Autor Subiect: anvelope 215/65/R16  (Citit de 26647 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Sakura77

anvelope 215/65/R16
« : 23.Oct.2011, 10:21:52 a.m. »
avind in vedere noul model de talon, in care nu mai este specificat tipul de anvelope, a incercat cineva sa monteze pe Sx4 anvelope 215/65/R16 ?

avantaje :
-creste stabilitatea masinii (cauciuc mai lat)
-scade distanta de frinare
-masina este un pic mai inalta si suporta mai bine gropile (talon cauciuc mai mare)

dezavantaje :
-deteriorare bielete directie (cauciuc mai lat)
Sx4 1.6 GS 4WD
 

Offline roberto

Re: anvelope 215/65/R16
« Răspuns #1 : 23.Oct.2011, 10:26:28 a.m. »
La dezavantaje intra si eventuala respingere la ITP. Dimensiunile cauciucurilor sunt trecute in cartea de identitate.
SUZUKI JIMNY FL 2013
LAND ROVER DISCOVERY
 

Offline Sakura77

Re: anvelope 215/65/R16
« Răspuns #2 : 23.Oct.2011, 10:43:07 a.m. »
La dezavantaje intra si eventuala respingere la ITP. Dimensiunile cauciucurilor sunt trecute in cartea de identitate.

nu e problema la ITP, le pun pe cele de iarna care sunt OK  ;)
Sx4 1.6 GS 4WD
 

Offline rexkrokiDAU

Re: anvelope 215/65/R16
« Răspuns #3 : 23.Oct.2011, 11:08:05 a.m. »
Parca imi amintesc ca tu ai si instalatie de gpl pe masina. Vezi ca un cauciuc mai lat va duce si la o crestere a consumului. Nu stiu cu cat, probabil procetul e mic, dar el nu poate fi negat.

Dar principala problema ce apare din propunerea ta e ca sunt mai mari, nu doar mai late, ca cele originale. La cauciucurile originale, 205/65 R16 , dimensiunea totala a rotii e de 652 mm iar in cazul celor de 215/65 R16 dimensiunea totala e de 686 mm. E o diferenta de 34 mm, adica de 5.2%. In general e recomandat ca aceasta diferenta sa nu depaseasca 3%.  Poti vedea aceste diferente aici si aici.

Daca vrei sa ai o suprafata de contact mai mare si un talon mai inalt si nu te intereseaza neaparata aspectul estetic solutia e un cauciuc cu dimensiunea 215/65 R15 (nu stiu daca se gasesc cauciucuri cu aceasta dimensiune), dar in acest caz nu mai poti utiliza jantele originale de pe masina.




Offline Sakura77

Re: anvelope 215/65/R16
« Răspuns #4 : 23.Oct.2011, 11:20:39 a.m. »
am luat in calcul aceste aspecte, nu ma intereseaza consumul, doar e gpl  ;)

ideea este daca nu cumva imi va atinge pe undeva deoarece am observat ca , cu anvelopele actuale (205/60/16) , la roata stinga spate ramine un spatiu mic (1,5 cm) intre cauciuc si aparatoarea interioara (in zona conductei de alimentare a rezervorului fiind o ridicatura) acolo cred ca ar fi singura problema
Sx4 1.6 GS 4WD
 

Offline rexkrokiDAU

Re: anvelope 215/65/R16
« Răspuns #5 : 23.Oct.2011, 11:25:56 a.m. »
Pai si gpl ti-ai montat pentru ca ai vrut sa ai un cost pe km mai scazut. Acum spui ca nu te intereseaza daca creste acest cost pe km.  Vezi, totul e relativ, si tine de perceptia noastra de moment si de dorintele noastre, in majoritatea cazurilor justificate pe considerente subiective.  :)

Offline Laurentiu

Re: anvelope 215/65/R16
« Răspuns #6 : 23.Oct.2011, 11:40:21 a.m. »
ideea este daca nu cumva imi va atinge pe undeva deoarece am observat ca , cu anvelopele actuale (205/60/16) , la roata stinga spate ramine un spatiu mic (1,5 cm) intre cauciuc si aparatoarea interioara...
Se poate rezolva intarind arcurile (prin diverse metode: inlocuire sau montare de cale intre spire sau sub arc). Cauciucuri (roti) mai mari => intarirea suspensiei.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline unde

Re: anvelope 215/65/R16
« Răspuns #7 : 23.Oct.2011, 02:05:44 p.m. »
-scade distanta de frinare

 Doar pe suprafete cu aderenta buna (asfalt uscat). Daca rulezi cu ele pe suprafete alunecoase, e invers. Doar gindeste-te ca acvaplanarea va fi mult mai usoara, datoria greutatii mai mici care apasa pe cm2.
 Daca le iei pentru iarna, e o idee foarte proasta: creste consumul datorita rezistentei mai mare la inaintare (creste cuplul necesar rotirii, dar si zapada se opune mai cu spor inaintarii cauciucului)
 Indiferent de sezon se vor intimpla urmatoarele:
 - se uzeaza mai mult toata suspensia, nu doar bieletele de directie sau pompa de servo
 - uzezi mai mult transmisia si motorul, datoria eforturilor suplimentare

 Totusi, daca vrei sa faci asa ceva asigura-te ca acea dimensiune o sa incapa si ca nu iti atinge pe undeva la cursa maxima a suspensiei, respectiv a rotilor directoare. In cazul tau e vorba de un cauciuc care e cu ~ 3.5 cm mai mare in diametru.

@rexkrokiDAU: pentru a fi folosite jante de 15" trebuie verificat daca incap in interiorul discurilor/sabotilor, deci problema se complica inca si mai mult. Apoi mai trebuie verificat si ET-ul.
Suzuki Jimny 1.3i 2004
 

Offline lucianer

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8024
  • Thanked: 252 times
  • Gen: Bărbat
  • Daihatsu Terios, 1.5 16V 105 CP Benzinar/GPL
Re: anvelope 215/65/R16
« Răspuns #8 : 23.Oct.2011, 02:18:54 p.m. »
Eu folosesc anvelope de iarna 215/65 r16 , pe Terios iar vara 235/60r16.Hmmm :-?
Go Terios!!!:)
 

Offline Laurentiu

Re: anvelope 215/65/R16
« Răspuns #9 : 23.Oct.2011, 02:20:18 p.m. »
dezavantaje :
-deteriorare bielete directie (cauciuc mai lat)
Ar mai fi citeva:
- greutate mare -> suprasolicitare planetare;
- suprafata mai mare de contact -> efort de frinare mai mare;
- dimensiune mare pe talon -> presiune mai mare in interiorul pneului -> suspensie rigida si incomfortabila;
- latime mare a suprafetei de rulare -> modificarea unghiului de cadere -> uzura cauciucuri.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!