Autor Subiect: nehoiu - penteleu - gura teghii  (Citit de 23089 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline >pexic<

Re: nehoiu - penteleu - gura teghii
« Răspuns #10 : 18.Iun.2009, 06:24:36 p.m. »
pot sa pun si harta , dar nu vreau  >:)  vezi ca e pusa in primul post -prima poza ;)
Fă din disperarea cea mai profundă, speranţa cea mai invincibilă.
 

Offline lucianer

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8024
  • Thanked: 252 times
  • Gen: Bărbat
  • Daihatsu Terios, 1.5 16V 105 CP Benzinar/GPL
Re: nehoiu - penteleu - gura teghii
« Răspuns #11 : 18.Iun.2009, 11:58:15 p.m. »
"Cu jimny e super lejer pe la Comandau. Am intrat din Covasna si am iesit pe la Gura Teghii. Cam 3h30min de drum forestier cu tot cu pauze."
La pasajul asta ma refeream, adica legatura dintre Covasna si Buzau(Gura Teghii)
Go Terios!!!:)
 

Offline >pexic<

Re: nehoiu - penteleu - gura teghii
« Răspuns #12 : 19.Iun.2009, 09:05:16 a.m. »
vezi pe harta unde scrie comandau, pe acolo a venit dupa care a urmat traseul meu. de la Comandau pana in orasul Covasna am impresia ca drumul e asfaltat..
daca te duci prin zona ai sa vezi ca sunt indicatoare la intersectiile drumurilor , sunt puse recent. si nu uita aparatul foto pt ca e foarte salbatic drumul.
Fă din disperarea cea mai profundă, speranţa cea mai invincibilă.
 

Offline alexb25

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 229
  • Gen: Bărbat
Re: nehoiu - penteleu - gura teghii
« Răspuns #13 : 19.Iun.2009, 11:25:00 a.m. »
da e frumos drumul (vreo 44 km). am avut doar mobilu cu mine si nu am facut poze. am intrat si foarte tarziu dinspre Covasna (pe la 17:30) asa ca iam dat bataie (si am ajuns in Ploiesti pe la 22:00). In Comandau ai indicator catre Gura Teghii (faci stanga cum zice indicatorul apoi dreapta si iesi din Comandau). singurul punct de intersectie nemarcat este la un pod de beton. cum vii de la Comandau trebuie sa faci la dreapta dupa pod (mai e un drum in stanga). Eu am mai intrebat pe cine am intalnit ca sa-mi confirme directia buna (ciobani, lucratori la drum, la canton Brebu)
jimnyholic
 

Offline Cristi

Re: nehoiu - penteleu - gura teghii
« Răspuns #14 : 24.Iul.2009, 07:37:57 p.m. »
Incerc si eu sa fac traseul descris de Pexic weekendul asta ca se anunta vreme frumoasa. :D Cu plecare de dimineata pe la 9 din Bucuresti si cazare pe undeva pe parcurs, ce ne-o iesi in cale (recomandari bine-venite). Din ce vad in situatia extrema in care nu e cazare, drumul ar putea fi facut si intr-o singura zi cu intoarcere pe noapte in Bucuresti.
- Kizashi Sport M/T
- ex SX4 1.9 DDis, 4WD @ 143 BHP
- ex Jimny Cabrio
 

Offline Cristi

Re: nehoiu - penteleu - gura teghii
« Răspuns #15 : 26.Iul.2009, 10:20:38 p.m. »
Pana la urma am facut traseul: cam 6 ore in total cu tot cu pauza de admirat privelistea si poze.

Pana la un punct traseul se poate face si cu SX4 (chiar si cu Loganul dar cu foarte multa atentie). Spre sfarsit devine abrupt si plin de pietre ascutite, pe care aderenta e deficitara. Se simte nevoia de reductor, si nu stiu daca se poate urca pe-acolo doar din ambreiaj.

Eu m-am oprit la 100m de varf, datorita unui sleau care parea prea adanc pentru garda la sol a masinii (nu am scut pe ea) si care avea si multe pietre ascutite si foarte afanate.






- Kizashi Sport M/T
- ex SX4 1.9 DDis, 4WD @ 143 BHP
- ex Jimny Cabrio
 

Offline lucianer

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8024
  • Thanked: 252 times
  • Gen: Bărbat
  • Daihatsu Terios, 1.5 16V 105 CP Benzinar/GPL
Re: nehoiu - penteleu - gura teghii
« Răspuns #16 : 26.Iul.2009, 10:57:23 p.m. »
Poti face o descriere a zonelor(din poze),asa mai ne dam si noi seama... ;)
Go Terios!!!:)
 

Offline Cristi

Re: nehoiu - penteleu - gura teghii
« Răspuns #17 : 27.Iul.2009, 08:27:38 a.m. »
 :D Pai prima si a-5-a poza sunt de pe drum. Restul pozelor sunt de pe varful Penteleu, respectiv cu 100m mai jos de varf, unde am lasat masina. Se poate vedea in pozele 3 si 4 sleaul de care pomeneam mai devreme.
- Kizashi Sport M/T
- ex SX4 1.9 DDis, 4WD @ 143 BHP
- ex Jimny Cabrio
 

Offline lucianer

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8024
  • Thanked: 252 times
  • Gen: Bărbat
  • Daihatsu Terios, 1.5 16V 105 CP Benzinar/GPL
Re: nehoiu - penteleu - gura teghii
« Răspuns #18 : 27.Iul.2009, 08:50:28 a.m. »
Sa inteleg ca ai traversat inspre DN10?
Go Terios!!!:)
 

Offline Cristi

Re: nehoiu - penteleu - gura teghii
« Răspuns #19 : 27.Iul.2009, 09:05:00 a.m. »
Am facut fix traseul descris de Pexic.  Intrat de pe DN10 pe la Podu Negru si iesit tot pe DN10 dar pe la Casoca.
- Kizashi Sport M/T
- ex SX4 1.9 DDis, 4WD @ 143 BHP
- ex Jimny Cabrio