Autor Subiect: Inlocuire pompa apa - stropitor parbriz > Suzuki VITARA  (Citit de 6657 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Inlocuire pompa apa - stropitor parbriz > Suzuki VITARA
« : 29.Feb.2012, 03:49:27 p.m. »
In drum spre intalnirea de iarna SCR am ramas fara "stropinel" de parbriz. In prima faza am crezut ca mi-o inghetat lichidu', dar dupa ce am veriticat cu cei din gasca pe statie temperatura de afara mi-am dat seama ca nici vorba de asa ceva.
Concluzie? Adio motoras pompa apa stropitoare parbriz.

Cand m-am intors de la intalnire am inceput sa caut reperul. La reprezentanta am primit un pret de ....375lei. Am zis asa ceva chiar ca nu. Am sunat la niste tipi din Bucuresti care dezmembreaza Vitara (dubiosi rau) mi-au cerut 200lei desi in anunt scria clar 77lei.

Mi-am adus aminte ca in trecut mi-a recomandat cineva sa caut cu batranul "Google", dar sa caut prin tara, mai ales prin zone unde sunt multe Vitare (Brasov, Sibiu, Tg Mures, etc). Zis si facut. Am gasit la un nene de prin Brasov cu doar 20lei + transport! Adjudecat!

Asadar avem produsul primit via curierat >

Stropitoarea se afla in zona din stanga a farului (practic pompita este atasata la vasul unde noi punem lichid de parbriz) >

Tot reperul este prins in 2 puncte de caroserie cu 2 suruburi (de 10 in cazul meu). >


Dupa ce am desfacut suruburile scoatem cu atentie mufa din pompita si furtunelul ce transporta lichid (o sa curga putina apa, dar nu e panica).
Inainte de a fixa stropitoarea faceti un test sa vedeti daca functioneaza. Daca e totul ok, fixati stropitoarea. >


Testu' final :)



P.S. Mufa de la stropitoarea noua nu mai intra pana la capat (de fapt nici la cea veche nu stiu daca se intampla asa). Are ceva daca sunt cumva expuse contactele respective? >



  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline Laurentiu

Re: Inlocuire pompa apa - stropitor parbriz > Suzuki VITARA
« Răspuns #1 : 29.Feb.2012, 04:09:52 p.m. »
P.S. Mufa de la stropitoarea noua nu mai intra pana la capat (de fapt nici la cea veche nu stiu daca se intampla asa). Are ceva daca sunt cumva expuse contactele respective? >
Doar sa oxideze. Se poate trage un strat de banda izolatoare peste mufa si contactele neacoperite.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline Auctor

Re: Inlocuire pompa apa - stropitor parbriz > Suzuki VITARA
« Răspuns #2 : 29.Feb.2012, 04:37:41 p.m. »
A uitat lumea de vesnica vaselina. Baga-le tata in vaselina, trage-le izolir-band, n-are moarte asa :)
  • IGNIS
Brainstorming...the...
IGNIS Log