Autor Subiect: cand ai nevoie de SANATATE...  (Citit de 27758 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline miaunica

Re: cand ai nevoie de SANATATE...
« Răspuns #110 : 04.Iul.2017, 04:06:34 p.m. »
La mine, pana in 33 de ani migrenele erau la pechet cu crizele de bila, pe fond de oboseala multa acumulata, de cateva ori pe an.  Dupa sarcina nr 2, de pe la 35 de ani, au aparut in forta , de multe ori cu regularitate lunara, la pachet cu alte mizerii... Am investigat tot ce se putea investiga, am tinut evidente, reginuri alimentare , cate in luna si-n stele, rezultate slabe spre deloc, raspunsuri din partea medicilor vagi, la modul "posibil hormonal", iar cand ma ia cate o criza ma scoate din circuit 3-5 zile...
cainii au stapan...pisicile au anturaj
 

Offline AT

Re: cand ai nevoie de SANATATE...
« Răspuns #111 : 04.Iul.2017, 05:38:38 p.m. »
Radacina cruda de ghimbir (se gaseste la Carrefour, Mega Image, etc).  Rasa fin si amestecata cu zeama de la o lamaie si cu miere.
Pastrati amestecul la frigider intr-un borcan de sticla si dimineata pe stomacul gol luati o lingurita. Sau cand va mai aduceti aminte.
Amestecul de ghimbir are beneficii extraordinare, cautati pe net.  Si un super gust. Puteti sa afceti si ghimbirata din acest amestec :)

In perioadele cu temperaturi mari sau stres, incercati sa aduceti si un supliment de magneziu (comprimate)- mai ales daca aveti crampe la gambe.
Scaderea nivelului de magneziu dezechilibreaza rapid diverse echilibre din organism, unele din ele cu efecte destul de neplacute asupra inimii, circulatiei venoase etc.

Sanatate maxima!
  • Suzi Quatro (spirit 1.6 vvt 4x4 2015) - Probably the first owner of New Vitara in Romania -
 

Online kellogs

Re: cand ai nevoie de SANATATE...
« Răspuns #112 : 06.Iul.2017, 09:46:32 p.m. »
Problema a fost cand am incetat tratamentul, migrenele au reaparut. in prezent nu ma mai chinuie cine stie ce, apar mai rar dar nici tratament nu fac!

Dar de ce intrerupsesi tratamentul ?
simulatoare TPMS, pentru Suzuki si nu numai - https://spooftpms.com
 

Offline toma

Re: cand ai nevoie de SANATATE...
« Răspuns #113 : 17.Sep.2018, 10:52:19 a.m. »
Mitul protectoarelor hepatice

Citat
Majoritatea medicamentelor se metabolizează în ficat: asta înseamnă că sunt desfăcute în componente active a căror sarcină este să ne vindece/amelioreze o afecțiune. Ce înseamnă “protecție” hepatică? Medicamentele nu mai ajung în ficat? Sau se metabolizează în altă parte? Poate în buzunar sau în portmoneu… “Protectoarele” astea fac o pelerină invizibilă, ca în filmele SF, peste celula hepatică și o acoperă, să nu o găsească medicamentele distrugătoare? Nu există nici un protector hepatic, e doar o gogoriță care speculează frica noastră ancestrală de boală și moarte și fricile moderne chemofobe. Maximum, un astfel de “protector” poate solicita mai mult ficatul, obligându-l să metabolizeze în plus niște substanțe.
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14344
  • Thanked: 3373 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: cand ai nevoie de SANATATE...
« Răspuns #114 : 05.Ian.2019, 01:23:26 p.m. »
Vasi Radulescu este medic cardiolog și fondatorul leapșadesănătate.ro , un proiect de educație medicală în care toate materialele sunt scrise de medici și sunt destinate publicului larg.

Postarea integrală a lui Vasi Rădulescu:

"30 de lucruri care vor fi valabile și-n 2019:

1. Homeopatia este eficientă doar în sindromul buzunarelor preapline. În rest nu tratează absolut nimic.
2. Nu e nicio relație între vaccinuri și autism. Oricât ar inventa sau scormoni unii.
3. Uleiurile esențiale n-au treabă cu medicina. Nu vindecă nimic. Probabil miros frumos și cam atât.
4. Dexametazona tot nu se nebulizează, ea având doar indicație intramusculară sau intravenoasă.
5. N-ai cum să aliniezi ceakrele pentru că nu există așa ceva.
6. Terapia apucatului îngerilor de aripi are și ea efecte miraculoase pe golitul buzunarelor. Cam atât.
7. Impunerea dietei fără gluten în populația generală nu are nicio noimă, ea fiind indicată celor cu boală celiacă.
8. Nu există detox. E un marketing care ia mințile multora. Toxinele și produșii de metabolizare sunt scoși din corp de rinichi, ficat, plămâni, piele.
9. Protectoarele hepatice n-au nicio treabă de cele mai multe ori. Nu fac decât să obosească ficatul.
10. Suplimentele minerale și vitaminice se dau pe indicații precise, când sunt carențe sau situații deosebite. În rest nu au efecte notabile.
11. Nu există nicio dietă capabilă să vindece vreun tip de cancer.
12. Biorezonanțele, spiridușii magici și alte aparate cu unde aiuritoare n-au fundament științific, deci nu produc efecte pozitive.
13. Nimeni nu-și folosește decât 10% din creier (bine, unii politicieni continuă să o facă, admit).
14. Nu există cădere de calciu.
15. Nimeni nu-și poate înghiți limba.
16. Nu se va da șoc electric atunci când inima este în asistolie (oprită). Șocul asta face: oprește inima și-i dă ocazia să facă restart, pe curat, anulând o aritmie.
17. Creierul tot nu doare, că nu are receptori de durere. Dor învelișurile meningeale, mușchii cranieni.
18. Ecuația slăbirii e simplă: arzi mai mult decât mănânci. Sportul nu e obligatoriu pentru slăbit.
19. Cititul pe întuneric nu dăunează vederii. Citiți oricând, numai citiți.
20. Pulsul nu înseamnă de câte ori bate inima pe minut. Aceea e frecvență cardiacă. Pulsul e percepția curgerii sanguine.
21. Cea mai bună tensiune arterială la adult este 120/70 mmHg. La vârstnici nu se mai acceptă valori mai măricele.
22. Antibioticele tot n-au efect în viroze, adică pe virusuri.
23. Se spune "stare de conștiență", nu "cunoștință".
24. Apa superalcalină n-are niciun efect benefic, e iarăși un marketing aberant.
25. Apele cu vitamine sunt cool, dar n-au nicio treabă cu starea de bine. Corpul își ia tot ce are nevoie dintr-o alimentație diversificată și echilibrată. Apă plată rămâne sfântă.
26. Nu există vitamine capabile să trateze vreun cancer (a se vedea B17, zisă și amigdalină).
27. Curentul e un mit românesc. El nu dă nicio boală.
28. Nimeni nu se poate îngrășa doar uitându-se la o salată. Asta vine din mâncat mult și prost, respectiv sedentarism.
29. Nicio dietă prin care se pierd multe kilograme pe lună nu e safe. Masa corporală trebuie să reflecte principii sănătoase de viață, cu moderație în orice.
30. Singurătatea e aducătoare de boală, scade durata vieții, atrage depresii. Stați lângă alți oameni buni.

  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: Utilizator_Anonim, toma, yeti, Costique

Offline ariciul

Re: cand ai nevoie de SANATATE...
« Răspuns #115 : 05.Ian.2019, 03:15:40 p.m. »
Problema a fost cand am incetat tratamentul, migrenele au reaparut. in prezent nu ma mai chinuie cine stie ce, apar mai rar dar nici tratament nu fac!

Dar de ce intrerupsesi tratamentul ?

Din doua motive cred, unul a fost ca mai slabisera din frecventa lor si deci nu simteam ca as avea nevoie neaparata de acel tratament, iar al doilea motiv a fost ca au cam schmbat astia medicamentul in sensul ca l-au diversificat (au adaugat inca o reteta) astfel incat nu mi se parea ca mai are acelasi efect. Trebuia sa cumpar numai unul din ele si ce sa vezi, taman ala nu il gaseam (sau il gaseam dar dupa mai multe insistente). Asa ca la un moment dat si din lene am renuntat. E posibil insa sa-l reiau fiindca mai am perioade foarte solicitante la servici si cred ca mi-ar folosi. De altfel am remarcat ca pot apare migrene la schimbarile de ritm, in ambele sensuri mic-mare sau mare-mic.
Nu stiu daca am povestit dar a fost o perioada in care migrena incepea fix odata cu we. In fiecare we! Iar cauza era fix asta: schimbarea ritmului cotidian.
  • Suzuki Vitara 1.6 Passion allgrip
 
The following users thanked this post: kellogs

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14344
  • Thanked: 3373 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: cand ai nevoie de SANATATE...
« Răspuns #116 : 30.Ian.2019, 07:15:31 p.m. »
Daca au proctolog si e gratuit, de ce nu? La cabinet costa o groaza de bani... :fluier:

Dragul meu, se vede ca esti tanar si n-ai avut inca de a face.  :)

De prostata se ocupa urologul, chiar dacă acționează prin orificiul... proctologului. Acesta din urmă tratează hemoroizi si alte afecțiuni anorectale.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: ...

Offline ...

Re: cand ai nevoie de SANATATE...
« Răspuns #117 : 30.Ian.2019, 10:02:11 p.m. »
Asa e, cu urologul nu am avut inca treaba pe propria piele, doar cu copiii am fost la el. Dar cu proctologul am avut, din pacate, contact/tangenta la propriu de tanar, in urma unei intamplari  pe care acum o consider haioasa.
 

Offline toma

Re: cand ai nevoie de SANATATE...
« Răspuns #118 : 31.Ian.2019, 08:37:19 p.m. »
Desi iar o sa fiu criticat si autorul articolului desfiintat - cititi tot articolul: 

LIBERTATEA, DESPRE PUBLICITATEA MINCINOASĂ DIN PROPRIUL ZIAR, DIN PRESĂ, DE PE TV ȘI DE PE INTERNET! AFACEREA SUPLIMENTELOR ALIMENTARE CARE PROMIT CĂ TE VINDECĂ DE CANCER!

Citat
“Etichetarea, prezentarea și reclama nu trebuie să atribuie suplimentelor alimentare proprietatea de prevenire, tratare sau vindecare a unei boli umane ori să facă referire la asemenea proprietăți”
Ordinul 1069/2007 al Ministerului Sănătății
 

Citat
România este inundată de peste 21.000 de suplimente alimentare, cifră confirmată ieri de Institutul de Bioresurse Alimentare pentru Libertatea. E un trend mondial.
La noi, suplimentele sunt puse pe piață de 600 de firme, unele dintre ele rostogolind prin reclamă promisiuni fără nici un fundament științific.
Din gură se vindecă orice, de la hipertensiune la ulcer și surzenie și de la articulații la cancer.


Citat
Oncologi din Statele Unite au tratat 178 de bolnavi de cancer cu terapie cu amigdalină și mulți au înregistrat semne clare ale otrăvirii cu cianură. În schimb, nu a putut fi raportat nici un beneficiu al acestei substanțe în termeni de stabilizare sau ameliorare a cancerului, îmbunătățire a simptomelor sau creștere a speranței de viață. Concluzia studiului publicat în New England Journal of Medicine a fost: “amigdalina este un medicament toxic, care nu este eficient ca tratament al cancerului”.

În Statele Unite, promovarea amigdalinei pentru tratamentul cancerului este strict interzisă. De altfel, Administrația americană a medicamentului a trecut-o pe lista tratamentelor anticancer ilegale.

Citat
ONCOLOGUL DAN JINGA: «SUPLIMENTELE ALIMENTARE POT FACE MAI TOXICE MEDICAMENTELE CONTRA CANCERULUI»

Suplimentele alimentare sunt in cel mai fericit caz inutile... 

Spre exemplu: cum poate un supliment care trebuie procesat de ficat (deci il pune la lucru) sa-l insanatoseasca? Ficatul il faci mai sanatos scutindu-l de procesarea porcariilor nu dandu-i si mai multe porcarii de procesat.

In ultima vreme, absolut de fiecare data cand am cumparat ceva de la o farmacie am fost "imbiat" cu ceva supliment pentru mai stiu eu ce. Atentie mare la ce luati!
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 
The following users thanked this post: gabineg

Offline enicky

Re: cand ai nevoie de SANATATE...
« Răspuns #119 : 31.Ian.2019, 11:11:30 p.m. »
Citat
Desi iar o sa fiu criticat...
  De ce, pentru ca spui adevarul ?! E drept ca si adevarul supara...
  Suplimentele alimentare, in opinia mea, sunt varianta "castigatoare" a industriei producatoare de medicamente. Daca medicamentele se iau numai in caz de necesitate si cu prescriptie, in schimb suplimentele le poate lua oricine, adica si cei sanatosi, deci aria de comercializare s-a dublat, cel putin. Ca sa nu mai vorbim ca sunt chiar mai scumpe..  Castigurile, atat ale producatorilor cat si ale distribuitorilor, sunt imense !
   Cea mai buna dovada este extinderea rapida a lanturilor de farmacii si chiar si a celor individuale.
    Ca sa nu mai vorbesc de adaosurile comerciale care, de obicei, depasesc 100% . Informatia o am de la o "sursa" chiar din interiorul unui lant farmaceutic. 
    Dar suntem liberi sa alegem.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip