunelor la QQ imi amintesc de Logan. Confortul si ergonomia scunelor sunt mult mai reusite la Megane 3, Spain made, no Turkey.

Apropo, am intrat aseara pe suzuki.hu si am vazut ca la ei un Sx4 GS Navi costa in jur de 11 800 euro! Asta daca nu gresesc eu la conversia valutara! :D
Civilizatia incepe cu noi insine!
 

Offline lucianer

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8024
  • Thanked: 252 times
  • Gen: Bărbat
  • Daihatsu Terios, 1.5 16V 105 CP Benzinar/GPL
Re: Suzuki SX4 DA sau NU?
« Răspuns #27 : 28.Mai.2012, 09:42:04 a.m. »
Abia astept sa vad si eu o comparatie intre un Crossover(SX4)/SUV(Tiguan)/Hatchback(Golf/Megane si Logan Sandero). :D
Go Terios!!!:)
 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: Suzuki SX4 DA sau NU?
« Răspuns #28 : 28.Mai.2012, 10:26:37 a.m. »
@MMM sa nu fie 2x4...
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline cristidav

Re: Suzuki SX4 DA sau NU?
« Răspuns #29 : 28.Mai.2012, 12:25:33 p.m. »
Lucianer, te rog eu frumos du-te la o reprezentanta Suzuki, comanda un SX4 2WD (cu body kit) si masoara garda la sol, pe viu, fata de cele 4x4. Apoi mai vorbim :) Lasa statisticile de pe site, la fel am ramas si eu uimit...
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )