Autor Subiect: cand ai nevoie de SANATATE...  (Citit de 27759 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Laurentiu

Re: cand ai nevoie de SANATATE...
« Răspuns #50 : 08.Mai.2013, 05:33:06 p.m. »
Eu nu am experimentat aceasta metoda pt ca nu am avut "materie prima" insa ar putea face trebuinta celor ce stau mult in cimp la iarba verde.

Cum putem scapa de CAPUSA fara batai de cap si dureri:

Înnebunită după aroma fosforului umed, căpușa este dispusă să părăsească inclusiv corpul nostru, dacă simte acest miros. Cu toții incercam sa ne ferim de înțepătura căpușelor, care după cum se cunoaște, răspândesc boala Lyme (Borrelioza).
 
Căpușa înfiptă în piele poate fi îndepărtată cu ușurință cu ajutorul unui singur băt de chibrit. Umeziți capul unui băț de chibrit, și descrieți cercuri cu el, în jurul locului unde este înfiptă căpușa. După câteva secunde căpușa își va extrage singur capul, și se va urca pe bățul de chibrit, pentru a savura mirosul de fosfor!  Această metodă de îndepărtare a căpușelor s-a dovedit a fi cea mai sigură și cea mai eficientă. Se stie ca prin apucarea corpului căpusei riscam ca saliva acesteia să fie injectată în corp prin ruperea capului insectei înfipte în piele.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline krantz

Re: cand ai nevoie de SANATATE...
« Răspuns #51 : 09.Mai.2013, 09:08:40 a.m. »
O alta metoda sigura de indepartat capusele este folosirea unui tampon imbibat in alcool sanitar care se pune peste capusa. In cateva secunde capusa poate fi inlaturata fara nic un risc.
SX4 S-Cross AllGrip 1.4 Boosterjet
SX4 1.9TD 4WD Gri metalizat
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14344
  • Thanked: 3373 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: cand ai nevoie de SANATATE...
« Răspuns #52 : 09.Mai.2013, 11:04:20 a.m. »
E deja beata... >:D<
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline eduard_b

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
  • Thanked: 6 times
  • Gen: Bărbat
  • cea mai buna maisna este aceea pe care o ai
Re: cand ai nevoie de SANATATE...
« Răspuns #53 : 09.Mai.2013, 11:52:32 a.m. »
Eu am incercat sa o scot weekend-ul acesta cu acetona si nu mi-a reusit  :-O. Asa ca am ajuns la metoda clasica, la spital. Am un bun prieten la Victor Babes care m-a asigurat ca nu am nimic, atat timp cat capusa nu a stat mai mult de 24 ore infipta in pielea mea. Si statistic, doar 5% din capusele din RO sunt infectate cu Borelia. Si nici macar nu e o problema in acest caz. O doza profilactica de Doxiciclina 100mg timp de 4 -5 zile ( este bine ca prima doza luata sa fie de 2 pastile) elimina orice suspiciune pentru mai tarziu. Doar daca nu te tratezi preventiv si intri in acel procent (5%) poti sa ai neplaceri. Dealtfel, foarte multi oameni sunt muscati de capuse si nu au patit nimic.
Today is the first day of the rest of my life
 

Offline miocrl

Re: cand ai nevoie de SANATATE...
« Răspuns #54 : 01.Iul.2013, 03:52:15 p.m. »
in loc de guma de mestecat am ros azi ciusoare.
in gura mi-a ramas acelasi gust care imi ramanea cand plecam de la dentist

cuisoarele cica ar fi antiseptice bune.. deci in loc de apa de gura.. pasta samd.. puteti da cu cuisoare bineinteles daca suportati gustul

Offline VAXXi

Re: cand ai nevoie de SANATATE...
« Răspuns #55 : 01.Iul.2013, 04:03:30 p.m. »
Indienii servesc dupa masa tot felu' de condimente/seminte de plante intr-o gramajoara pe farfuriutza, pentru curatat/parfumat gura.

Ma rog, faptu' ca nota de plata e de obicei infipta in aceeasi gramajoara de seminte nu cred ca e asa antiseptic  :D
Suzuki Jimny 1.3 DOHC JLX 2007 = ProComp +2", body +1", flanşe, amortizor OME, FTS Panhards, scut, snorkel, BFG A/T 215/75R15, CB, StP, folie, xenon.
Daewoo Espero 1.8 CD SOHC 1995 = aşteaptă anul 2027.
 

Online rexkrokiDAU

Re: cand ai nevoie de SANATATE...
« Răspuns #56 : 01.Iul.2013, 09:27:59 p.m. »
Cuisoare impreuna cu tuica fiarta  :D

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14344
  • Thanked: 3373 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: cand ai nevoie de SANATATE...
« Răspuns #57 : 06.Iul.2013, 10:03:55 p.m. »
Cu vin rosu si scortisoara, @rex. Pentru tuica merge mai bine zahar cu piper. Parerea mea...

Sent using Tapatalk 2

  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Online rexkrokiDAU

Re: cand ai nevoie de SANATATE...
« Răspuns #58 : 06.Iul.2013, 10:31:57 p.m. »
la vin da, scortisoara... dar la tuica merg si cuisoarele... chiar(sau mai ales) si cand esti racit   :cheers:


Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14344
  • Thanked: 3373 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: cand ai nevoie de SANATATE...
« Răspuns #59 : 14.Dec.2013, 08:29:38 a.m. »
Si fiindca sunt din nou la moda vinul fiert si tuica fiarta, postez niste sfaturi de sezon dintre care unele mi-au parut fezabile.

http://sfatulparintilor.ro/familie-parinti/alimentatie-sanatoasa/imunitate-scazuta-iata-10-obiceiuri-la-care-sa-renunti/

Sent using Tapatalk 2

  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice