Autor Subiect: Cine te-a mai enervat in trafic?  (Citit de 44915 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ocoleanui

Re: Cine te-a mai enervat in trafic?
« Răspuns #400 : 29.Sep.2016, 11:34:20 a.m. »
@ zongor
Glumesti ? Pentru astia sunt amenzi mari cele cuprinse intre 1125 lei /562.50 lei in 48 ore sau maximul de 2500 lei /1250 lei in 48 ore ???

Depasirea cu mai mult de 50 km/h a vitezei maxime admise: 9-20 puncte-amenda, plus suspendarea permisului pentru o perioada de 90 de zile.
  • S Cross motor 1,0 an 2018+Swift motor 1,2 an 2021
 

Offline enicky

Re: Cine te-a mai enervat in trafic?
« Răspuns #401 : 29.Sep.2016, 04:36:57 p.m. »
Recunosc ca eu n-o vad ca pe o problema chestia asta,..... Daca copilul isi doreste sa conduca,

.... pentru o tara cu un nivel asa scazut de respect pentru lege/reguli ca Romania...
              Aici ai spus un mare adevar, respectul pt. lege/reguli/partener de trafic, lasa mult de dorit ! Dar acest respect (cu care nu stiu daca ne nastem toti) ar trebui impus de "organ", care din pacate iese din an-in-paste pe traseu. Personal mi-as dori sa fie cate un "organ" la fiecare intersectie si de ce nu pe toate DN-urile si DJ-urile, tot se plangeau toti soferii ca sta politistul ascuns. Daca tu esti corect, ce are politistul cu tine??!!
       Nici eu nu vad o problema, daca este posibil, sa faci cadou o masina copilului, dar problema este daca si copilului ii place sa conduca, daca are inclinatii spre sofat, nu "vrei-nu-vrei trebuie sa conduci"! Ca sa nu mai ating si "modalitatile"  obtinerii permisului.....
« Ultima Modificare: 29.Sep.2016, 04:39:13 p.m. de enicky »
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14350
  • Thanked: 3379 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Cine te-a mai enervat in trafic?
« Răspuns #402 : 09.Mar.2019, 12:15:03 p.m. »
Nu e chiar in trafic, ci in parcare.

M-am dus de dimineata la Red Suzie sa-i curat geamurile pe dinauntru si oglinda. Am constatat că nu-i pot deschide portbagajul sa iau ce-mi trebuie. Nici in fața nu prea e loc de miscat.  X-(
Dubita avea stergatoarele ridicate cand am ajuns si semnul de începător pe luneta, iar in spate carlig de remorcare.
Nu mi-e clar daca Mertzanul din spatele ei a venit după sau era locul gol.  :-/
Dacă locul era gol, șoferul dubitei este senzațional. Dacă nu, cel al Mertzanului este off-limits, ca sa ma exprim elegant.

Ma mai duc si maine sa constat modificări ale situației.


« Ultima Modificare: 09.Mar.2019, 12:31:15 p.m. de gabineg »
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline FritzVonSpritz

Re: Cine te-a mai enervat in trafic?
« Răspuns #403 : 09.Mar.2019, 12:21:47 p.m. »
Destul de nasoala pozitie......daca soferul dubitei vrea sa iasa primul, ori baga "carlige" la Mertzan, ori o sa iti frece tie bara din spate. Mai bine i-ai lua numarul si apoi vezi ce se mai intampla pana maine
  • Suzuki Ignis GL 2018, Ex-Nissan Micra Hatchback 2005
Daca ai o masina, te bucuri de 2 ori: cand o cumperi si cand o vinzi....
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14350
  • Thanked: 3379 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Cine te-a mai enervat in trafic?
« Răspuns #404 : 09.Mar.2019, 12:23:27 p.m. »
Cunosc dubita, este riverana. I-am luat si numarul. Nu cunosc șoferul.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline FritzVonSpritz

Re: Cine te-a mai enervat in trafic?
« Răspuns #405 : 09.Mar.2019, 12:34:00 p.m. »
Cunosc dubita, este riverana. I-am luat si numarul. Nu cunosc șoferul.

Asa am patit eu cu Nissan-ul......Langa locul meu de parcare este o fasie de aprox 3 metri de trotuar si cam 1,5 metri teren viran, fosta iarba, ca e toata tocita......Si ma trezesc intr-o dimineata cu un Opel Zafira pus pe spatiul ala de langa mine Jumate pe terenul viran, jumate pe trotuar), cunosc masina, dar nu soferul, cum zici tu, tot ca riveran.......Am tras afara din parcare, sa urce sotia, ca era la o palma de partea dreapta a masinii mele, iar la servici am observat ca usa dreapta imi e putin infundata, lovita in bandoul lateral. M-am dus la politia de cartier cand am ajuns de la servici.....ca povesti, ca daca e masina lovita trebuie sa mergeti la circulatie,ca noi nu putem face nimic, asa ca m-am dus la circulatie in ziua urmatoare, dupa servici (e tocmai in capatul celalalt de oras fata de cum locuiesc eu ). Acolo era o agenta care cica: Ar trebui sa va amendez ca nu ati reclamat incidentul in 24 de ore, m-a pus sa dau declaratie, am dat-o si am pus data zilei anterioare, nu de alaltaieri cum era situatia de fapt, mi-a dat autorizatie de reparatie, dar cu obligatia de a duce masina in termen de 30 de zile la un atelier - ori eu voiam doar sa am ceva la mana in caz ca ma opreste cineva si ma intraba........Cat despre faptuitor, zice ca daca nu am martori, nu pot face nimic, asa numai pe presupuneri ca ala a fost nu se poate, sau sa il dau in judecata......
  • Suzuki Ignis GL 2018, Ex-Nissan Micra Hatchback 2005
Daca ai o masina, te bucuri de 2 ori: cand o cumperi si cand o vinzi....
 
The following users thanked this post: gabineg

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14350
  • Thanked: 3379 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Cine te-a mai enervat in trafic?
« Răspuns #406 : 09.Mar.2019, 12:42:30 p.m. »
Mda, nasoala întâmplare. Dupa cum am spus, nu pot face dacat sa observ in continuare ce se intampla. Am si Casco (cu regres).
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline NicNic

Re: Cine te-a mai enervat in trafic?
« Răspuns #407 : 09.Mar.2019, 08:26:44 p.m. »
[...]  Am si Casco (cu regres).

Asta cu regresul pe faptuitori presupusi e cam "apa de ploaie" sau "praf in ochi". Mai bine sa nu ... Casco.
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline yeti

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1520
  • Thanked: 551 times
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti, Sector 3
Re: Cine te-a mai enervat in trafic?
« Răspuns #408 : 09.Mar.2019, 08:36:57 p.m. »
Nu cunosc șoferul.
Il cunosc eu. Este acesta:

:)
  • Opel Mokka Cosmo 1.4 benzina turbo 140CP 6MT 4x4 Red Velvet BFGoodrich G-grip allseason2 (fost Suzuki Vitara Cool 1.6 benzina 120CP 2WD 5MT Superior White Michelin CrossClimate)
Vitara 
Mokka
 

Offline NicNic

Re: Cine te-a mai enervat in trafic?
« Răspuns #409 : 09.Mar.2019, 10:43:37 p.m. »
Nu cunosc șoferul.
Il cunosc eu. Este acesta:

:)

Daca imi arati si cum o scoate fara "loveala", chiar e nemaipomenit soferul....
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!